Domů     Medicína
Lékaři volají po včasných kontrolách rakoviny prostaty
Pavel Polcar 24.4.2021
Foto: derneuemann / pixabay

Časté nutkání k močení si většina mužů po čtyřicítce spojuje se zbytnělou prostatou. Může to však být signál daleko vážnějšího problému – rakoviny prostaty. Té v Česku neustále přibývá, a tuto diagnózu si tak každým rokem vyslechne přes 7 tisíc mužů.

V současnosti žije v tuzemsku odhadem přes 60 tisíc mužů s rakovinou prostaty. Lékaři upozorňují na to, že roste počet případů, kdy pacienti přicházejí s pokročilejší formou onemocnění. Na vině je podle lékařů zanedbaná prevence, ale své udělala i pandemie koronaviru, která pacienty odradila od návštěv zdravotnických zařízení. Včas odhalenou nemoc je možné účinně a šetrně léčit.

Při pandemii covid-19 lékaři evidují nárůst počtu pacientů, kteří do ordinací přichází s pokročilým stadiem rakoviny prostaty. „Částečně to lze přičíst odkládání preventivních prohlídek kvůli obavě z nákazy, nicméně karcinom prostaty nepostupuje tak rychle, takže to není jediný důvod.

Obávám se, že nynější zanedbání vyšetření se může výrazně projevit v dalších dvou nebo třech letech dalším zvýšením počtu pokročilých případů,“ varuje prof. MUDr. Jindřich Fínek, Ph.D., MHA, přednosta Onkologické a radioterapeutické kliniky Fakultní nemocnice Plzeň.

Již nyní podle něj přijde přibližně pětina pacientů ve chvíli, kdy je rakovinu obtížné léčit.

Karcinom prostaty je u mužů jedním z nejčastějších nádorových onemocnění – za posledních 20 let se jeho výskyt v Česku více než ztrojnásobil. Nárůst můžeme částečně přičíst zdokonalení diagnostických metod, díky kterým mnohem více případů odhalíme a můžeme je začít léčit.

Samozřejmě čím později nemoc objevíme, tím obtížnější je s ní bojovat a zastavit její šíření,“ říká prof. Fínek. Právě díky lepší diagnostice klesá podle prof. Fínka úmrtnost na onemocnění. Rakovina prostaty si přesto každoročně vyžádá přibližně 1 500 životů.

V časném stadiu je přitom podle lékařů možné se rakoviny prostaty zcela zbavit. „Rané fáze onemocnění lze vyléčit chirurgickým odstraněním prostaty, radioterapií samotnou nebo v kombinaci s hormonální léčbou.

U pokročilých případů se díky moderní léčbě prodlužuje doba přežití,“ říká MUDr. Jana Katolická, Ph.D., primářka Onkologicko-chirurgického oddělení Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně. V terapii finálních stadií nemoci podle lékařky pomáhá řada léků, které jsou schopné pacientům zařídit relativně normální život.

Pro muže je rakovina prostaty zvláště citlivé téma, a proto se mnohdy bojí vyrazit na vyšetření. „Obávají se, zda nemoc vůbec zvládnou nebo jak to ovlivní jejich partnerský a sexuální život. Přitom díky moderním lékům mohou žít spokojeně – léčba se neustále vyvíjí a snižuje nepříjemné projevy choroby na minimum,“ říká prim.

Katolická. V důsledku operativního odstranění prostaty sice dochází například k poruchám erekce, ty však jsou ve většině případů řešitelné.

Rakovině prostaty podle lékařů prakticky nelze předcházet, o to důležitější jsou pravidelné preventivní prohlídky u urologa. „Po padesátce by muži měli alespoň jednou ročně zamířit na kontrolu, kde lékař z krve určí hladinu tzv.

prostatického antigenu, která může chorobu signalizovat. Pokud se nemoc vyskytuje v rodině, je vhodné nechat si hladinu antigenu změřit i dříve. Varovným signálem jsou v tomto věku také jakékoli problémy s močením,“ uzavírá prof. Fínek.

Související články
Medicína Ostatní 3.12.2024
Náplně do elektronických cigaret dříve obsahovaly acetát vitaminu E. Jeho škodlivost popsali vědci ze Spojených států amerických už v roce 2019. Českým vědcům z Akademie věd ČR se nyní podařilo zjistit, jak přesně tato látka negativně ovlivňuje lidské plíce na molekulární úrovni. Na následky kouření elektronických cigaret zemřely jen ve Spojených státech amerických desítky lidí, […]
Medicína Ostatní 29.11.2024
K detekci a potenciální inhibici virových infekcí dosud vědcům chyběl účinný nástroj. To však nyní zřejmě změní tak zvaný DNA NanoGripper, nanorobotická ruka, která je schopna účinné zachycovat objekty v nanometrovém měřítku. Úspěšně testována byla na viru SARS-CoV-2, který vyvolává covid-19. Umí ho rozpoznat a do budoucna ho snad bude schopná i zastavit dříve, než […]
Medicína Ostatní 26.11.2024
Mezinárodní vědecký tým přeprogramoval buňky nádoru v buňky imunitního systému, které mají za úkol aktivovat bílé krvinky k tomu, aby ničily zhoubné nádorové buňky melanomu. Úspěch zaznamenali vědci u myší, ale věří, že v nepříliš vzdálené budoucnosti to bude možné i u lidí. Na to, že lze buňky vrátit v čase do stavu, v jakém […]
Medicína 24.11.2024
Nová studie došla k závěru, že ChatGPT dokázal lépe diagnostikovat nemoci než lidský lékař. A to dokonce i v případech, kdy lékaři měli k tomuto chatbotovi přístup. Odborník na interní medicínu Adam Rodman z  bostonského Beth Israel Deaconess Medical Center, očekával, že chatboti s umělou inteligencí budou skvělým pomocníkem pro lékaře při stanovování diagnóz. Výsledky […]
Medicína Ostatní 20.11.2024
Metabolismus znamená život a život je nemyslitelný bez buňky. Tyhle automatické pravdy začíná výzkum zpochybňovat. Vědci vyvinuli metabolismus, který se sám udržuje, přitom buňku nepotřebuje. Je to zatím jen první krok, spíš nesmělý, ale naděje – i obavy – s ním spojené jsou obrovské.   Před několika měsíci vydala Společnost Maxe Plancka zprávu, která by […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz