Domů     Medicína
Tampon, kloktání nebo sliny?
Martin Macourek 24.3.2021

S výraznými novinkami v testování na onemocnění COVID-19 přichází společnost AeskuLab, největší poskytovatel laboratorních služeb v České republice. Do svého portfolia zavádí tři nové, zcela bezbolestné typy odběrových sad pro testování rt-PCR, které ve většině případů nahradí dosavadní odběry z nosohltanu. Jedná se o odběry test ze slin, systémem kloktání a odběrem přes tamponek.

„Jakmile se otevřela možnost nabídky nových typů testů, hned jsme ji v maximální míře využili. Odběr z nosohltanu skutečně není vždy úplně příjemný, zato nové odběrové sady pro PCR testy jsou pro klienty mnohem šetrnější, což je pro nás klíčový aspekt,“ říká Kamil Doležel, generální ředitel společnosti AeskuLab s tím, že PCR testování je nejvhodnější a nejpřesnější diagnostická metoda pro identifikaci viru v organismu.

První novinkou je odběrová sada pro PCR test ze slin. Je ideální metodou odběru zejména pro děti a seniory, které nemusí kloktat, ale jen si „uplivnou“ do trychtýřku nasazeném na zkumavce s transportním médiem.

Odběr probíhá za asistence medicínského pracovníka a poté je odeslán na laboratorní diagnostiku. Odběrové sady ze slin pro PCR testování budou mít odběrná místa AeskuLab a mobilní odběrné týmy k dispozici již tento týden.

Vestejném termínu laboratoře AeskuLab začínají nabízet i speciální odběrovou sadu pomocí tamponu. Její benefit spočívá v tom, že při odběru stačí tampón chvíli podržet v ústech a následně vyplivnout do připravené zkumavky, je tedy vhodný i pro ty nejmenší děti.

„Tuto metodu jsme úspěšně odprezentovali České pediatrické společnosti a velmi úzce v této oblasti budeme s pediatry spolupracovat. Tyto formy odběrů budou moci provádět pediatři sami a my jim zajistíme nejen materiál pro odběry, ale i následné PCR vyšetření v našich laboratořích,“ dodává Kamil Doležel.

Portfolio šetrných metod následně rozšíří kloktací odběrové sady, které nyní procházejí interní kontrolou kvality. Klasické metody zahrnující odběr z nosohltanu v nabídce zůstávají, ale budou primárně využívány u klientů, kteří především ze zdravotních důvodů nemohou plivat či kloktat či pro klienty se žádankou.

PCR test ze slin, stejně jako dosavadní metody odběru pro PCR diagnostiku, jsou zaměřeny na přímou detekci viru SARS Cov-2 a jsou nejpřesnější testovací metodou. Zjišťují přítomnost virové RNA, jsou proto velmi přesné a účinné.

Pouze absolvování PCR testu umožňuje vystavení lékařské zprávy pro zaměstnavatele nebo certifikátu pro vycestování. Výsledek je dodáván klientovi elektronickou formou včetně certifikátu.

Současně s nárůstem poptávky po antigenních testech se AeskuLab dohodl se stávajícím dodavatelem na změně odběrové sady pro tento typ testu, kdy nepříjemný odběr z nosohltanu nahrazuje šetrnější metodou – tzv.

nasální. Zdravotník zasune štěteček pouze dva centimetry dovnitř nosní dutiny, zatímco dosud bylo zapotřebí výtěr z hloubky až osmi centimetrů. Test je hrazen ze zdravotního pojištění a výsledky jsou známy maximálně do 15 minut.

Tento typ testu nabízíme v kombinaci s předešlými zmiňovanými PCR testy i firmám pro zajištění jejich legislativní povinnosti testovat své zaměstnance.

Související články
Medicína 17.4.2025
Akutní i chronické leukemie patří mezi nádorová onemocnění krve a krvetvorby, pro která v současnosti neexistuje screeningový program zachycující nemoc v široké populaci. Na leukemii však může poukázat běžné vyšetření krevního obrazu – ať již v rámci pravidelných preventivních kontrol u praktického lékaře, nebo v případě příznaků. Důležitým předpokladem je, aby pacient určité symptomy rozpoznal […]
Medicína 15.4.2025
Ročně zemře na vykrvácení až 1,5 milionu lidí po celém světě. Mnoho nemocnic se přitom potýká s nedostatkem krve pro transfuze, a to z důvodu neustálého poklesu dárcovství krve v kombinaci se zvýšenou poptávkou po krevních transfuzích z důvodu zvýšeného stárnutí populace, provádění rozsáhlých chirurgických zákroků či léčby chemoterapií, teroristických útoků i mezinárodních vojenských konfliktů. […]
Medicína 15.4.2025
Většina lidí si nevybaví nic, případně jen velmi málo z doby, kdy jim byly méně než tři roky. Už slavný rakouský psycholog a zakladatel psychoanalýzy Sigmund Freud nazval tento jev infantilní amnézií. Pokud jsou tyto vzpomínky klíčem k rozvoji naší identity v dospělosti, jak je možné, že si je nepamatujeme? Paměť je složitý a komplexní […]
Svět si nedávno prošel pandemií covidu, každoročně se objevují chřipkové epidemie a obavy vzbuzuje i ptačí chřipka. Kontrola šíření virů tak zůstává i nadále globální výzvou. Vědci z University of Pennsylvania se pokusili vyvinout antivirovou žvýkačku bránící přenosu viru chřipky či herpes simplex mezi lidmi. Vyrobená je z luštěniny! Předtím, než vypukla pandemie covidu, používal […]
Demence souvisí se ztrátou paměti, zmateností a kognitivními problémy. To se ví. Co když ale první varovné signály nepocházejí z mozku, ale z očí? Nedávná vědecká studie ukázala, že změny ve zrakovém vnímání mohou předpovědět demenci až 12 let před její oficiální diagnózou. Zjištění otevírají dveře novým možnostem včasné detekce a prevence neurodegenerativních onemocnění. Zrak […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz