Badatelům z Univerzity Palackého v Olomouci a Masarykova onkologického ústavu v Brně se podařilo v rámci svého výzkumu objevit metodu zaměřenou na zkoumání proteotoxického stresu buněk, jenž vede k neurodegenerativním nemocem a rakovině.
V centru pozornosti se ocitly staré a defektní bílkoviny, jež v těch nejkrajnějších případech způsobují v lidském těle problémy, které stojí za rozvojem Alzheimerovy a Parkinsonovy choroby či nádorových onemocnění.
Proteiny jako takové mají velmi krátkou životnost. K rozvoji nemocí, tzv. proteinopatií, dochází v případě, kdy buňka není schopna se poškozených proteinů zbavit či neutralizovat jejich škodlivý účinek.
Oblast bádání byla zaměřena na zkoumání proteinového stresu na buněčné úrovni, na pozorování faktorů, jež stojí za vyvoláním stresu a za jeho umocněním. Vědci vyvinuli metodu, která cíleně tyto proteiny poškozuje uvnitř buněk za pomoci nanočástic stříbra, tzv.
plasmonické nanočástice, a cíleného laserového paprsku a za využití mikroskopické analýzy. „Plasmonické nanočástice po ozáření absorbují laserové světlo a následně vyzáří intenzivní teplo, které v mikroskopickém měřítku poškodí proteiny v bezprostřední blízkosti,“ sdělil spoluautor studie Aleš Panáček z katedry fyzikální chemie Přírodovědecké fakulty UP. Tepelné poškození napodobí přirozenou proteinovou degeneraci a spustí příslušné buněčné procesy.
Martin Mistrík z Ústavu molekulární a translační medicíny olomoucké lékařské fakulty prohlásil, že se jejich týmu podařilo zpozorovat, jak buňka s poškozenými proteiny nakládá a jaký je nový faktor, který se významně podílí na jejich odstranění. Přínos metody spočívá při zkoumání nemocí i při jejich prevenci.