Domů     Historie
Vatikán je značně specifický stát
Martin Macourek 4.2.2021

Enkláv, tedy jakýchsi „států ve státě“, známe ve světě více, jenže jen Vatikán je specifický tím, že se jedná o stát ve městě. Jde o součást Říma, centrum katolické církve a poutní místo pro lidi z celého světa. Jaká je ale jeho historie?

Stát, kterému vládnou papeži, nasbíral za svou dva tisíce let trvající historii ohromné množství uměleckých děl a také úžasné architektonické bohatství, které dnes můžeme obdivovat. V průběhu staletí se však objevila i mnohá tajemství, na která dodnes neznáme odpověď.

Poodhalit nám je však může nový dokument Vatikán – nadčasové město papežů, který si čeští diváci mohou naladit na kanálu na kanálu Viasat History, a to v neděli 7. února ve 21:00..

V průběhu hodiny nabité informacemi se tak dozvíte například to, jak jednotliví vizionářští papežové rozšiřovali jednotlivé budovy města a jak se v tomto důležitém místě naší civilizace střetávaly fenomény jako náboženství, politika, umění a věda.

Místo, kde dnes stojí Vatikán, bylo v období antického Říma prostorem starověkého cirku, případně závodní dráhy pro koňská spřežení. Byli zde také vražděni otroci, pohřbívaní přímo na místech, kde padli.

Krutá doba si vybrala daň i na apoštolu Petrovi, považovaném tradičně za vůbec prvního papeže. Ten zde byl mučen a nakonec ukřižován samotným císařem Nerem.

Jen o dvě staletí později už byl Vatikán známý jako poutní místo, na kterém už tehdy údajně vznikla svatyně zasvěcená právě Petrovi. A dnešní bazilika sv. Petra pak prý stojí přímo na místě, kde byl umučený Petr pohřben.

Koncem 8. století už bylo křesťanství natolik rozšířeno po celém tehdy známém světě, že začalo přirozeně docházet k rozporům, které nakonec vedly k rozkolu západní a východní větve křesťanství. Zatímco Východ měl nadále sídlo v Konstantinopoli, sídlem Západu se stal Vatikán, a to po roce 800, kdy tehdejší papež Lev IV. korunoval krále Franků Karla Velikého císařem.

Na území Vatikánu se nachází druhý největší křesťanský kostel, již zmíněná bazilika sv. Petra, jejíž základy byly položeny v roce 1506. Dokončena ovšem byla až přibližně o 120 let později. Hned na počátku stavby však byla poškozena Sixtinská kaple, stojící poblíž.

Opravy stropu se ujal Michelangelo, jehož dílo obdivujeme dodnes. Stejně tak obdivujeme Vatikán jako celek, který se v průběhu času stal náboženským centrem pro přibližně 1,3 miliardy lidí. Současně se jedná o umělecké dílo, jediné svého druhu.

Ze všech jeho koutů na nás dýchá historie, konkrétně přehlídka toho nejlepšího z každého uměleckého slohu uplynulých dvou tisíciletí. Tohle město rozhodně stojí za prohlídku – a vy si ho teď máte šanci prohlédnout minimálně prostřednictvím televizní obrazovky, která vás zavede i na místa, kam se běžný smrtelník nemá šanci dostat.

Vatikán – nadčasové město papežů na kanálu Viasat History v neděli 7. února ve 21:00..

Trailer:

https://youtu.be/8BouPgWD7NM

Související články
Historie 29.6.2025
Drsní a silní bojovníci, tak nějak bývají Keltové zapsáni v obecném povědomí. Tedy, ne že by nebyli, avšak na přelomu věků, kdy nastala zlatá keltská éra, nebyli v tomto ohledu výjimkou. Nové objevy však přinášejí možná překvapivé informace o tom, jakým způsobem některé keltské kmeny žily. Nový objev z jihozápadní Anglie přináší zajímavý vhled do […]
Doba kamenná, bronzová, železná i římská. Jeskyně, keltské hroby, zlaté prsteny a mamutí mládě. A k tomu knihy, které generace čtenářů neodložily, dokud nedočetly do poslední stránky. Výstava Pravěká dobrodružství Eduarda Štorcha, otevřená od 26. června v Nové budově Národního muzea, představuje fascinující svět českého autora, který spojil literaturu, pedagogiku a archeologii v jeden poutavý […]
Malomocenství neboli lepra činila po dlouhá staletí ze svých obětí znetvořená monstra, kterých se zdraví panicky báli. Dlouho se mělo za to, že na americký kontinent nemoc zanesli evropští kolonizátoři. Nejnovější mezinárodní výzkum však dospěl ke zcela jiným závěrům, existuje tam nejméně tisíc let! Jak je to možné? Lepra, známá také jako Hansenova choroba, je […]
Přezdívá se jí „božská částice“ – Higgsův boson. Ač její jméno zní téměř mysticky, jde o velmi reálný, vědecky doložený objev, který proměnil naše chápání vesmíru. Právě ona totiž dává elementárním částicím jejich hmotnost, a tedy i podmínky pro vznik hvězd, planet i života samotného. V červenci 2012 se v podzemí u Ženevy otřásl svět […]
Staletí zanechávají na olejomalbách významných i těch méně známých mistrů výrazné stopy. Přirozené stárnutí děl má za následek praskliny, odlupování kousků pigmentů, změny barev a nejrůznější drobné skvrny. Oprava škod může restaurátorům trvat roky, takže je toto úsilí vyhrazeno jen pro nejcennější díla. Těm ostatním nyní nabízí záchranu umělá inteligence… Restaurování uměleckých děl je náročná […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz