Domů     Historie
Vatikán je značně specifický stát
Martin Macourek 4.2.2021

Enkláv, tedy jakýchsi „států ve státě“, známe ve světě více, jenže jen Vatikán je specifický tím, že se jedná o stát ve městě. Jde o součást Říma, centrum katolické církve a poutní místo pro lidi z celého světa. Jaká je ale jeho historie?

Stát, kterému vládnou papeži, nasbíral za svou dva tisíce let trvající historii ohromné množství uměleckých děl a také úžasné architektonické bohatství, které dnes můžeme obdivovat. V průběhu staletí se však objevila i mnohá tajemství, na která dodnes neznáme odpověď.

Poodhalit nám je však může nový dokument Vatikán – nadčasové město papežů, který si čeští diváci mohou naladit na kanálu na kanálu Viasat History, a to v neděli 7. února ve 21:00..

V průběhu hodiny nabité informacemi se tak dozvíte například to, jak jednotliví vizionářští papežové rozšiřovali jednotlivé budovy města a jak se v tomto důležitém místě naší civilizace střetávaly fenomény jako náboženství, politika, umění a věda.

Místo, kde dnes stojí Vatikán, bylo v období antického Říma prostorem starověkého cirku, případně závodní dráhy pro koňská spřežení. Byli zde také vražděni otroci, pohřbívaní přímo na místech, kde padli.

Krutá doba si vybrala daň i na apoštolu Petrovi, považovaném tradičně za vůbec prvního papeže. Ten zde byl mučen a nakonec ukřižován samotným císařem Nerem.

Jen o dvě staletí později už byl Vatikán známý jako poutní místo, na kterém už tehdy údajně vznikla svatyně zasvěcená právě Petrovi. A dnešní bazilika sv. Petra pak prý stojí přímo na místě, kde byl umučený Petr pohřben.

Koncem 8. století už bylo křesťanství natolik rozšířeno po celém tehdy známém světě, že začalo přirozeně docházet k rozporům, které nakonec vedly k rozkolu západní a východní větve křesťanství. Zatímco Východ měl nadále sídlo v Konstantinopoli, sídlem Západu se stal Vatikán, a to po roce 800, kdy tehdejší papež Lev IV. korunoval krále Franků Karla Velikého císařem.

Na území Vatikánu se nachází druhý největší křesťanský kostel, již zmíněná bazilika sv. Petra, jejíž základy byly položeny v roce 1506. Dokončena ovšem byla až přibližně o 120 let později. Hned na počátku stavby však byla poškozena Sixtinská kaple, stojící poblíž.

Opravy stropu se ujal Michelangelo, jehož dílo obdivujeme dodnes. Stejně tak obdivujeme Vatikán jako celek, který se v průběhu času stal náboženským centrem pro přibližně 1,3 miliardy lidí. Současně se jedná o umělecké dílo, jediné svého druhu.

Ze všech jeho koutů na nás dýchá historie, konkrétně přehlídka toho nejlepšího z každého uměleckého slohu uplynulých dvou tisíciletí. Tohle město rozhodně stojí za prohlídku – a vy si ho teď máte šanci prohlédnout minimálně prostřednictvím televizní obrazovky, která vás zavede i na místa, kam se běžný smrtelník nemá šanci dostat.

Vatikán – nadčasové město papežů na kanálu Viasat History v neděli 7. února ve 21:00..

Trailer:

https://youtu.be/8BouPgWD7NM

Související články
Historie Objevy 3.4.2025
Téměř dva tisíce let staré svitky, pohřbené pod nánosy sopečného popela v Herkulaneu, se dlouho zdály být navždy ztracené. Extrémní teplo při erupci Vesuvu v roce 79 n. l. je proměnilo v křehké, spálené „nic“, co se zdálo být nerozluštitelné. Díky moderním zobrazovacím technikám a umělé inteligenci však nyní vědci dokázali virtuálně rozvinout a přečíst […]
Historie Technika 27.3.2025
Před sto lety v březnu 1925 šéfpilot společnosti Aero Josef Novák dosáhl výškového rekordu 8 651 metrů na stíhacím letounu Aero A-18. Tento výkon o dva měsíce později ještě překonal, když se stejným strojem a upraveným motorem vystoupal do rekordní výšky 9 140 metrů. Úspěch potvrdil nejen výjimečné vlastnosti první sériově vyráběné československé stíhačky, ale také významnou […]
Historie 12.3.2025
Pražské Národní muzeum hostí jednu z nejvýznamnějších výstav letošního roku. Pod názvem Čingischán a jeho svět se návštěvníci mohou ponořit do fascinující historie mongolského impéria a jeho vládce. Tato unikátní expozice, připravená ve spolupráci s mongolským Národním muzeem Čingischán a Archeologickým ústavem Mongolské akademie věd, představuje více než 260 vzácných exponátů z období Velké Mongolské […]
Historie 25.2.2025
Řeč umožnila rozvoj lidské společnosti, díky ní si byli jednotlivci schopni sdělit důležité informace, a plánovat, přispěla i k rozvoji kreativity a lepšímu porozumění záměrům jiných. Vědci z Rockefellerovy univerzity nyní zkoumali, co vedlo k jejímu rozvoji právě u lidí a nikoliv u jiného zvířecího druhu. Na „vině“ byla pravděpodobně mutace, drobná změna v DNA… […]
Historie 25.2.2025
Vědci měli dlouho za dané, že fosilizací dojde ke zničení všech organických složek ve vzorku a tudíž jakýkoliv jejich nález svědčí jen a pouze o kontaminaci vzorku. Nyní se však ukazuje, že se zřejmě mýlili. Ve zkamenělé kosti Edmontosaura byly totiž objeveny zbytky kolagenu. Edmontosaurus je rod velkého kachnozubého dinosaura, jednoho z nejmladších známých neptačích […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz