Domů     Technika
Digitální revoluce v zemědělství
Jan Zelenka 26.1.2021

Autonomní systémy, programy pro digitální řízení farem, bezpilotní prostředky (drony) a družicové navigační systémy (GNSS) jsou revoluční technologie, které pomáhají zemědělcům mapovat terén, monitorovat půdu, sledovat stav porostů, vývoj a případné stresové projevy rostlin, či kontrolovat postup práce zemědělských strojů vybavených GNSS řízením a monitoringem..

Jako příklad můžeme uvést automatické řízení zemědělských strojů, kdy aplikační technika v podobě rozmetadel a postřikovačů s pomocí senzorů pro diagnostiku výživového stavu rostlin sama mění dávku hnojiva nebo cílenou aplikaci herbicidů podle identifikace zaplevelení.

Ochranu rostlin lze provést přímo pomocí dronů, které nesou nádrže s koncentrovaným přípravkem a cíleně jej aplikují na detekovaný škodlivý organismus. Výsledky výzkumu ukazují, že takto cílená aplikace významně snižuje celkové množství použité látky a omezuje zátěž životního prostředí. Zároveň tímto způsobem snižujeme finanční náklady.

Snímkování pomocí dronu DJI Mavic Pro. Autor fotografie: Michal Šustr

Dron také dokáže pořídit vysoce přesné multispektrální snímky půdních bloků s pokrytím až stovek hektarů na jediný let, a to při mnohem vyšším rozlišení než poskytují satelitní snímky a bez ohledu na oblačnost.

Následným zpracováním pořízených snímků pomocí GIS software získáváme výstupy klíčové pro zvyšování výnosů, snížení nákladů a celkové zlepšení efektivity hospodaření zemědělského podniku.

Mapový výstup navíc přesně informuje, které oblasti potřebují podrobnější průzkum pro účinné plánování – což znamená méně času stráveného zkoumáním půdních bloků a více času na ošetřování plodin, které to potřebují.

Ačkoli jsou tyto postupy nejčastěji využívány u větších zemědělských podniků vybavených nejmodernější technikou, výzkum na Agronomické fakultě Mendelovy univerzity v Brně se zaměřuje také na zavádění technologií precizního zemědělství a postupů smart farming do menších společností a rodinných farem.

Příklad vyhodnocení stavu porostů ozimých plodin po zimě na základě multispektrálního snímkování. Autor fotografie: Vojtěch Lukas

 „S ohledem na produkční podmínky v České republice, které jsou dané členitostí pedoklimatických podmínek, nevyrovnaností větších půdních celků, používáním chemických látek a udržováním úrodnosti půd, je lokálně cílené hospodaření rozhodně správnou cestou dalšího rozvoje českého zemědělství, na kterém se Agronomická fakulta významnou měrou podílet,“ uvádí Ing. Vojtěch Lukas, Ph.D., výzkumník Ústavu agrosystémů a bioklimatologie Mendelovy univerzity.

Zajímají vás nové postupy a technologie v rostlinné a živočišné výrobě? Jak efektivně adaptovat naše zemědělství na měnící se klimatické a společenské podmínky? Jak úspěšně řídit zemědělský podnik? Je pro vás prioritou produkce zdravých potravin a ochrana krajiny?

Studium na Agronomické fakultě MENDELU vás naučí hospodařit na zemědělské půdě moderním způsobem.

Dron DJI Mavic Pro. Autor fotografie: Michal Šustr

Markéta Fedorová

Související články
Vinaři používají dvě metody k detekci toho, zda bylo jejich bílé víno kontaminováno nežádoucími mikroby, a to čichovou zkoušku a testování vzorků vína v Petriho misce. Nyní by se k nim mohla přidat ještě třetí, hi-tech metoda, a to testování vína pomocí elektronického jazyka. Elektronický jazyk se tomu lidskému vůbec nepodobá co do vzhledu, ale […]
Přesnější a rychlejší mapování znečištění vodních ploch i lepší ovládání pasivních hladinových plavidel tažených lodí byly hlavní cíle projektů kooperace robotických dronů vyvíjených Skupinou multirobotických systémů FEL ČVUT (MRS) a autonomně řízených lodí. Výsledky představili výzkumníci před pár dny u břehů vodní nádrže Orlík. Nad hladinu a okolní louky se vzneslo během soustřední v minulých dnech […]
Umělá inteligence je tu, ať se to někomu líbí nebo ne. Nabízí přehršel možností, ale také ukrývá nemálo čertových kopýtek. A tak je tomu i v oblasti vzdělávání. Sal Khan, výkonný ředitel Khan Academy, na které skrze online přednášky studují miliony lidé po celém světě, měl loni na konferenci TED Talk, jejímž mottem je heslo […]
Virtuální realita už není jen hračkou geeků, odnoží herního zábavního průmyslu nebo vědců. Její potenciál je větší, s přesahem do každodenního života. Městská knihovna v Praze prostřednictvím VR nejen zpřístupnila zajímavou, bezmála stoletou historii budovy knihovny na Mariánském náměstí, ale umožňuje i pohlédnout na knihovnu a její služby novýma očima. Městská knihovna v Praze zahájila projekt před […]
Pro své rozměry, vybavení a technologie se stala chloubou amerického námořnictva. Jedná se totiž o největší a nejnovější letadlovou loď, která po více než 10 letech od spuštění na vodu konečně začala sloužit Spojeným státům i alianci NATO. Stavba nejmodernějšího plavidla, se kterým si USA pojistily pozici největší námořní velmoci planety, započala roku 2009. Slanost […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz