Domů     Technika
Česká města budoucnosti: Inteligentní dopravní „chat“
Jan Zelenka 8.12.2020

V makroměřítku na unikátním projektu C-ROADS pracuje 18 evropských zemí, kde Česko zaujímá přední postavení. Je vlastně tak daleko, že kooperativní inteligentní dopravní systémy zavádí už i v mikroměřítku – nejen na dálnice, ale i do měst, ulic, na křižovatky, na železniční přejezdy, tramvajové koleje….

Jsme na prahu cestování budoucnosti, kdy hi-tech kooperativní inteligentní dopravní systémy (C-ITS) zajistí datovou výměnu mezi auty a infrastrukturou nebo mezi vozidly navzájem. A to brzy… Vlastně už teď.

Česko je v rodině C- C-ROADS, koordinované Ministerstvem dopravy ČR, od začátku a jako první země Evropy přivedlo C-ITS i na lokální úroveň – do měst, konkrétně Brna, Ostravy, Plzně….

V lize mistrů

Cesta od nápadu k cíli ale trvá roky. Ten letošní končící byl především testovací/ pilotní, další má být už finální. Doprava ve městech se bude řídit kompatibilními aplikacemi a každým dalším dopravním prostředkem (MHD, vlaky, auta, IZS…) se posune bezpečnost a plynulost o kousek dál.

Aby auto komunikovalo s okolím, potřebuje „chytré krabičky“. Ty jsou instalovány do vozidla buď při jeho výrobě, nebo ho mohou dovybavit následně (tzv. aftermarket nebo také retrofit). Už dnes je v Česku výrobců na trhu několik – Commsignia, Kapsch, Cohda, Siemens, česká firma Herman.

„Vzhledem k současné pořizovací ceně v řádu nižších desítek tisíc korun jsou ale v současnosti vhodné spíše pro vozidlové parky (flotily) speciálních vozidel nebo vozidel veřejného sektoru, jako např. MHD, vozidla údržby nebo vozidla IZS, popř.

pro pilotní testování,“ říká Ing. Martin Pichl, Ph.D., vedoucího oddělení ITS (inteligentních dopravních systémů), výzkumu a vývoje na ministerstvu dopravy, které projekt v tuzemsku koordinuje. „Co se týče koncových uživatelů/řidičů, cílem je, aby těmito ,krabičkamiʻ byla vozidla postupně vybavována už z výroby.“.

Ve vzduchu je cítit… budoucnost

A to se fakticky děje od počátku roku 2020 např. u nejnovějšího modelu Volkswagen Golf, další značky navíc budou brzy následovat (Toyota, Volvo, Škoda…). Vlastní mobilní aplikaci navíc vyvíjí společnost O2 , která řidiči do mobilního telefonu většinu zpráv doručí přes LTE/5G sítě bez nutnosti „krabičku“ vlastnit.

Výhodou systému je, že má standardizované a otevřené rozhraní, tzn. že každý výrobce může uzpůsobit aplikaci pro zobrazení informací řidiči potřebám svých uživatelů. Ministerstvo dopravy prostřednictvím ŘSD ve spolupráci s několika dalšími institucemi instalovalo po Česku podél dálnic přes 100 jednotek RSU (roadside units – silničních jednotek).

Jsou i ve městech Praze, Brně, Ostravě a Plzni dalších cca 60 jednotek na křižovatkách. „Další města vybavení svých křižovatek plánují. Technologie je tedy připravena a infrastruktura se postupně vybavuje.

Vozidel údržby silnic a dálnic, MHD a IZS, vybavených C-ITS technologií, už jezdí po českých silnicích stovky. Rychlost rozšíření mezi lidi už tedy závisí jen na automobilkách – a ty se také postupně zapojují…,“ přibližuje rozsah rozšíření Martin Pichl.

Související články
Technika 9.7.2025
Představte si robota, který se sám orientuje v temném podzemí, analyzuje stěny tunelu a rozpozná člověka i nečekanou trhlinu. Ne, to není sci-fi – to je JULBOT. A právě takoví roboti se dnes učí pracovat v podzemní laboratoři ČVUT. Moderní stavebnictví se posouvá hluboko pod zem – a s ním i technologie, které mu pomáhají. […]
Mluvit s chatbotem může být jako snažit se obejmout ledničku – chladné, strojené a bez odezvy. A když jde o něco osobního? Často zjistíme, že robot prostě nestačí. Proč nás ale právě tato komunikace tolik stresuje? Když člověk mluví s člověkem, nejde jen o slova. Hraje se tu s gesty, výrazem tváře, tónem hlasu… někdy […]
Technika 6.7.2025
V Číně se objevila nová a neobvyklá forma technologie „tap and pay“, která umožňuje zákazníkům platit pouhým naskenováním dlaně místo tradiční platební karty. Tuto biometrickou technologii poprvé uvedl internetový gigant Tencent a v posledních měsících se ji snaží co nejvíce rozšířit. Lidé, kteří novou technologií využívají, mohou zapomenout na peněženky a u pokladen nechat své […]
Objevy Technika 2.7.2025
Školní jaderný reaktor VR-1 na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze, známý jako „Vrabec“, v prosinci oslaví 35 let od svého spuštění. A protože takové výročí si zaslouží něco speciálního, otevře fakulta 8. října 2025 reaktor pro širokou veřejnost! Běžně se do reaktorové haly jen tak někdo nedostane – slouží hlavně studentům a […]
Do roku 2050 vzroste světová populace na 9,8 miliardy, přičemž 70 % z těchto lidí bude žít ve městech a jejich nejbližším okolí. Aby to bylo možné, je potřeba hledat inovativní řešení a dostupné technologie k přetvoření měst na chytrá města budoucnosti, která budou snižovat své dopady na životní prostředí a zároveň šetrně nakládat s […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz