Pohlavním stykem i dotyky – těmito způsoby se lze nakazit lidským papilomavirem (HPV), který vyvolává například rakovinu děložního čípku, anu nebo genitální bradavice.
Kromě úplné sexuální abstinence je jedinou prevencí nákazy očkování. To však v některých ordinacích dětských lékařů zbrzdil koronavirus. Praktičtí pediatři ale apelují na rodiče, aby vakcinaci dále neodkládali. Mohli by přijít o úhradu zdravotních pojišťoven pro 13leté děti.
„Obavy z očkování, včetně toho proti HPV, jsme zaznamenali už v prvních měsících pandemie. Rozhodně však nedoporučujeme, aby rodiče jakékoli očkování odkládali z jiných než zdravotních důvodů. Například právě u očkování proti HPV by děti jeho odkladem mohly přijít o úhradu,“ říká MUDr. Alena Šebková, předsedkyně Odborné společnosti praktických dětských lékařů ČLS JEP.
Očkování proti HPV chlapcům i dívkám ve věku 13 let hradí zdravotní pojišťovna. Jeden rok se může zdát jako dlouhá doba pro naočkování, některé děti to ovšem i přesto nestihnou, například kvůli odkládání a následné nemoci.
Nákaza HPV je nejčastější pohlavně přenosnou infekcí, která může způsobit hned několik závažných onemocnění. Většina nakažených prodělá infekci bezpříznakově, u některých se ale může po letech rozvinout například v karcinom děložního hrdla nebo anu.
Šíře ochrany proti HPV typům je dána výběrem vakcíny. Lékaři doporučují očkování dětí ještě před začátkem sexuálního života, v České republice ve 13 letech. „Očkování je nejúčinnější v případě, že se očkovaný ještě s virem nesetkal.
Nepřenáší se pouze pohlavním stykem, ale i mazlením a dotyky. Je třeba, aby si tělo vytvořilo protilátky v dostatečném předstihu, proto je důležité děti naočkovat včas,“ popisuje MUDr. Ilona Hülleová, předsedkyně Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost, a dodává:
„Děti jsou v koronavirové pandemii izolovány od svých vrstevníků a nejsou tolik nemocné. Bavíme se o nachlazení, rýmě a virových infekcích, které se v dětských kolektivech rychle šíří. Očkování díky tomu nemusíme přesouvat tak často, jak bývá běžné.“.
Lékaři v ordinacích dodržují bezpečnostní opatření. Kromě zvýšené hygieny dbají i na to, aby se pacienti nepotkávali v čekárnách. Každého proto zvou na přesnou dobu. „Tento model je výhodný i pro rodiče, protože ví přesný čas vyšetření a nemusí trávit čas v čekárně,“ vysvětluje MUDr. Šebková. Děti tak lze bezpečně očkovat i v této době.