Domů     Medicína
Očkování dětí neodkládejte, shodují se lékaři
Dagmar Garciová 23.11.2020

Pohlavním stykem i dotyky – těmito způsoby se lze nakazit lidským papilomavirem (HPV), který vyvolává například rakovinu děložního čípku, anu nebo genitální bradavice.

Kromě úplné sexuální abstinence je jedinou prevencí nákazy očkování. To však v některých ordinacích dětských lékařů zbrzdil koronavirus. Praktičtí pediatři ale apelují na rodiče, aby vakcinaci dále neodkládali. Mohli by přijít o úhradu zdravotních pojišťoven pro 13leté děti.

Obavy z očkování, včetně toho proti HPV, jsme zaznamenali už v prvních měsících pandemie. Rozhodně však nedoporučujeme, aby rodiče jakékoli očkování odkládali z jiných než zdravotních důvodů. Například právě u očkování proti HPV by děti jeho odkladem mohly přijít o úhradu,“ říká MUDr. Alena Šebková, předsedkyně Odborné společnosti praktických dětských lékařů ČLS JEP.

Očkování proti HPV chlapcům i dívkám ve věku 13 let hradí zdravotní pojišťovna. Jeden rok se může zdát jako dlouhá doba pro naočkování, některé děti to ovšem i přesto nestihnou, například kvůli odkládání a následné nemoci.

Nákaza HPV je nejčastější pohlavně přenosnou infekcí, která může způsobit hned několik závažných onemocnění. Většina nakažených prodělá infekci bezpříznakově, u některých se ale může po letech rozvinout například v karcinom děložního hrdla nebo anu.

Šíře ochrany proti HPV typům je dána výběrem vakcíny. Lékaři doporučují očkování dětí ještě před začátkem sexuálního života, v České republice ve 13 letech. „Očkování je nejúčinnější v případě, že se očkovaný ještě s virem nesetkal.

Nepřenáší se pouze pohlavním stykem, ale i mazlením a dotyky. Je třeba, aby si tělo vytvořilo protilátky v dostatečném předstihu, proto je důležité děti naočkovat včas,“ popisuje MUDr. Ilona Hülleová, předsedkyně Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost, a dodává:

Děti jsou v koronavirové pandemii izolovány od svých vrstevníků a nejsou tolik nemocné. Bavíme se o nachlazení, rýmě a virových infekcích, které se v dětských kolektivech rychle šíří. Očkování díky tomu nemusíme přesouvat tak často, jak bývá běžné.“.

Lékaři v ordinacích dodržují bezpečnostní opatření. Kromě zvýšené hygieny dbají i na to, aby se pacienti nepotkávali v čekárnách. Každého proto zvou na přesnou dobu. „Tento model je výhodný i pro rodiče, protože ví přesný čas vyšetření a nemusí trávit čas v čekárně,“ vysvětluje MUDr. Šebková. Děti tak lze bezpečně očkovat i v této době.

Související články
Medicína 18.4.2025
Vědcům z Institutu Maxe Plancka pro kvantovou optiku se podařilo vytvořit nový test, který je schopen odhalit vzorky krve pacientů, kteří trpí rakovinou plic, a to s 81% přesností. Do budoucna by tento přístup pomohl pomoci významně posunout screening a diagnostiku rakoviny. Test je poháněn umělou inteligencí, která zkoumá rozdíly v molekulách, nacházejících se v […]
Medicína 17.4.2025
Akutní i chronické leukemie patří mezi nádorová onemocnění krve a krvetvorby, pro která v současnosti neexistuje screeningový program zachycující nemoc v široké populaci. Na leukemii však může poukázat běžné vyšetření krevního obrazu – ať již v rámci pravidelných preventivních kontrol u praktického lékaře, nebo v případě příznaků. Důležitým předpokladem je, aby pacient určité symptomy rozpoznal […]
Medicína 15.4.2025
Ročně zemře na vykrvácení až 1,5 milionu lidí po celém světě. Mnoho nemocnic se přitom potýká s nedostatkem krve pro transfuze, a to z důvodu neustálého poklesu dárcovství krve v kombinaci se zvýšenou poptávkou po krevních transfuzích z důvodu zvýšeného stárnutí populace, provádění rozsáhlých chirurgických zákroků či léčby chemoterapií, teroristických útoků i mezinárodních vojenských konfliktů. […]
Medicína 15.4.2025
Většina lidí si nevybaví nic, případně jen velmi málo z doby, kdy jim byly méně než tři roky. Už slavný rakouský psycholog a zakladatel psychoanalýzy Sigmund Freud nazval tento jev infantilní amnézií. Pokud jsou tyto vzpomínky klíčem k rozvoji naší identity v dospělosti, jak je možné, že si je nepamatujeme? Paměť je složitý a komplexní […]
Svět si nedávno prošel pandemií covidu, každoročně se objevují chřipkové epidemie a obavy vzbuzuje i ptačí chřipka. Kontrola šíření virů tak zůstává i nadále globální výzvou. Vědci z University of Pennsylvania se pokusili vyvinout antivirovou žvýkačku bránící přenosu viru chřipky či herpes simplex mezi lidmi. Vyrobená je z luštěniny! Předtím, než vypukla pandemie covidu, používal […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz