Domů     Medicína
Na zápal plic umírá více Čechů než při autonehodách
Pavel Polcar 20.11.2020

Zápal plic nebo meningitida jsou jedny z mnoha závažných nemocí, které způsobuje bakterie pneumokoka. Zápal plic dokonce zapříčiní třikrát více úmrtí než dopravní nehody.

Odborníci se shodují, že nejúčinnějším způsobem prevence pneumokokové infekce je očkování. Podle výzkumu společnosti IPSOS v populaci nad 50 let ale o této možnosti ví pouhých 17 % dotázaných. Kromě dětí a seniorů mají zvýšené riziko i jedinci nad 50 let, zejména ti s chronickým onemocněním.

Mezi nejnebezpečnější nemoci způsobené pneumokoky se řadí těžká invazivní pneumonie neboli zápal plic a u mladších lidí pak zánět mozkových blan. V ordinaci se často setkávám s pacienty, kterým pneumokoková infekce komplikuje stávající nemoci, jako jsou astma nebo chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN),“ říká prim.

MUDr. Ivana Čierná Peterová, místopředsedkyně České pneumologické a ftizeologické společnosti (ČPFS) ČLS JEP a předsedkyně Sekce ambulantních pneumologů.

Podle dat Státního zdravotního ústavu zemřelo v loňském roce v důsledku invazivní pneumokokové infekce 14,5 % pacientů mezi 40 a 64 lety. „Mám zkušenosti s tím, že se pacientům vinou pneumokoka zhorší ventilační parametry.

I po přeléčení se jejich nemoc nevrátí do původního stavu, ale naopak se významně zhorší,“ dodává MUDr. Čierná Peterová. „Pneumokoky se běžně vyskytují na sliznici horních cest dýchacích u 5–10 % zdravých dospělých a 20–40 % dětí.

Nakazit se pneumokokem je snadné, neboť se šíří kapénkami, například při mluvení, kašlání a kýchání. Největší riziko představuje pneumokoková infekce pro malé děti mladší pěti let a také pro seniory. Zvýšené riziko mají i dospělí nad 50 let, zejména ti s chronickým onemocněním. Nejúčinnější prevencí onemocnění je očkování.“.

Kojencům i seniorům starším 65 let stejně jako rizikovým pacientům, například těm bez sleziny, hradí očkování zdravotní pojišťovny. Ohrožené ale nejsou pouze děti a senioři. Pneumokok může znepříjemnit život i diabetikům, kuřákům nebo třeba pacientům se srdečními či plicními problémy.

Doporučuji očkování všem svým pacientům, kteří trpí onemocněním plic, ať už jde o astma, CHOPN nebo jinou nemoc. Samozřejmě to platí také pro všechny kuřáky. Letos je o očkování velký zájem. Ve srovnání s minulým rokem jsem naočkovala o 30 % pacientů více.

Přisuzuji to koronavirové pandemii, kdy jsou pacienti nejistí a více dbají o své zdraví,“ vysvětluje MUDr. Čierná Peterová. Právě kombinace nákazy virem, například i tím, který způsobuje nemoc covid-19, a pneumokoky může být velmi nebezpečná.

Řada pacientů, zejména starších 50 let, ale i mladších s diagnózou diabetu, ischemické choroby srdeční, chronickým onemocněním plic, jako je například astma, nebo s onemocněním ledvin, může mít při nákaze koronavirem komplikace.

Pokud se k původním nemocem a koronaviru přidá i zápal plic, může být pacient ohrožen na životě,“ popisuje praktický lékař pro dospělé MUDr. Igor Karen. Proto je podle něj důležité se nechat očkovat.

Stačí se domluvit se svým praktickým lékařem a on tuto vakcínu objedná. Navíc se u zdravých dospělých jedná o jednorázové doživotní očkování, na rozdíl od některých jiných vakcinací, například proti chřipce či klíšťové meningoencefalitidě, a lze proti ní očkovat prakticky po celý rok, bez ohledu na roční dobu,“ vysvětluje MUDr. Karen.

Související články
Medicína Ostatní 20.11.2024
Metabolismus znamená život a život je nemyslitelný bez buňky. Tyhle automatické pravdy začíná výzkum zpochybňovat. Vědci vyvinuli metabolismus, který se sám udržuje, přitom buňku nepotřebuje. Je to zatím jen první krok, spíš nesmělý, ale naděje – i obavy – s ním spojené jsou obrovské.   Před několika měsíci vydala Společnost Maxe Plancka zprávu, která by […]
Jsou pouhým okem neviditelné, bez chuti a bez zápachu. Nemáte šanci je v jídle postřehnout, přitom jde o vysoce nebezpečné karcinogeny. Z přírody se vymýtit nedají. Jistou naději ale dávají výzkumy biologických metod boje proti plísním, které aflatoxiny tvoří. Počátkem 60. let minulého století postihla britské chovatele drůbeže nečekaná rána. Ve velkém jim hynuly především krůty. Vypadalo to […]
Medicína 16.11.2024
Puberta startuje u dívek kolem 10 až 12 let, ale stále častěji se objevují případy, kdy k tomuto procesu dochází mnohem dříve. Nové studie naznačují, že jedním z faktorů, které mohou hrát roli při předčasném nástupu puberty, jsou chemikálie přítomné v prostředí, s nimiž děti přicházejí do styku od útlého věku. Chemikálie, které jsou spojovány […]
Medicína Ostatní 15.11.2024
Postupná ztráta vlasů u mužů je přijímána jako něco běžného a normálního. Oproti tomu o ztrátě vlasů u žen se příliš nemluví, přestože s ní bojuje až 40 % žen po čtyřicítce. Příčin může být hned několik. Vypadávání vlasů ve formě skvrn nebo úplná ztráta vlasů i tělního ochlupení je pak příznakem autoimunitního onemocněními, zvaného […]
Medicína 10.11.2024
Vědecký svět dosáhl dalšího významného milníku. Výzkumníci totiž dokázali vytvořit syntetická lidská embrya pouze z kmenových buněk, což znamená, že pro jejich vznik nebyly potřeba vajíčka ani spermie. Tento objev, který je považován za přelom v oblasti výzkumu embryonálního vývoje, nabízí nové příležitosti pro pochopení genetických poruch a příčin opakovaných potratů. Zároveň však přináší řadu […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz