Domů     Technika
Centrální mozek české dopravy
Martin Macourek
od Martin Macourek 21.11.2020

komerční sdělení

Říká se mu různě – centrální mozek silnic, velký bratr dálnic nebo ostravský velín. Národní dopravní informační centrum funguje již 15 let a díky němu je jízda Českou republikou výrazně bezpečnější. Právě tady totiž vědí o všech překážkách, které vás mohou na silnicích potkat.

Ať už je to odstavené auto na dálnici D1, nehoda na Pražském okruhu nebo náledí na rychlostní silnici R7.

Je 1. listopadu 2005 a Národní dopravní informační centrum (NDIC) právě zahajuje v Ostravě svůj provoz. Jeho úkol je jasný – nepřetržitě shromažďovat, zpracovávat a zveřejňovat dopravní data a informace z celého Česka.

reklama

Do té doby si tuto agendu dělají jednotlivé organizace (policisté, hasiči) sami a je v tom pořádný zmatek. Tři roky nato, 11. září 2008, se centrum přesouvá do zbrusu nových prostor v Ostravě-Přívoze.

Národní dopravní informační centrum funguje už 15 let a to nepřetržitě, 24 hodin denně.

Rychlost je základ

Jakmile dojde k jakékoliv komplikaci na silnici, v Ostravě to vědí první proto, že spolupracují s celou řadou systémů – od policie, přes hasiče, záchrannou službu, správce komunikací, až po meteorologický ústav.

reklama

Navíc nepřetržitě sledují na sedm stovek kamer, dvě stovky detektorů a 600 meteohlášek na dálnicích a silnicích. Celkem 18 pracovníků se zde střídá ve 12hodinnových směnách. Komplikace totiž mohou přijít kdykoliv a „padla“ Národní dopravní informační centrum proto nikdy nemá.

Jsme na dálnici D5, tři hodiny ráno. Najednou spatříte před sebou u krajnice vybourané auto. Na nic nečekáte a voláte tísňovou linku. V okamžiku, kdy bouračku nahlásíte, informace letí i do Ostravy. Tady ji začnou zpracovávat a jakmile ji budou mít potvrzenou například od policistů nebo hasičů, okamžitě ji rozšíří dál.

Jako první se hláška objeví na informačních tabulích dálnice D5 (celkově jich centrum obsluhuje na všech dálnicích 144). Záhy se zpráva ukáže v mobilní aplikaci, na webu dopravniinfo.cz nebo ve sdělovacích prostředcích.

Celkový počet odběratelů je asi 180 a ročně zpracuje NDIC zhruba 3,5 milionu takovýchto zpráv.

Počet lidí, kteří zemřou v důsledku nehod na českých silnicích, každoročně klesá.

Nerozumím, bourám…

Jak se shodují zaměstnanci NDIC, není to vůbec jednoduchá práce, protože vyžaduje nejen neustálé soustředění, ale hlavně se operátoři musejí rychle a správně rozhodovat. „K náročnějším dnům patří každé pondělí a pátek, kdy mnoho lidí přejíždí do Prahy a zpátky, prodloužené víkendy, začátky a konce prázdnin, ale také první hezký víkend po zimě a také víkendy s babím létem, kdy si lidé ještě chtějí pořádně zajezdit,“ vyjmenovává Ctirad Weissmann, vedoucí Národního dopravního informačního centra.

reklama

To v současné době spolupracuje s Ministerstvem dopravy ČR na mezinárodním projektu Crocodile. Na českých silnicích totiž nejezdí jen našinci, jen zahraničních kamionů projede denně přes naše území na 50 000. Jak ale zajistit, aby informace o prasklé pneumatice na D6 u Chebu byla srozumitelná i pro řidiče z Rumunska na rychlostní silnici R6? Odpovědí je právě Crocodile.

Společník pro každého

Snahou projektu Crocodile je, aby se řidiči i cestující dozvěděli, co se zásadního stalo a co

mají dělat, a to stejnou informační formou po celou trasu různými zeměmi,“ přibližuje Martin Pichl, vedoucí oddělení ITS a vědy, výzkumu a inovací na Ministerstvu dopravy ČR. Naladění na vlnu Crocodile přitom řidič ani nepozná – stačí sledovat takové zdroje, které jsou na NDIC napojeny.

Veškerá data jsou poskytována volně a v jazyce, kterému daný řidič rozumí. „Naší snahou je poskytovat dopravní informace všem, kdo o ně mají zájem, pokud možno za rovných podmínek,“ upřesňuje Filip Týc, vedoucí Silniční databanky a NDIC Ředitelství silnic a dálnic ČR.

reklama
Související články
Před 68 lety skupina amerických vědců požádala o grant ve výši 13 500 dolarů na uspořádání letního workshopu na Darmouth College v New Hampshire. Oblast, které se chtěli věnovat, byla umělá inteligence. Od těchto skromných začátků se vývoj samozřejmě posunul. A kde je dnes? Umělá inteligence (AI) se od filmových a knižních představ přesunula do […]
Evropská vesmírná agentura (ESA) potvrdila pokračování mezinárodní mise Lunar Geology Orbiter (LUGO), tím se projekt přesouvá do další fáze, během které mezinárodní tým vedený brněnskou společností TRL Space detailně zpracuje přesný design celé mise. LUGO chce odpovědět na nejasnosti ohledně stáří měsíční vulkanické aktivity, a zároveň jako první zmapovat jeskynní systémy na Měsíci. Sonda bude vážit […]
Bouře, hurikány, extrémní sucha i přívalové deště. Klimatické změny si s lidskou civilizací pohrávají jak mořský příboj s papírovou loďkou. Tyto změny se zatím nedaří lidstvu zastavit, ale i za pomoci české družice bude možné je monitorovat. Jedním z hlavních úkolů české družicové mise SOVA bude zpřesnit klimatické modely a předpovědi extrémního počasí. Satelit bude zkoumat procesy ve […]
V roce 2028 by měla na oběžnou dráhu Země vystoupat česká družice SOVA. Zkoumat bude procesy ve středních a vyšších vrstvách atmosféry, které dosud nebyly dostatečně studovány, což by mělo pomoci přesněji předpovídat extrémní jevy počasí. S váhou okolo 100 kg bude SOVA (anglicky Satellite Observation of waVes in the Atmosphere) největším českým satelitem letícím […]
Až se astronauti poprvé po více než 50 letech vrátí na Měsíc v rámci mise NASA Artemis III, budou mít na sobě skafandr nové generace. Lepší, flexibilnější, odolnější, pohodlnější. Pokročilý speciální oblek zajistí, že astronauti budou vybaveni vysoce výkonným a robustním vybavením a že se do něj vejde mnoho typů lidských postav. Nový skafandr Axiom […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz