Ačkoliv měří sice jen něco málo přes 40 centimetrů a jeho hmotnost dosahuje ani ne 170 gramů, přesto před ním „couvali“ všichni ptačí obyvatelé Rákosova pavilonu, kam se právě nastěhoval.
Řeč není o nikom jiném než o nejnovějším obyvateli zmíněného pavilonu – slunatci nádherném (Eurypyga helias). Jedná se o vůbec první exemplář tohoto druhu, který je chovaný v Zoo Praha. Mokřadního ptáka se pražské zoo podařilo získat ze Zoo Lipsko a pražští chovatelé mu již dokonce našli budoucí partnerku.
Jeho výrazné zbarvení po roztažení křídel budí obavy u predátorů v přírodě a okamžitě si tímto chováním zjednal pořádek i po příchodu do svého nového bydliště. „Jakmile jsem jej položil v expozici na zem, ihned zaujal výstražný postoj a předvedl barevné peří, které připomíná velké oči,“ popisuje kurátor chovu ptáků Antonín Vaidl, „jde o velmi výrazné červené, černé a žluté peří.
A i když je to pták malého vzrůstu, při pohledu na něj začali okamžitě všichni ostatní ptáci v Rákosově pavilonu ustupovat, a on se tak mohl nerušeně seznámit s novou expozicí.“.
Významnou roli hraje zbarvení slunatce také při námluvách. „Spolu s naším kagu chocholatým patří do stejného řádu slunatců a nyní jsme tedy jedinou zoologickou zahradou v České republice, která chová oba druhy z tohoto řádu,“ přiblížil další zajímavost kurátor Antonín Vaidl.