Domů     Medicína
Antikoncepce nezpůsobuje neplodnost
Dagmar Garciová 6.10.2020

Zodpovědný přístup k plánování rodičovství si dnes mnozí pletou s jeho oddalováním, a tak užívání hormonální antikoncepce často překryje i tikot „biologických hodin“. Se stoupajícím věkem potom úměrně klesají nejen šance na fyziologické těhotenství, ale i samotná schopnost počít dítě přirozenou cestou. .

Hormonální antikoncepce je všeobecně považovaná za jeden z nejspolehlivějších způsobů ochrany před nechtěným otěhotněním a jen v uplynulém roce ji v České republice užívala téměř každá druhá žena ve věku 18 až 24 let.

O antikoncepci přitom častokrát žádají gynekology i matky pro svoje dcery, a to hned po příchodu první menstruace. „Antikoncepce má svoje benefity i rizika, o kterých by měla být každá pacientka poučená.

Pokud jde o mladá děvčata, rozhodně je vhodné nechat vyvinout a stabilizovat hormonální systém. V případě brzkého nasazení, záhy po nástupu puberty, jsou v dospělosti častější poruchy cyklu.,“ vysvětlila MUDr. Hana Višňová, vedoucí lékařka pražské kliniky asistované reprodukce IVF CUBE.

Další riziko, které přináší velmi brzké a následně dlouhodobé užívání antikoncepce, je falešný pocit pravidelnosti „menstruace“, která ale při hormonální regulaci cyklu není skutečná. „Studie neprokázaly negativní vliv absence menstruace z důvodu užívání antikoncepce, a v některých případech – např. při endometrióze – je tento jev dokonce žádoucí.

Faktem ale je, že ženy užívající antikoncepci často už od 15 let nemají možnost zjistit, jestli jejich cyklus je pravidelný, a tedy zda jim nehrozí problémy s neplodností,“ upozornila lékařka.

Zodpovědný přístup k plánování rodičovství tak nelze zúžit jen na jeho oddálení. Podle statistik už průměrný věk českých prvorodiček překročil hranici 30 let. „Stejně tak roste i průměrný věk našich pacientek podstupujících léčbu s vlastními vajíčky.

Ten byl vloni 41,5 roku, což naznačuje, že situaci páry začínají řešit pozdě,“ konstatovala MUDr. Hana Višňová. „Antikoncepce může být komfortním a spolehlivým nástrojem plánování rodičovství, ale v žádném případě není prostředkem k zachování plodnosti, která po 35. roku života prudce klesá.

A tak i navzdory tomu, že během užívání antikoncepce nedochází k dozrávání ani uvolňování vajíček, ty každým rokem stárnou a jejich kvalita klesá, čímž klesá i šance na přirozené otěhotnění,“ dodala lékařka.

Ideální věk ženy pro početí se podle odborníků pohybuje okolo 20. až 25. roku života. Přeceňovat nelze ani mužskou plodnost. „Obecně se říká, že problém bývá ve 40 procentech případů na straně ženy, ve stejném počtu na straně muže a ve 20 procentech případů je problém u obou partnerů,“ uzavřela Višňová.

Související články
Krevní testy, které hledají rakovinné markery existují již desítky let, ale nejnovější generace se soustředí na drobné fragmenty DNA jednotlivých nádorových buněk v krvi člověka. Díky tomu jsou schopny návrat rakoviny odhalit až o 5 měsíců dříve než běžné zobrazovací metody. Je to přínosem pro pacienty? Technologie personalizovaných testů ctDNA vychází z poznatku, že rakovinné […]
Medicína Objevy 9.6.2025
V srpnu loňského roku svět obletěla zpráva o úmrtí nejstarší ženy světa, Marie Branyas Morerové, která se dožila úctyhodných 117 let. Narodila se ještě před první světovou válkou, přežila španělskou chřipku i covid, a přesto ji ve vysokém věku trápily jen běžné problémy s klouby a ztráta sluchu. Na otázku, jaký je její recept na […]
Jak populace stárne, u většího množství lidí se projevují příznaky demence a kognitivního úpadku. Boj s demencí se tak stává jedním z nejpalčivějších problémů systémů veřejného zdraví po celém světě. Nejnovější studie, provedená australským týmem vědců, však přináší dobré zprávy. Podle jejích výsledků mají mladší generace menší pravděpodobnost, že se u nich rozvine demence ve […]
Když Světová zdravotnická organizace v roce 1980 oficiálně vyhlásila eradikaci pravých neštovic, jednalo se o jeden z největších triumfů moderní medicíny. Tento vysoce nakažlivý a smrtící virus, který si během staletí vyžádal stovky milionů obětí, se zdál být navždy poražen. Dnes se však znovu objevují varovné hlasy. Australská epidemioložka a odbornice na biosekuritu, profesorka Raina […]
V srpnu loňského roku svět obletěla zpráva o úmrtí nejstarší ženy světa, Marie Branyas Morerové, která se dožila úctyhodných 117 let. Narodila se ještě před první světovou válkou, přežila španělskou chřipku i covid, a přesto ji ve vysokém věku trápily jen běžné problémy s klouby a ztráta sluchu.   Na otázku, jaký je její recept […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz