Domů     Zajímavosti
Enzymy pomáhají čistit naše oblečení

komerční sdělení

Téměř všechny biochemické reakce jsou řízeny enzymy a díky tomu nám dovedou pomoci v mnoha oblastech našeho života. Skvělým příkladem, kde bychom to možná na první pohled nečekali, je běžné praní prádla.

Špína na oblečení pochází z vnějšího prostředí i našeho těla

Špína na oblečení je kombinací částic, které vlákna absorbují z venkovního prostředí, jako například kouř, emise nebo pyl, s často neviditelným znečištěním, které pochází z našeho těla, například v podobě potu nebo odumřelých kožních buněk.

Tyto nečistoty tvoří dokonce 70 % z toho, co ulpívá na našem oblečení! Z toho vyplývá, že pro hygienickou čistotu je nezbytné odstraňovat nejen viditelnou špínu, ale i tu mikroskopickou, která se nachází uvnitř a mezi vlákny.

Pokud je neviditelné znečištění na oblečení ponecháno po delší dobu, můžou se na něm objevit nevzhledné žluté skvrny, oblečení zašedne nebo dokonce začne zapáchat.

Mořské řasy inspirací pro naše čisté ponožky

Vědci zkoumali důvod, proč zůstávají trupy lodí čisté a objevili mořské řasy, které udržují své okolí v čistotě pomocí enzymu fosfodiesteráza, který rozkládá lepkavá spojení molekul. Napadlo je, že tento nový enzym by mohl vést k vyšší účinnosti i u pracích prostředků, které by fungovaly i při nižších teplotách okolo 20 °C, jako panují v mořích a oceánech.

Studie kromě úspory energie navíc ukázaly, že praní v chladnější vodě může zabránit uvolňování některých mikrovláken z tkanin do vodního systému.

Enzymy v boji za čisté oblečení

Značka Ariel na základě nejnovějších poznatků ze světa enzymů přichází s novou technologií Purezyme™, která rozpouští slepené skvrny na oblečení. Purezyme™  působí jako katalyzátor k rozložení vrstvy slepených nečistot během praní, odlepuje je od vláken tkaniny a urychluje proces čištění, takže oblečení zůstane jasnější, bělejší a bez nepříjemných pachů.

 UV světlo ukáže i neviditelnou špínu

Stopy potu sice pouhým okem nevidíme, ale můžeme přizvat drobného pomocníka, který nám je rychle odhalí. Tímto pomocníkem je UV pero nebo lampička! Díky pouhému posvícení na oblečení se rychle ukáže, kde enzymy technologie Purezyme™ ve vláknech i mezi nimi působily nebo kde byl použitý prací prostředek bez těchto speciálních enzymů a na oblečení zůstaly neviditelné nečistoty.

Uchovávejte mimo dosah dětí. Více na www.keepcapsfromkids.eu.

Související články
Nejrozlehlejší světový kontinent ukrývá mnoho měst, paláců a dalších míst, které i po několik staletí halí závoj tajemna. Podíleli se na jejich vzniku bohové, andělé nebo snad démoni? Od chvíle, kdy byla na dálném východě založena říše, která se svou mocí vyrovnala těm největším civilizacím historie uplynulo již mnoho let. Khmérská civilizace po více než […]
Virtuální realita už není jen hračkou geeků, odnoží herního zábavního průmyslu nebo vědců. Její potenciál je větší, s přesahem do každodenního života. Městská knihovna v Praze prostřednictvím VR nejen zpřístupnila zajímavou, bezmála stoletou historii budovy knihovny na Mariánském náměstí, ale umožňuje i pohlédnout na knihovnu a její služby novýma očima. Městská knihovna v Praze zahájila projekt před […]
Pro dospělé není život černo-bílý, žijeme v mnoha barvách. Pro dítě se však dělí na dvě poloviny – ženskou a mužskou. Od chvíle, kdy dítě začne vnímat, je pro něj otec zástupcem/modelem jedné poloviny lidstva. A pokud muž chce být skutečným mužem/otcem, musí být i „dobrým tátou“… Role otce před 100 lety byla někde úplně […]
Larvy potemníka moučného, kterému se přezdívá moučný červ, patří mezi potravinové a skladištní škůdce. V domácnostech se s nimi naštěstí, na rozdíl od potravinových molů, setká málokdo. Larvy totiž potřebují velké zásoby potravin, protože se vyvíjejí dlouho. Podle českých vědců by se však v budoucnosti mohly právě ony stát základem našeho jídelníčku. Vzhledem k rostoucí […]
Byla to senzace, když v roce 2003 na indonéském ostrově Flores našli vědci kosterní pozůstatky asi metr vysokého humanoida. Právě kvůli výšce se mu začalo přezdívat hobit. Kdo byli tito lidé ale zač? Trpěli záhadnou nemocí, v jejímž důsledku se zmenšili, jak si experti myslí? Oficiálně jde o člověka floreského (Homo floresiensis), mnohem více se však uchytilo […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz