Domů     Historie
Vojevůdce Attila, jeho jméno rezonuje dodnes, přesto je zahalen tajemstvím

komerční sdělení

Attila, Bič Boží. Vojevůdce a vládce Hunů, tajemného národa, o kterém toho v dnešní době příliš nevíme a musíme se tak spoléhat spíše na historické střípky a spekulace. Tajemství Hunů se nyní pokouší alespoň trochu poodhalit nový francouzský dvoudílný dokumentární seriál.

Říkalo se, že kudy Attila projel na koni, tam roky tráva nerostla. Přesto jsme až donedávna znali jen jeho jméno. Kdo byli Hunové, kterým vládl – odkud přišli a kam zmizeli? To nám může pomoci rozkrýt relativně nedávný archeologický objev z naleziště Altynkazgan skrytého hluboko ve stepích Kazachstánu, kde operují odborníci z Ruska.

Ti zde už od roku 2014 postupně odkrývají hunské poklady, jež by nám mohly dát vodítka ohledně původu jednoho z nejvíce fascinujících národů starověku, u nějž je nám záhadou dokonce i jeho jazyk. Zajímavé je, že „Altynkazgan“ v kazaštině znamená „místo, kde je pohřbeno zlato“.

A navzdory všem předpokladům se zde skutečně našla spousta historických cenností spojených s Huny. Možná, že i kazašský název naleziště je jedním z pojítek se starověkým světem střední Asie.

Prakticky vše, co víme o Attilovi, pochází z římských kronik jeho doby. Zkazky o obávaném válečníkovi se totiž dostaly i do centra tehdy nejmocnější říše.

Attila se narodil roku 395 n.l. někde ve střední Asii náčelníkovi Mundžukovi a zemřel o 58 let později, což znamená, že se na svou dobu dožil relativně vysokého věku. Zajímavé je, že místo jeho smrti známo není.

Sice se občas uvádí všeobecně „Maďarsko“, ale na druhou stranu je klidně možné, že to bylo i u nás. Záhadolog Arnošt Vašíček dokonce tvrdí, že podle všech dostupných indicií je Attila u nás i pohřben, a to konkrétně někde u Frýdku-Místku.

Osud Hunů po Attilově smrti přitom není znám a po dvaceti letech se zbylí členové národa rozplynuli kdesi v Evropě. Je tak klidně možné, že některým z nás kolují v krvi jejich geny.

Ještě předtím, než zemřel, se však vojevůdce pokusil dobýt Řím a nepovedlo se mu to jen kvůli tomu, že jeho vojáky zasáhla neznámá infekce. Proto odtáhli na sever, kde si Attila vzal svou již 17. manželku, údajně Germánku jménem Ildikó, které je mimochodem v Maďarsku dodnes oblíbené (ostatně stejně jako Attila).

Po svatební noci byl ovšem král Attila nalezen mrtev, a jeho smrt je dodnes stejnou záhadou jako jeho život. Někteří historici tvrdí, že ho zabila Ildikó, jiní mají prozaičtější vysvětlení, a sice že se udusil po masivním krvácení z nosu.

Attila a Hunové lákají historiky, archeology i milovníky záhad také v dnešní době – na jejich nejnovější závěry se můžete podívat ve zmíněném dokumentárním seriálu Ve stopách Attily, krále Hunů, jenž má premiéru 14. září ve 22:00 na kanálu Viasat History.

 Trailer:

https://youtu.be/Uk1IP7TB_Nc

Související články
Stonehenge, komplex menhirů a kamenných kruhů, na jihu Anglie je nejslavnějším a největším britským monumentem doby bronzové. Léta byl považován za chrám Slunce, astronomický kalendář či svatyni. Nejnovější hypotézy však hovoří o tom, že se zkrátka jednalo o stavbu pro setkávání lidí. Nyní se vědcům zřejmě podařilo odhalit původ oltářního kamene, který je součástí Stonehenge. […]
Vikingové byli zkušení mořeplavci, obývající jižní Skandinávii, tedy dnešní Norsko, Dánsko a Švédsko, kteří podnikali loupeživé výpravy do Evropy, a byli tak postrachem obyvatel konsolidujících se evropských států. Podle závěrů nejnovějšího výzkumu se však i oni často ocitali v ohrožení života, a to dokonce ve své domovině. Odborníci se dlouhou dobu domnívali, že míra násilí […]
Slovo „plast“ dnes nemá dobrý zvuk. Počátkem minulého století to ale bylo úplně jinak. Objev první pevné hmoty vytvořené člověkem znamenal převrat v chemii a obrovský posun ve vývoji průmyslu. A také v osudu syna obyčejného vlámského ševce. Na belgické vesnici Sint-Martens-Latem nebylo nic zajímavého, dokud se tu na přelomu 19. a 20. století nezačali usazovat malíři. […]
Jen chvilka o samotě ve speciálně upravené místnosti, a pacient se dozví svoji diagnózu. „Zázračné“ přístroje rozpoznají vše, od zlomené kosti, přes pokažený zub až po nádorová onemocnění. Diagnostika je dnes klíčem k léčbě. Kdo ale stojí za vynálezy nenahraditelných přístrojů? Krystalky platnatokyanidu barnatého, ležící na stole v tmavé laboratoři, se při každém elektrickém výboji ve skleněné […]
Keramická soška nahé ženy, pocházející z pravěkého naleziště mezi Dolními Věstonicemi a Pavlovem, patří k nejstarším známým soškám na světě. Mnoho let se odborníci domnívali, že do hlíny, z níž byla vyrobena, byly přimíchány i rozdrcené mamutí kosti. Nejnovější výzkum to ale vyvrací. Soška, kterou dne 13. července 1925 objevil tým archeologa Karla Absolona na […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz