Domů     Historie
Vojevůdce Attila, jeho jméno rezonuje dodnes, přesto je zahalen tajemstvím

komerční sdělení

Attila, Bič Boží. Vojevůdce a vládce Hunů, tajemného národa, o kterém toho v dnešní době příliš nevíme a musíme se tak spoléhat spíše na historické střípky a spekulace. Tajemství Hunů se nyní pokouší alespoň trochu poodhalit nový francouzský dvoudílný dokumentární seriál.

Říkalo se, že kudy Attila projel na koni, tam roky tráva nerostla. Přesto jsme až donedávna znali jen jeho jméno. Kdo byli Hunové, kterým vládl – odkud přišli a kam zmizeli? To nám může pomoci rozkrýt relativně nedávný archeologický objev z naleziště Altynkazgan skrytého hluboko ve stepích Kazachstánu, kde operují odborníci z Ruska.

Ti zde už od roku 2014 postupně odkrývají hunské poklady, jež by nám mohly dát vodítka ohledně původu jednoho z nejvíce fascinujících národů starověku, u nějž je nám záhadou dokonce i jeho jazyk. Zajímavé je, že „Altynkazgan“ v kazaštině znamená „místo, kde je pohřbeno zlato“.

A navzdory všem předpokladům se zde skutečně našla spousta historických cenností spojených s Huny. Možná, že i kazašský název naleziště je jedním z pojítek se starověkým světem střední Asie.

Prakticky vše, co víme o Attilovi, pochází z římských kronik jeho doby. Zkazky o obávaném válečníkovi se totiž dostaly i do centra tehdy nejmocnější říše.

Attila se narodil roku 395 n.l. někde ve střední Asii náčelníkovi Mundžukovi a zemřel o 58 let později, což znamená, že se na svou dobu dožil relativně vysokého věku. Zajímavé je, že místo jeho smrti známo není.

Sice se občas uvádí všeobecně „Maďarsko“, ale na druhou stranu je klidně možné, že to bylo i u nás. Záhadolog Arnošt Vašíček dokonce tvrdí, že podle všech dostupných indicií je Attila u nás i pohřben, a to konkrétně někde u Frýdku-Místku.

Osud Hunů po Attilově smrti přitom není znám a po dvaceti letech se zbylí členové národa rozplynuli kdesi v Evropě. Je tak klidně možné, že některým z nás kolují v krvi jejich geny.

Ještě předtím, než zemřel, se však vojevůdce pokusil dobýt Řím a nepovedlo se mu to jen kvůli tomu, že jeho vojáky zasáhla neznámá infekce. Proto odtáhli na sever, kde si Attila vzal svou již 17. manželku, údajně Germánku jménem Ildikó, které je mimochodem v Maďarsku dodnes oblíbené (ostatně stejně jako Attila).

Po svatební noci byl ovšem král Attila nalezen mrtev, a jeho smrt je dodnes stejnou záhadou jako jeho život. Někteří historici tvrdí, že ho zabila Ildikó, jiní mají prozaičtější vysvětlení, a sice že se udusil po masivním krvácení z nosu.

Attila a Hunové lákají historiky, archeology i milovníky záhad také v dnešní době – na jejich nejnovější závěry se můžete podívat ve zmíněném dokumentárním seriálu Ve stopách Attily, krále Hunů, jenž má premiéru 14. září ve 22:00 na kanálu Viasat History.

 Trailer:

https://youtu.be/Uk1IP7TB_Nc

Související články
V lokalitě Cañada Seca na západě Argentiny objevili vědci hrob, který vedle koster nejméně 24 lidí obsahoval i částečnou kostru vyhynulého druhu lišky. Zkoumání naznačují, že byla zřejmě oblíbeným „domácím“ mazlíčkem, proto se jí dostalo pocty být pohřbená spolu se svými „páníčky“. Naleziště, nacházející se asi 210 kilometrů jižně od argentinského města Mendoza, bylo objeveno […]
Zhruba 5200 let staré Ötziho přírodně mumifikované tělo bylo nalezeno roku 1991 v Ötztalských Alpách, odtud pochází jeho jméno. Je nejstarší známou evropskou, přírodně zachovanou, mumií, která nabízí nebývalý pohled na Evropany doby měděné. Nyní se vědci zaměřili na zkoumání jeho tetování a techniky, pomocí které vznikla. Ötzi měřil kolem 160 centimetrů a vážil asi […]
Včera, 8. dubna 2024, bylo možné pozorovat úplné zatmění Slunce v Mexiku, Spojených státech a Kanadě. Podle všeho byli už dávní Mayové schopni předvídat tento jev, který pro ně představoval umírání slunečního boha, a přijmout opatření, aby nenastal konec světa. Zatmění Slunce je astronomický jev, který nastane, když Měsíc vstoupí mezi Zemi a Slunce, takže […]
Nový archeologický výzkum, jenž probíhá v ruinách starořímského města Pompeje, které roku 79 zničila erupce sopky Vesuv, odhalil také několik domů, které byly v době výbuchu sopky v rekonstrukci. To vědcům umožnilo seznámit se se stavebními postupy, které Římané používali. Možná bychom se jimi měli nechat inspirovat… Starořímské město Pompeje se nacházelo v Neapolském zálivu. […]
Mělo „srdce“ z kamene, a svou rozlohou předčilo i starověký Řím. Vynikalo totiž majestátními stavbami, důmyslným obchodem i nerostným bohatstvím. Dnes je považováno za kolébku dávné moudrosti, která však na své rozluštění stále ještě čeká. Civilizace, která zde v klasickém období sídlila, totiž představuje pro archeology a vědce těžší oříšek než Mayové. Její jazyk nám […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz