Domů     Medicína
4 nejčastější chyby při používání inhalátoru
Dagmar Garciová 31.7.2020

U lidí, kteří trpí potížemi dýchacího ústrojí, je nepostradatelným pomocníkem inhalátor. Aby inhalátor plnil svou funkci a pacienti mohli získat plnohodnotnou léčbu, je potřeba správně inhalovat.

Přes 50 % pacientů v ČR však užívá inhalátor špatným způsobem, jejich nemoci se tak nedostává potřebné léčby a mohou ji tím i negativně ovlivňovat..

Jedním z velmi častých respiračních neboli dýchacích onemocnění, kdy lidé využívají léky podávané prostřednictvím inhalátoru, je astma. S tímto celosvětově známým onemocněním se potýká více než 14 % populace v Evropské unii, z toho přibližně 500 tisíc jich je v České republice diagnostikováno a dalších 250–300 tisíc o své nemoci zatím nic netuší.

Obecně lze říct, že se jedná o chronické zánětlivé onemocnění dýchacích cest, které se projevuje dušností, pískoty, pocitem tíže na hrudi a kašlem. Při léčbě astmatu lékaři předepisují tzv. udržovací léčbu, při které pacient pomocí inhalačního systému (inhalátoru) pravidelně vdechuje léčivo, a to pak působí přesně tam, kde je potřeba.

Možná to zní jednoduše, ale přesto se lidé běžně dopouštějí chyb, které mají pak nemalý vliv na průběh jejich léčby. A s jakými chybami se můžeme při inhalování nejčastěji setkat?

Chyby v užití inhalátoru je možné rozdělit na ty, které jsou obecné a jsou společné pro všechny typy inhalátorů, a na specifické, přiřazované jednotlivým druhům inhalátorů. Zde jsou čtyři univerzální chyby objevující se při běžném užití jakéhokoliv typu inhalátoru:.

1. Nevydechnutí před nádechem

První chybou, kterou lidé často dělají, je to, že zhluboka nevydechnou předtím, než užijí inhalátor. Proto před každým použitím inhalátoru vždy nejdříve plně vydechněte mimo inhalátor, co nejvíc to jde.

Tím vytvoříte v plicích více místa pro následující hluboké vdechnutí léčivé látky z inhalátoru. Inhalovaný lék se tak lépe dostane do dýchacích cest a bude nejúčinnější.

2. Nezadržení dechu na doporučenou dobu

Ihned po hlubokém vdechnutí léku při inhalaci je rovněž důležité nezapomenout na následné zadržení dechu, a to nejméně po dobu 5 sekund. Dýchací cesty jsou v tento moment totiž v klidovém režimu, což dává léku více času usadit se v plicích a účinkovat.

Ideální je zadržet dech na 5–10 sekund, ale pokud to není možné, snažte se vydržet tak dlouho, dokud se budete cítit pohodlně.

3. Vydechování do inhalačního systému

Další častou chybou bývá rovněž vydechování zpět do inhalátoru. Proto poté, co zadržíte dech nejméně na 5 sekund, aby se vám látka dostala do plic, vyjměte inhalátor z úst a vydechněte mimo něj.

4. Neobemknutí inhalátoru rty

Poslední chybou, kterou lidé dělají, je také to, že neobemknou inhalátor rty. Proto se vždy, než použijete inhalátor, ujistěte, že jsou vaše rty pevně sevřeny kolem náustku inhalátoru, aby dávka neunikla do prostoru, kde ztrácí na významu.

Videa k jednotlivým typům inhalátorů zde: https://www.mujinhalator.cz/

Související články
Usnout včas, spát celou noc, probudit se svěží – pro mnohé sen. Doslova. Ve světě, kde se večerní ticho mění v modré světlo displejů a hlava neumí přestat přemýšlet ani v jednu ráno, se kvalitní spánek stává luxusem. Jenže spánek není jen odpočinek. Je to chvíle, kdy se tělo opravuje, mozek uklízí, srdce zklidňuje, imunita […]
Historie Medicína 10.7.2025
Antropologové z Národního muzea ve spolupráci s Kriminalistickým ústavem Policie ČR, Ústavem soudního lékařství ÚVN, archiváři a knihovníky oznámili významný objev, a to, že identifikovali ostatky Jana Františka Löwa z Erlsfeldu (1648–1725), předního barokního lékaře, šlechtice a čtyřnásobného rektora Univerzity Karlovy. Tento úspěch přichází symbolicky právě v roce, kdy uplynulo 300 let od jeho úmrtí a zároveň 100 let od […]
Dlouhá léta bylo slepé střevo považováno za zbytečný evoluční přežitek – orgán, který je nám prakticky k ničemu, ale umí potrápit, když se zanítí. Nové vědecké poznatky však ukazují, že je zřejmě důležitější, než se zdálo. Proč ho potřebujeme? Slepé střevo vzniklo u člověka tím, že tenké střevo neústí do tlustého přímo na jeho počátku, […]
Žádná novinka to vlastně není, určité druhy hmyzu se k léčení používaly už ve starověku a tato zkušenost se leckde uchovala dodnes v lidové tradici. Jenže medicína si musela pár století počkat na vývoj metod schopných potvrdit nebo vyvrátit tradované účinky. Výsledky jsou zajímavé…   Stalo se za I. světové války: S americkými jednotkami se v roce 1917 […]
Mluví se o nich jako o svatém grálu. Lék Ozempic, primárně určený na léčbu diabetu 2. typu, a další podobného typu se ukázaly jako spása pro všechny lidi s nadváhou a obezitou. Prootže se po nich hubne. Ukazuje se, že chrání i před kardiovaskulárními onemocněními, a dokonce by si měly poradit i s Alzheimerovou nemocí. […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz