Domů     Historie
Proč chyběla pohřbeným vězňům temena lebek?
Pavel Polcar 22.5.2020

Mnoho lidí si libuje v dobrodružství a v reálném životě jim to pravé vzrušení poněkud chybí. Nemusí si však zoufat, řešení je jednoduché, stačí se připojit ke slavnému objeviteli Joshovi Gatesovi, který provází diváky pořadem Legendární místa.

Spolu s ním lze objevit utajené kamenné labyrinty v jordánské poušti, překonat prokletou pevnost v indických horách nebo se vypravit na cestu po nebezpečné bolivijské stezce mrtvých. Jeden konkrétní díl televizní cestovatele zaveden na tajemné místo nacházející se na irském ostrově, kde zemřelo více než tisíc vězňů během necelých čtyř let.

Když se řekne irský Alcatraz, všichni si vybaví nenápadnou pevnost ve tvaru hvězdy na malém ostrově Spike Island na jihozápadním pobřeží. Dnes jde o velmi oblíbené výletní místo, kde však za viktoriánských časů prožívali vězni hotové peklo a jen málokdo z nich se vrátil domů živý.

Od kláštera k nejdrsnějšímu vězení světa

Cesta Joshe Gatese vede do míst, kde bylo v 6. století našeho letopočtu klášterní sídliště, které se během 18. století rozrostlo na britskou vojenskou pevnost. Zde čekali britští vězni na přepravu do australských kolonií.

Jako opravdové vězení začala pevnost fungovat až při Velkém irském hladomoru, kdy byl očekáván velký příliv kriminality. Krádeže se v té době trestaly velmi tvrdě a nešťastník, který ukradl hromádku brambor, dostal klidně několik let natvrdo.

Od roku 1847 byli na Skipe Island posíláni muži a chlapci starší dvanácti let, což vedlo k tomu, že v roce 1853 už byl počet vězňů na ostrově vyšší než 2 500. Jednalo se tedy v té době o největší a nejobávanější vězení britského impéria a možná i světa.

Nelidské podmínky k životu

Podmínky pro přežití byly šílené, v celách o velikosti 12×5 metrů se tísnilo i čtyřicet vězňů. Ti byli často spoutáni řetězy na nohou i rukou. Nedostatek jídla, příšerné hygienické podmínky i nucené práce předznamenaly, že na ostrově denně umírali vězni ve velkém počtu. Během čtyř let jich bylo více než tisíc.

Když byly kostry vězňů objeveny, největší zajímavostí bylo, že většině z nich chyběla temena lebek. Italský vědec Cesar Lombroso provedl řadu pitev těchto zločinců a na jejich základě tvrdil, že temena chyběla mužům, kteří se narodili pro zločin. Dnes již víme, že to byl nesmysl a Lombrosovy teorie byly vyvráceny.

Energeticky nabité temné místo

Roku 1883 byla věznice uzavřena a začala fungovat jako vojenské kasárny. Mezi lety 1985 a 2004 se však opět vrátila ke svému původnímu poslání a za jejími zdmi se znovu ocitli trestanci nebo mladí delikventi, kteří měli být napraveni.

Nakonec však bylo po velké vzpouře vězňů a obrovském požáru, při kterém shořel celý jeden blok věznice, místo uzavřeno. Říká se, že když se do ní deset let po uzavření dostali badatelé, vypadalo to tam, jako by se její provoz nikdy nepřerušil.

Na postelích bylo povlečení, na stolech hrnky i talíře. Nejvíce však zaujaly nápisy a obrázky na stěnách. Vězni si tak mezi sebou posílali vzkazy, kreslili obrázky i vzpomínali na svá rodná města.

Výlety pro veřejnost

Když se roku 2016 Spike Island otevřel veřejnosti, o jeho návštěvu byl enormní zájem. Je tomu tak hlavně kvůli temné minulosti, která vězením prostupuje na každém kroku. Roku 2017 se objekt dokonce stal vítězem hlavní evropské turistické atrakce World Travel Awards.

Díky pořadu Legendární místa se na toto místo může vypravit každý! Stačí zapnout každý všední den v 17:00 Discovery Channel a nechat se unášet kouzlem tajemna.

Související články
Historie Ostatní 22.11.2024
Ve starověké pohřební jámě v Grotte des Pigeons neboli Jeskyni holubů v severovýchodním Maroku objevili vědci semenné bobule chvojníku (Ephedra). Ty obsahují stimulant efedrin, který mohl pozůstalé uvést do stavu euforie s přítomností halucinací. Jedná se o důkaz dávného využívání rostlin jako léčiv či k nastolení transu. Chvojníky jsou bohatě rozvětvené keře připomínající přesličku. První […]
Historie Ostatní 9.11.2024
Archeologové objevili důkazy o raných křesťanských pohřebních zvyklostech ze čtvrtého století díky bazilice uprostřed egyptské pouště, která i přes nánosy dvou tisíciletí zůstala neuvěřitelně zachovaná. V této bazilice odborníci nalezli více než deset hrobů, z nichž značná část překvapivě patřila ženám a dětem. Při typických křesťanských pohřbech ze čtvrtého století byli duchovní jako kněží nebo […]
Historie 8.11.2024
Forenzní patologové zanalyzovali slavnou fresku Michelangela Buonarrotiho s názvem Potopa, která se nachází v Sixtinské kapli. Podle všeho je na ní zachycena mladá žena s příznaky rakoviny prsu. Výsledky svého zkoumání zveřejnili v odborném časopise The Brest. Odhalené ženská ňadra jsou ve výtvarném umění velmi častým motivem, zpravidla v souvislosti s mateřstvím či erotikou. Mohou […]
Architektura Historie 31.10.2024
Ke konci života už byl zcela slepý, přesto stále úspěšně velel husitským vojskům. Jeho muži ho respektovali jako geniálního stratéga, stejně jako nepřítel. Kontroverze budil už za svého života a rozdílné názory přetrvávají po celých 600 let. Přesně tolik uplynulo od jeho smrti. Co o Žižkovi (ne)víme? Jméno Jan Žižka z Trocnova (1360–1424) si většina […]
Historie 29.10.2024
Myši domácí se poprvé objevily zhruba před 500 tisíci lety, a to na indicko-pákistánském subkontinentu nebo íránské náhorní plošině, později se rozdělily do několika poddruhů. K lidským společnostem se připojily asi před 12 000 let a spolu s nimi se šířily po světě. Jak a kdy si podmanily Evropu? Mezi lidmi a myšmi panuje už […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz