Britští badatelé zahájili výcvik psů, jehož cílem má být schopnost rozpoznat lidi nakažené koronavirem dříve, než se u nich projeví první příznaky. Pokud by testy byly úspěšné, šíření infekce by se výrazně omezilo..
Už dříve byli psi vyškoleni, aby rozeznali specifický pach lidí trpících některými druhy zhoubných onemocnění, malárií nebo Parkinsonovou nemocí. Nyní vědci učí kokršpaněly a labradory, aby byli schopni u lidí detekovat i nemoc COVID-19.
Základem experimentu jsou vzorky odebrané nakaženým pacientům z londýnských nemocnic. Šest psů posléze podstoupí výcvik, který by je měl naučit chorobu rozpoznávat. „Už naše předchozí výzkumy ukázaly, že malárie dodává organismu výrazný specifický pach, na který psi dokážou upozornit“ podotkl vedoucí výzkumného týmu profesor James Logan.
„Změny tělesných pachů způsobují i onemocnění dýchacích cest. Pokud bude naše práce úspěšná, mohl by se výrazně rozšířit screening obyvatelstva.“.
Psi by totiž mohli každou hodinu zjišťovat přítomnost koronaviru až u 250 lidí. Jejich schopnost detekce choroby by přitom byla ekvivalentní k rozpoznání jedné čajové lžičky cukru v padesátimetrovém plaveckém bazénu.