Domů     Zajímavosti
Bude plyn zdražovat? Zjistěte cenu plynu a připravte se na nárůst nákladů

komerční sdělení

Cena plynu v posledních letech byla poměrně nízká, nyní se ale možná dočkáme zdražování této komodity. Jak zjistit cenu plynu v roce 2020 a jak se připravit na případný nárůst nákladů za plyn?.

To, co platí pro jednoho, nemusí platit pro druhého. Pokud si vyberete levného dodavatele, kterého vám doporučí soused, pak ještě nemáte vyhráno. Cena plynu v roce 2020 se skládá ze dvou složek, a to z regulované a neregulované části.

Zatímco regulovanou určuje Energetický regulační úřad a vy s ní nijak nepohnete, neregulovanou část si určuje dodavatel po svém. Obě složky pak ale významnou měrou ovlivňuje vaše spotřeba, která se s tou sousedovou nemusí ztotožňovat.

To, co je výhodné pro souseda, nemusí být to pravé pro vás

Vybírat dodavatele plynu na základě doporučení od známých se nemusí vyplatit. Nevíte, kolik plynu spotřebují, jak dlouho jsou u dané společnosti a v rámci jakého tarifu komoditu využívají. Než se tak pustíte do osobního zpovídání svých blízkých, raději si udělejte průzkum trhu, který bude vycházet z vašich potřeb..

Bydlíte v rodinném domě nebo bytě?

Využíváte plyn k ohřevu vody, k vaření či k vytápění?

Z jakého kraje pocházíte?

To jsou tři nejdůležitější otázky, po jejichž zodpovězení můžete zjistit, že nejvýhodnější pro vás bude plyn od E.ON, zatímco pro souseda od Yello Energy.

Stačí totiž, aby jeden využíval komoditu k vytápění a druhý topil třeba tuhými palivy, a značné rozdíly v nákladech jsou ihned na světě.

Jak zjistit cenu plynu v roce 2020?

Cenu plynu snadno zjistíte z vašeho posledního vyúčtování, kde stačí vzít celkové náklady na plyn a vydělit je množstvím spotřebovaného plynu. Tímto jednoduchým výpočtem zohledníte v ceně vše, a to i stálý měsíční poplatek za dodávku, platby distributorovi plynu a státu a v neposlední řadě i daňové zatížení..

Pro zjištění ceny plynu u nového dodavatele je pak zapotřebí už trochu větší matematiky a především podrobný ceník energetické společnosti. Pro výpočet můžete využít vzorec:

(cena za MWH x vaše spotřeba) + (poplatky x počet měsíc) = konečná spotřeba

Pro roční spotřebu je nutné poplatky násobit dvanácti měsíci. Takto si lze konečnou spotřebu vypočítat u několika dodavatelů, díky čemuž zjistíte, že rozdíly mezi některými nabídkami jsou skutečně enormní.

Pokud se vám ale do počítání nechce, snadno si porovnáte služby dodavatelů i pomocí online srovnávače..

Nečekejte na to, až plyn zdraží

Zdražování plynu se nejspíš v budoucnu nevyhneme, proto je ten správný čas se na vyšší ceny připravit. Porovnáním více nabídek zjistíte, zda plyn zbytečně nepřeplácíte a zda konkurence nenabízí výhodnější služby, a to i bez složitých výpočtů a zdlouhavého pročítání ceníku.

Související články
Češi za rok najedou téměř 76 miliard kilometrů. Ukázala to analýza, kterou pomocí dat z STK zpracoval odborný datový tým společnosti Cebia, která je známá především tím, že pomáhá motoristům bojovat proti podvodům při prodeji ojetin prostřednictvím kontroly jejich historie. Hypoteticky se tak Češi ročně dostanou 515krát ke Slunci, 197 tisíc krát k Měsíci či […]
Medicína Zajímavosti 11.12.2024
Snaha bojovat s časem má mnoho podob, a jednou z těch nejmodernějších je vakcína namířená proti stárnutí. Jejím cílem jsou senescentní buňky. Jedná se o vysloužilé nebo poškozené buňky, u kterých selhal automatický mechanismus sebezničení. Obvykle si s nimi poradí imunitní systém, ten ale s věkem ochabuje. S tím, jak člověk stárne, se tyto „zombie“ […]
Objevy Zajímavosti 11.12.2024
Původně šlo o čistokrevnou parodii, v průběhu let se Ig Nobelova cena vyvinula v respektované uznání inovativního výzkumu. A letos nechybělo ani české zastoupení. Falešnou skromnost odložme stranou, úspěch to je významný – konkurence na poli bláznivého výzkumu je totiž veliká. „Každý nositel Ig Nobelovy ceny udělal něco, co lidi nejprve rozesměje, a pak přiměje k zamyšlení,“ připomněl […]
Historie Zajímavosti 10.12.2024
Mezi časté nálezy, které archeologové objevovali v oblasti neolitické Horní Mezopotámie, patřily tak zvané „husking trays“ neboli „podnosy na loupání“. Nejnovější zkoumání těchto podnosů, pocházejících z archeologických nalezišť v Sýrii, ukazují, že nesloužily k loupání plodin, ale spíše k pečení chleba podobného dnešní focaccie. Neolitická revoluce, při které lidé začali cíleně pěstovat plodiny, včetně obilí, […]
Vesmír Zajímavosti 10.12.2024
Poslední lidská posádka přistála na Měsíci v roce 1972 v rámci mise Apollo 17. Mise Artemis, s cílem vrátit astronauty na Měsíc, byla formálně založena v roce 2017, během prvního funkčního období staronového amerického prezidenta Donalda Trumpa. Po mnoha odkladech se měla uskutečnit v roce 2026, nyní však NASA oznámila, že ke startu mise Artemis […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz