Domů     Medicína
Gastroenterologové varují, aby lidé nepřerušovali léčbu
Pavel Polcar 21.4.2020

Pacienti trpící idiopatickými střevními záněty (IBD), mezi které patří Crohnova nemoc a ulcerózní kolitida, nejsou ohroženi nákazou koronavirem více než běžná populace.

Důležité je, aby nemocní dodržovali předepsanou léčbu včetně léčby imunosupresivy či biologickou léčbu a v žádném případě ji bez konzultace s lékařem nepřerušovali. Nezbytné je samozřejmě i důsledné dodržování přísných hygienických opatření a omezení kontaktu s ostatními osobami.

Podle celosvětového registru pacientů trpících idiopatickými střevními záněty je rozložení závažného průběhu nemoci COVID-19 u nemocných s IBD stejné jako v celé populaci, tzn. soustředí se do vyšších věkových skupin.

Pacienti s IBD tedy nejsou populací, která by byla rozvojem onemocnění COVID-19 ohroženější více než jiné skupiny obyvatel. „Jsem přesvědčen o tom, že není žádný důvod, aby se pacienti s IBD báli nákazy virem SARS-CoV-2 a závažného průběhu COVID-19 více než ostatní,“ říká prof. MUDr. Milan Lukáš, CSc.

Pro pacienty trpící idiopatickými střevními záněty v současné době neexistuje žádné oficiální a specifické doporučení ke změně léčebného režimu. Je žádoucí, aby pokračovali v zavedené léčbě bez ohledu na typ léku.

Její přerušení zvyšuje riziko aktivizace střevního zánětu a hospitalizace a následně i infekčních komplikací. Léčbu by neměli přerušovat ani pacienti, kterým jsou podávány imunosupresivní preparáty nebo biologická léčba.

Pacienti trpící idiopatickými střevními záněty mají obecně vyšší riziko infekčních onemocnění a měli by proto ve zvýšené míře dbát hygienických pravidel, tj. časté mytí rukou, použití alkoholových dezinfekčních prostředků, používání ochranných respirátorů, eventuálně roušek apod.

Terapie by si pacienti navzdory probíhající koronavirové pandemii neměli sami ani přerušovat, ani upravovat. Je to nejen zbytečné, ale dokonce nebezpečné, vysazovat si léky ‚preventivně‘, protože riziko opětovného vzplanutí chronického zánětu je mnohem vyšší než pravděpodobnost, že dotyčný onemocní COVID-19 s vážným průběhem,“ zdůrazňuje profesor MUDr. Milan Lukáš, CSc., přednosta kliniky a primář klinického a výzkumného centra pro střevní záněty ISCARE.

Asi v 15 až 20 procentech případů byly u COVID-19 popsány gastrointestinální symptomy – nejčastěji ztráta chuti k jídlu, pocity na zvracení nebo průjmy. Ale zpravidla tito nemocní měli i jiné příznaky, které jsou pro onemocnění COVID-19 typické – horečky a suchý dráždivý kašel.

Ale v každém případě by pacient s IBD, u kterého se objeví průjmovitá stolice a horečka, o tom měl co nejdříve informovat svého ošetřujícího gastroenterologa,“ doporučuje profesor Lukáš.

Podle profesora Lukáše léky, které nepůsobí systémově, ale pouze ve střevě, např. kyselina aminosalicylová či lokální kortikosteroidy, jsou zcela bezpečné – dokonce i tehdy, kdy pacient onemocní COVID-19. Pokud jde o imunosupresivní a biologické léky, není nutno jejich dávku preventivně měnit, protože nezvyšují riziko nákazy.

Při onemocnění COVID-19 pro ně pak platí stejné pravidlo jako při jiných infekcích, tj. okamžitě léčbu přerušit.

Související články
Žádná novinka to vlastně není, určité druhy hmyzu se k léčení používaly už ve starověku a tato zkušenost se leckde uchovala dodnes v lidové tradici. Jenže medicína si musela pár století počkat na vývoj metod schopných potvrdit nebo vyvrátit tradované účinky. Výsledky jsou zajímavé…   Stalo se za I. světové války: S americkými jednotkami se v roce 1917 […]
Mluví se o nich jako o svatém grálu. Lék Ozempic, primárně určený na léčbu diabetu 2. typu, a další podobného typu se ukázaly jako spása pro všechny lidi s nadváhou a obezitou. Prootže se po nich hubne. Ukazuje se, že chrání i před kardiovaskulárními onemocněními, a dokonce by si měly poradit i s Alzheimerovou nemocí. […]
V lidském těle probíhá řada procesů, které zajišťují jeho správné fungování. Českým vědcům se podařilo zjistit, že rakovinné buňky umí jeden z těchto procesů zneužít ve svůj prospěch, což jim umožňuje snadněji se v těle šířit. Dobrou zprávou je, že by tento objev mohl přispět k vývoji nových postupů protirakovinné léčby. Pro fungování lidského těla […]
Medicína Příroda 26.6.2025
Světově uznávaný botanik a vědec Roman Pavela přichází s trojicí nových bylinných čajů, které spojují tradiční znalosti s moderním výzkumem. Ve spolupráci s firmou Rakytník Cvrček připravil směsi zaměřené na duševní pohodu, trávení a hubnutí i ženské zdraví. Všechny čaje mají vědecky ověřené účinky a navazují na předchozí úspěšné produkty, které si získaly oblibu nejen […]
Míra demence ve stárnoucí populaci celosvětově roste, a tak není divu, že se lidé snaží najít všemožné způsoby, jak zajistit, aby u nich ke ztrátě duševních schopností, které demenci provází, nedošlo. Věda ukazuje, že zdravé stravovací návyky by mohly kognitivní funkce mozku i paměť ochránit. Co jíst? Studie v lednovém čísle odborného časopisu Nature Medicine […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz