Badatelé se domnívají, že objevili pozůstatky hominida, jednoho z přímých předchůdců moderního člověka, jenž údajně jako první migroval z Afriky do zbytku světa. Objev mění náhled na jeho původ, který mu byl dosud zřejmě mylně přisuzován..
Vědecká skupina pod vedením Andyho Herriese z australské univerzity La Trobe v Melbourne nalezla v jeskynním komplexu Drimolen, jenž leží u Johannesburgu v Jihoafrické republice, zřejmě nejstarší známé pozůstatky člověka vzpřímeného. Část nalezené lebky dostala označení DNH 134.
Dřívější předpoklady operovaly s tvrzením, že Homo erectus pocházel z východní Afriky, na základě aktuálního výzkumu podloženého novým objevem by mohlo být vše trochu jinak. Hominid ve skutečnosti žil na jihu Afriky, odkud migroval na severovýchod a sever kontinentu a následně do celého zbytku světa.
V téže lokalitě se odborníkům podařilo nalézt také ostatky hominida Paranthropus robustus, který byl výrazně primitivnější a jenž nejspíš pocházel z podobné doby. Oba nálezy byly datovány do období zhruba před 2 miliony let.
To hraje do karet hypotéze, že v minulosti vedle sebe žilo několik druhů hominidů.