Poslední letecké snímky jasně naznačily to, čeho se dlouhodobě obávají nejen mořští biologové. V důsledků posledního horkého australského léta opětovně došlo k vybělení Velkého bariérového útesu.
Vše tak nasvědčuje masivnímu úhynu korálů, což se v posledních letech stalo již po třetí. Je důležité zmínit, že se unikátní přírodní div nachází od 80. let minulého století na seznamu UNESCO. Jedná se o bohatý a složitý ekosystém, jenž se skládá z několika útesů, přičemž některé dokonce vystupují na hladinu.
Útesu však rozhodně nesvědčí stoupající teplota vody, na kterou má vliv oteplování planety. Teplo ničí korály a silně narušuje daný ekosystém. Ochranu má na starosti úřad pro správu mořského parku Velký bariérový útes (GBRMPA), jenž každých 5 let zhodnocuje stav a následné vyhlídky do budoucna.
Z naposledy zveřejněné zprávy jasně vyplývá, že letošní poškození jsou závažnější než ta minulá, zveřejněná v letech 2016 a 2017. „Některé části byly naštěstí zasaženy jen mírně a jsou schopny se ze situace pomalu dostat,“ řekl David Wachenfeld z GBRMPA, zároveň dodává, že „útes pořád představuje pulzující a dynamický systém, ale míra jeho poškození se stále stupňuje.
Jeho stav musíme vnímat jako pobídku k tomu, abychom začali aktivně bojovat proti klimatickým změnám.“.