Domů     Zajímavosti
Co všechno dělat, abyste ochránili před koronavirem sebe i své blízké?

komerční sdělení

Zdroj: Unsplash.com

Když se objevil začátkem tohoto roku nový koronavirus způsobující onemocnění COVID 19 v čínské provincii Wu-chan, ani odborníci nejdříve zcela nechápali nebezpečí této epidemie. V Česku jsme si v té době říkali, že to je jen něco jako chřipka.

Brzy se ale ukázalo, že se virus šíří mnohem rychleji a hlavně má častěji tragické následky, především u starších lidí.

Od té doby uplynulo jen něco přes dva měsíce a zatímco v Číně se postupně s epidemií loučí, u nás se teprve snažíme zmírnit možné dopady rozšiřující se nákazy. Aktuálně jsme v situaci, kdy je na celou republika uvalena karanténa.

Můžeme tak v podstatě chodit jen do a z práce nebo na nákupy nezbytně nutných věcí. Jinak je třeba zdržovat se doma. Všichni si také začínají uvědomovat, že před nákazou je třeba se chránit. Na co všechno nezapomenout?

Dezinfekční prostředky

Různé dezinfekce na ruce a dezinfekční mýdla z našich pultů už dávno zmizela. Není je možné koupit téměř nikde, a tak lidé, dokonce i lékárníci nebo nemocnice, dělají své vlastní dezinfekce a využívají germicidní zářiče na dezinfekci vzduchu v celé místnosti.

Dezinfekční prostředky jsou důležité, aby byly ruce co nejvíce čisté. Pokud také uvažujete o vlastní výrobě, koukněte se na návod podle Světové zdravotnické organizace (WHO).

Bohužel i jednotlivé suroviny jsou už i dnes nedostatkovým zbožím, kromě toho glycerol budete mít možná problém sehnat bez předpisu.

Zdroj: Pixabay.com

Důkladné mytí rukou je základ

Pokud ale dezinfekční prostředky neseženete nebo nemáte možnost si je vyrobit doma, nezoufejte. Pokud si budete umývat ruce dostatečně dlouho a důkladně, mělo by stačit i obyčejné mýdlo. Proto je důležité si umývat ruce pod tekoucí teplou vodou alespoň 20 sekund.

Ruce namočíme, namydlíme, a potom umýváme, dlaně, hřbety rukou, mezi prsty. Celý proces si můžete prohlédnout ve videu od WHO na YouTube.

https://www.youtube.com/embed/3PmVJQUCm4E

Dezinfekce nebo sterilizace povrchů

S hygienou souvisí i absolutní čistota u vás doma nebo kdekoliv ve veřejných prostorách. Více než jindy dbejte na čistotu všech povrchů, hlavně v koupelně nebo na záchodě a v kuchyni. Inkriminovanými místy jsou ta, kterých se nejvíce dotýkáme – kličky od dveří a branky, toaletní prkýnko, umyvadlo a vodovodní baterie, kuchyňská deska.

Opět pomohou dezinfekční prostředky, pokud ale máte doma parní čistič, vyzkoušejte i ten. Sanitace a sterilizace párou je ekologická. Pro dobrý efekt je ale třeba daný povrch čistit párou co nejdéle.

Roušky nejsou hanba

Kvůli aktuální situaci je nařízeno vycházet ven už jen s rouškami, případně s jinou ochranou nosu a pusy. Vzhledem k tomu, že roušek je nedostatek,a to i v nemocnicích, lidé je začali houfně vyrábět sami, buď sami pro sebe nebo pro ostatní.

Internet je ale v současné době plný různých skeptiků, kteří tvrdí, že látková rouška je stejně jen placebo a nikomu nepomůže, není to pravda.

Zdroj:: Unsplash.com

Testy ukázaly, že například i rouška ze starého bavlněného trička je lepší než nic.

Podle srovnání různých materiálů se nejvíce blíží ke klasické chirurgické roušce materiál, který je v současnosti používaný na pytlíky do vysavačů. I podomácku vyrobená ochrana tak má smysl, především kvůli tomu, že roznášíme případnou nákazu a i my sami se chráníme tím, že si ruku, kterou jsme se dotýkali například tyče v MHD a nedáváme na ústa a k nosu. Buďme ohleduplní a snažme se zabránit šíření nákazy, jak jen můžeme.

Související články
Staletí zanechávají na olejomalbách významných i těch méně známých mistrů výrazné stopy. Přirozené stárnutí děl má za následek praskliny, odlupování kousků pigmentů, změny barev a nejrůznější drobné skvrny. Oprava škod může restaurátorům trvat roky, takže je toto úsilí vyhrazeno jen pro nejcennější díla. Těm ostatním nyní nabízí záchranu umělá inteligence… Restaurování uměleckých děl je náročná […]
V průběhu zimy došlo v Severní Americe k úhynu 60 % včelích populací. Dlouho trvalo, než vědci odhalili příčinu. Nyní už vědí, že za zkázou stál parazitický roztoč zvaný kleštík včelí (Varroa destructor). Ještě horší zprávou je, že se tento stává odolným vůči postřikům, které dosud k ochraně včelstev postačovaly. Odborníci proto volají po urychleném […]
Moře a oceány ani zdaleka nejsou oázou ticha. Ani nemohou být. Život se tu už od svých počátků učil využívat zvuky k orientaci a komunikaci. Fungovalo to dobře, dokud nepřišel člověk se svou technikou. Vojenské sonary a vzdušná děla přinesly hluk takové úrovně, že ohrožuje vše živé od planktonu až po velryby. Za celý problém přitom […]
Zvířata jsou často vnímána jako tvorové žijící instinktivně, bez rozumu, emocí nebo péče o hygienu. Jenže nová zjištění z výzkumu chování lidoopů obracejí tuto představu naruby. Zvláště šimpanzi. Naši nejbližší evoluční příbuzní totiž předvádějí, že péče o zdraví a tělo není výsadou lidí. Vědecký tým z Max Planckova institutu zaznamenal hned několik situací, kdy šimpanzi […]
Krevní testy, které hledají rakovinné markery existují již desítky let, ale nejnovější generace se soustředí na drobné fragmenty DNA jednotlivých nádorových buněk v krvi člověka. Díky tomu jsou schopny návrat rakoviny odhalit až o 5 měsíců dříve než běžné zobrazovací metody. Je to přínosem pro pacienty? Technologie personalizovaných testů ctDNA vychází z poznatku, že rakovinné […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz