Domů     Zajímavosti
Co všechno dělat, abyste ochránili před koronavirem sebe i své blízké?
Martin Macourek
od Martin Macourek 1.4.2020

komerční sdělení

Zdroj: Unsplash.com

Když se objevil začátkem tohoto roku nový koronavirus způsobující onemocnění COVID 19 v čínské provincii Wu-chan, ani odborníci nejdříve zcela nechápali nebezpečí této epidemie. V Česku jsme si v té době říkali, že to je jen něco jako chřipka.

Brzy se ale ukázalo, že se virus šíří mnohem rychleji a hlavně má častěji tragické následky, především u starších lidí.

Od té doby uplynulo jen něco přes dva měsíce a zatímco v Číně se postupně s epidemií loučí, u nás se teprve snažíme zmírnit možné dopady rozšiřující se nákazy. Aktuálně jsme v situaci, kdy je na celou republika uvalena karanténa.

Můžeme tak v podstatě chodit jen do a z práce nebo na nákupy nezbytně nutných věcí. Jinak je třeba zdržovat se doma. Všichni si také začínají uvědomovat, že před nákazou je třeba se chránit. Na co všechno nezapomenout?

Dezinfekční prostředky

Různé dezinfekce na ruce a dezinfekční mýdla z našich pultů už dávno zmizela. Není je možné koupit téměř nikde, a tak lidé, dokonce i lékárníci nebo nemocnice, dělají své vlastní dezinfekce a využívají germicidní zářiče na dezinfekci vzduchu v celé místnosti.

Dezinfekční prostředky jsou důležité, aby byly ruce co nejvíce čisté. Pokud také uvažujete o vlastní výrobě, koukněte se na návod podle Světové zdravotnické organizace (WHO).

Bohužel i jednotlivé suroviny jsou už i dnes nedostatkovým zbožím, kromě toho glycerol budete mít možná problém sehnat bez předpisu.

Zdroj: Pixabay.com

Důkladné mytí rukou je základ

Pokud ale dezinfekční prostředky neseženete nebo nemáte možnost si je vyrobit doma, nezoufejte. Pokud si budete umývat ruce dostatečně dlouho a důkladně, mělo by stačit i obyčejné mýdlo. Proto je důležité si umývat ruce pod tekoucí teplou vodou alespoň 20 sekund.

Ruce namočíme, namydlíme, a potom umýváme, dlaně, hřbety rukou, mezi prsty. Celý proces si můžete prohlédnout ve videu od WHO na YouTube.

https://www.youtube.com/embed/3PmVJQUCm4E

Dezinfekce nebo sterilizace povrchů

S hygienou souvisí i absolutní čistota u vás doma nebo kdekoliv ve veřejných prostorách. Více než jindy dbejte na čistotu všech povrchů, hlavně v koupelně nebo na záchodě a v kuchyni. Inkriminovanými místy jsou ta, kterých se nejvíce dotýkáme – kličky od dveří a branky, toaletní prkýnko, umyvadlo a vodovodní baterie, kuchyňská deska.

Opět pomohou dezinfekční prostředky, pokud ale máte doma parní čistič, vyzkoušejte i ten. Sanitace a sterilizace párou je ekologická. Pro dobrý efekt je ale třeba daný povrch čistit párou co nejdéle.

Roušky nejsou hanba

Kvůli aktuální situaci je nařízeno vycházet ven už jen s rouškami, případně s jinou ochranou nosu a pusy. Vzhledem k tomu, že roušek je nedostatek,a to i v nemocnicích, lidé je začali houfně vyrábět sami, buď sami pro sebe nebo pro ostatní.

Internet je ale v současné době plný různých skeptiků, kteří tvrdí, že látková rouška je stejně jen placebo a nikomu nepomůže, není to pravda.

Zdroj:: Unsplash.com

Testy ukázaly, že například i rouška ze starého bavlněného trička je lepší než nic.

Podle srovnání různých materiálů se nejvíce blíží ke klasické chirurgické roušce materiál, který je v současnosti používaný na pytlíky do vysavačů. I podomácku vyrobená ochrana tak má smysl, především kvůli tomu, že roznášíme případnou nákazu a i my sami se chráníme tím, že si ruku, kterou jsme se dotýkali například tyče v MHD a nedáváme na ústa a k nosu. Buďme ohleduplní a snažme se zabránit šíření nákazy, jak jen můžeme.

reklama
Související články
Tým vědců z Fyzikálního ústavu Akademie věd ČR zveřejnil výsledky rozsáhlého výzkumu v oblasti veřejného zdraví – jeho cílem bylo mapování výskytu viru SARS-CoV-2 v prostředcích pražské hromadné dopravy, během pandemie COVID-19. Za tímto účelem zároveň vyvinul speciální biosenzory, jejichž využití přineslo nové poznatky v boji proti infekčním chorobám „Biosenzory se ukazují jako slibný nástroj […]
Masaryk, Beneš, Havel a… Kučera. Pouze tito čtyři Češi byli zvoleni do vysoce prestižní a elitní Americké filozofické společnosti. Společnost má aktuálně méně než 1000 členů, z toho jen 158 ze zahraničí, a oceňuje mimořádné úspěchy v oblasti matematiky a fyzikálních věd, biologických věd, společenských a behaviorálních věd, umění a humanitních věd a věcí veřejných. […]
Začalo to vlastně mimochodem. Před časem jsme psali článek o „Průlomu v léčbě koktavosti: Americká studie dává naději…“, a reagoval na něj biofyzik, profesor RNDr. Josef Pešák, CSc. Několik telefonátů vystřídalo pozvání do Olomouce a to vyústilo v návštěvu a povídáním na téma balbutismus (koktavost)… Dodnes široce používaná efektivní léčba koktavosti neexistuje, funguje především na bázi logopedické […]
Asi už jste zaznamenali, že slavíme 20 let na trhu. A i když narozeniny máme my, odměníme vás. Rozdáme 20 cen v hodnotě přes 21 000 korun. Soutěžní otázka zní: Kolikáté VYDÁNÍ časopisu 21. STOLETÍ je aktuálně na stáncích? a) 221. b) 231. c) 241. (Malá nápověda: Pokud jste četli minulé číslo 5/2023, mělo by […]
Finanční technologie nám usnadňují běžný život, šetří spoustu času a umožňují pohodlnější využívání peněz. Ale mohou nám přivodit i spoustu starostí, zejména když je nevyužíváme správně nebo když na straně jejich poskytovatele něco nefunguje. Kdo dohlíží na banky, aby jimi zajišťované finanční technologie byly v pořádku? Jistě vás napadne ČNB. Ale není jediná. Finanční technologie nám […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz