Situace, kdy jdou zavřené tělocvičny, posilovny a bazény spolu se zákazem volného pohybu osob, odřízla tisíce pacientů s roztroušenou sklerózou (RS) od jejich zavedených cvičebních rituálů. Ty jsou pro nemocné z hlediska léčby zásadní jak ze zdravotního, tak psychického důvodu.
„Řada pacientů nám v poslední době volá a ptá se, jak doma cvičit a čím nahradit vycházky, rehabilitaci a oblíbená cvičení, jež jsou v jejich stavu nesmírně důležité. Často jsou úplně bezradní,“ vysvětluje Kateřina Bémová z Nadačního fondu IMPULS, který dlouhodobě podporuje pacienty s RS. Pohyb je nedílnou součástí jejich léčby a pomáhá oddálit celkovou invaliditu.
„Pro pacienty s roztroušenou sklerózou je důležité, aby stále zlepšovali svoji kondici a udržovali svalovou sílu. V odborných kruzích začíná převládat názor, že pravidelný pohyb může dokonce snižovat míru zánětlivé aktivity v organismu,“ vysvětluje fyzioterapeutka Klára Novotná.
Blahodárná moc cvičení působí také na psychickou stránku nemocných, která je v případě pacientů s RS velmi podstatná. Je u nich totiž prokazatelně vyšší výskyt depresí než u ostatní populace. Během života postihne deprese 45–55 % pacientů s RS. Sociální odloučení, vybočení ze zaběhnutých rituálů, strach z případné nákazy infekcí Covid-19 a neustálý pobyt mezi čtyřmi stěnami důvod k radosti také příliš nezavdají.
Kvůli biologické léčbě, která potlačuje funkci imunity, jsou pacienti navíc náchylnější k infekcím. Řadí se tak mezi rizikovou skupinu, která by měla v současné době vycházet z domu jen v nejnutnějších případech.
„Pro pacienty jsme proto vytvořili spoustu návodů, jak cvičit doma. Průběžně natáčíme stále nová videa, ve kterých si každý může najít, co mu bude nejlépe vyhovovat. Ideální je cvičit průběžně, ale také hodně odpočívat a protahovat se,“ doplňuje Novotná.
Odvést pacienty od negativních myšlenek se snaží i výzva „Milion roušek do Velikonoc“. Spustila ji Oblastní charita Červený Kostelec spolu s Domovem sv. Josefa, který pečuje o nemocné s RS. Jejím cílem je shromáždit nejpozději do Velikonoc celkem jeden milion roušek, které rozdají potřebným.
Rukodělná práce pomáhá zapojit jemnou motoriku, a tím ji trénovat. Užitečná činnost, do které se zapojují i přes svůj handicap, navíc pacienty zaměstná a přináší jim radost a celkové uspokojení.