Domů     Historie
Historie osídlení amerického kontinentu je delší, než jsme si mysleli!

komerční sdělení

Když na americkém kontinentu roku 1492 poprvé přistál Kryštof Kolumbus, existovala tam už poměrně rozvinutá civilizace, jejíž historie samozřejmě musela zákonitě směřovat zpět k nějakému bodu nula. A právě o ten se teď znovu zajímají vědci i veřejnost.

Už od 30. let 20. století se experti víceméně shodují na tom, že lovci doby ledové pronikali před zhruba 12 tisíci lety z Asie do Ameriky po souši, jež tehdy oba kontinenty spojovala. Existuje pro to mnoho důkazů a dodnes se tak obecně soudí, že by právě tito lovci mohli být předky severoamerických a jihoamerických indiánů. Ale je tomu skutečně tak – respektive, jedná se o předky jediné?

Velká část historie obou Amerik je pro nás stále zahalena tajemstvím. Toto tajemství dnes pomáhají odkrývat mimo jiné týmy brazilských, francouzských a německých archeologů, kterým se v odlehlém pohoří východní Brazílie zvaném Serra da Capivara (tedy Kapybaří hory) podařilo objevit pozůstatky dávného osídlení, datovaného do doby před přibližně 30 tisíci lety.

Což znamená, že na území dnešní Brazílie žili lidé už celých 18 tisíc let před příchodem asijských lovců doby ledové. O těch už máme důkazy především z oblasti města Clovis v Novém Mexiku, kde se ve 20. a 30. letech našly nástroje charakteristické pro prastarou indiánskou kulturu stejného jména.

Brazilské nálezy jsou ovšem ještě starší, což by mohlo mimo jiné naznačovat i to, že Jižní Amerika nemusela být (a nejspíš ani nebyla) osídlena ze severního směru, kde by se jinak logicky musely najít minimálně stejně staré důkazy civilizace.

Rozsáhlé jeskynní malby v Serra da Capivara obsahují okolo 50 tisíc jedinečných kreseb, což je samo o sobě dost unikátní množství. Stáří těch nejstarších z nich bylo po roce 2016 poměrně přesně určeno termo-luminiscenční analýzou.

Výzkum prvních obyvatel Brazílie je přes více než patnáctileté úsilí stále do značné míry zahalen tajemstvím. Proč si tito lidé z celého rozsáhlého kontinentu vybrali právě zmíněnou oblast? A jak byla tato oblast velká (důkazy starého osídlení se našly i 800 km daleko od Serra da Capivara, v místě zvaném Chapada Diamantina)?

 Odkud tihle první Američané pocházeli? A hlavně – kam zmizeli, aniž by zanechali nějaké potomky? To jsou otázky, které trápí nejen tým archeologů, který na místě pracuje.

Pokud se o tajemné civilizaci chcete dozvědět více, potom sledujte dokumentární seriál První Američané, od neděle 8. března ve 21.00. na kanále Viasat History.

Související články
Archeologové studující zvířecí kosti nalezené ve dvou jeskyních v severním Izraeli zjistili, že různé skupiny neandertálců, které je obývaly přibližně ve stejné době, porážely stejná zvířata odlišným způsobem a ke zpracování si vybíraly odlišné části jejich těl. V článku zveřejněném v odborném časopise Frontiers in Evnironmental Archeology informují izraelští vědci o tom, že studovali řezné […]
Historie 16.7.2025
Československo jako samostatný stát bylo v té době velmi mladé. Sotva sedm let uplynulo od jeho vzniku v roce 1918. Ovšem česká identita má mnohem hlubší kořeny. Mnoho z těchto kořenů se skrývá pod Pražským hradem. A tak tehdy před 100 lety začal systematický archeologický výzkum, který trvá do současnosti. Pražský hrad. Tahle dvě vcelku obyčejná slova v sobě […]
Psal se rok 1965 a lidstvo poprvé pohlédlo na tvář cizí planety. Sonda Mariner 4 poslala na Zemi historicky první snímek Marsu zblízka. Co tehdy vědci viděli? A proč to bylo překvapivé i trochu zklamání? Představte si to: červenec 1965, Amerika je ponořená do závodů o vesmír. Po sérii neúspěchů se americká NASA odhodlala poslat […]
Historie 14.7.2025
Je to hotový archeologický poklad. Odborníkům se podařilo objevit tisíce artefaktů, pocházejících z různých časových období. Z dávných sídlišť a pohřebišť. A za pár let? Po stejné zemi, která v sobě jako monumentální schránka uchovala tisíce let historie, budou jezdit proudy aut. Že je Pražský okruh pro tuzemské hlavní město klíčovou silniční tepnou, je neoddiskutovatelné. […]
Hrobka náležela králi jménem Te K’ab Chaak, zakladateli města Caracol, které bylo významným centrem Mayské nížiny během 6. a 7. století. Je to po 40 letech poprvé, kdy byla nalezena identifikovatelná královská hrobka. Caracol byl jedním z největších a nejdůležitějších měst mayského světa s odhadovanou populací přesahující 100 000 obyvatel v době svého největšího rozmachu. […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz