Metropole Velké Británie, Londýn, je dnes jedním z nejdůležitějších měst západní civilizace, jenže nebylo tomu tak vždycky. Historie Londýna je sice 2 tisíce let stará, ale přesto tohle město vzniklo podobně jako mnohé jiné – na nehostinných bažinách, které dávní kartografové odepisovali slovy hic sunt leones – zde jsou lvi.
První punc civilizace dali Londýnu přirozeně Římané, kteří vytvořili jakousi „první vrstvu“. Tou zatím poslední je právě budovaná rychlodráha Crossrail, která má protnout celé město a ulevit tak dopravě na jeho povrchu. Ale to už je jiná kapitola.
Vývoj Londýna od počátků až po současnost mapuje nový dokumentární seriál Londýn: Dva tisíce let historie. V jeho jednotlivých dílech se podíváme na to, jak Londýn přežil až do dnešních dnů navzdory nájezdům nepřátel, požárům, při kterých lehla popelem podstatná část města i moru, jemuž zase ve středověku podlehla podstatná část jeho obyvatel.
Původně malé římské obchodní centrum se tak postupně stalo hlavním městem království Británie, aby nakonec přerostlo v megapoli dnešního globalizovaného světa.
Právě díky zmíněnému megalomanskému projektu Crossrail dostali archeologové jedinečnou příležitost dostat se k podložním vrstvám současného města, které odkrývají velice zajímavé detaily historie. Dan Jones, Suzannah Lipscombová a Rob Bell, historici a zároveň moderátoři pořadu, tak postupně (a chronologicky) odkrývají jednotlivé vrstvy s jejich příběhy.
Slyšeli jste například někdy o královně-bojovnici jménem Boudica? Londýňané kdysi dávno ano, vždyť kvůli ní město poprvé lehlo popelem. Díky Crossrailu se navíc archeologové dostali k informacím v podobě ručně psaných vzkazů běžných římských obyvatel Londýna, ale také k úžasným detailům prvního londýnského mostu, postaveného na počátku letopočtu právě Římany a zničeného při dramatickém obléhání o osm set let později Vikingy.
Morová rána označovaná jako černá smrt, která město zasáhla ve 14. století, je zase nejlépe zdokumentovaná v hlavním londýnském muzeu (Museum of London), kde zkoumají kosti nebohých Londýňanů, které tahle pandemie skosila.
O pár století později, konkrétně po roce 1666, pak město získalo zcela nový vzhled. Muselo, protože právě v tom roce většina jeho staveb padla za oběť ničivému požáru. Z trosek původního města ovšem vznikla nová metropole, tak jak ji známe až do dnešních dnů.
Historie Londýna je stejně zajímavá jako jeho současnost, a dá se předpokládat, že i budoucnost. Jestli se o ní chcete dozvědět víc, nezapomeňte naladit každou neděli od 9. února ve 21:00 hodin kanál Viasat History, a postupně tak vstřebat čtyři hodiny nezapomenutelných zážitků z tohoto nevšedního města v dokumentárním seriálu Londýn: Dva tisíce let historie..
https://youtu.be/57wXNQwuOEc