Domů     Historie
Londýn: město, které vzniklo z ničeho

komerční sdělení

Metropole Velké Británie, Londýn, je dnes jedním z nejdůležitějších měst západní civilizace, jenže nebylo tomu tak vždycky. Historie Londýna je sice 2 tisíce let stará, ale přesto tohle město vzniklo podobně jako mnohé jiné – na nehostinných bažinách, které dávní kartografové odepisovali slovy hic sunt leones – zde jsou lvi.

První punc civilizace dali Londýnu přirozeně Římané, kteří vytvořili jakousi „první vrstvu“. Tou zatím poslední je právě budovaná rychlodráha Crossrail, která má protnout celé město a ulevit tak dopravě na jeho povrchu. Ale to už je jiná kapitola.

Vývoj Londýna od počátků až po současnost mapuje nový dokumentární seriál Londýn: Dva tisíce let historie. V jeho jednotlivých dílech se podíváme na to, jak Londýn přežil až do dnešních dnů navzdory nájezdům nepřátel, požárům, při kterých lehla popelem podstatná část města i moru, jemuž zase ve středověku podlehla podstatná část jeho obyvatel.

Původně malé římské obchodní centrum se tak postupně stalo hlavním městem království Británie, aby nakonec přerostlo v megapoli dnešního globalizovaného světa.

Právě díky zmíněnému megalomanskému projektu Crossrail dostali archeologové jedinečnou příležitost dostat se k podložním vrstvám současného města, které odkrývají velice zajímavé detaily historie. Dan Jones, Suzannah Lipscombová a Rob Bell, historici a zároveň moderátoři pořadu, tak postupně (a chronologicky) odkrývají jednotlivé vrstvy s jejich příběhy.

Slyšeli jste například někdy o královně-bojovnici jménem Boudica? Londýňané kdysi dávno ano, vždyť kvůli ní město poprvé lehlo popelem. Díky Crossrailu se navíc archeologové dostali k informacím v podobě ručně psaných vzkazů běžných římských obyvatel Londýna, ale také k úžasným detailům prvního londýnského mostu, postaveného na počátku letopočtu právě Římany a zničeného při dramatickém obléhání o osm set let později Vikingy.

Morová rána označovaná jako černá smrt, která město zasáhla ve 14. století, je zase nejlépe zdokumentovaná v hlavním londýnském muzeu (Museum of London), kde zkoumají kosti nebohých Londýňanů, které tahle pandemie skosila.

O pár století později, konkrétně po roce 1666, pak město získalo zcela nový vzhled. Muselo, protože právě v tom roce většina jeho staveb padla za oběť ničivému požáru. Z trosek původního města ovšem vznikla nová metropole, tak jak ji známe až do dnešních dnů.

Historie Londýna je stejně zajímavá jako jeho současnost, a dá se předpokládat, že i budoucnost. Jestli se o ní chcete dozvědět víc, nezapomeňte naladit každou neděli od 9. února ve 21:00 hodin kanál Viasat History, a postupně tak vstřebat čtyři hodiny nezapomenutelných zážitků z tohoto nevšedního města v dokumentárním seriálu Londýn: Dva tisíce let historie..

https://youtu.be/57wXNQwuOEc

Související články
Historie Ostatní 22.11.2024
Ve starověké pohřební jámě v Grotte des Pigeons neboli Jeskyni holubů v severovýchodním Maroku objevili vědci semenné bobule chvojníku (Ephedra). Ty obsahují stimulant efedrin, který mohl pozůstalé uvést do stavu euforie s přítomností halucinací. Jedná se o důkaz dávného využívání rostlin jako léčiv či k nastolení transu. Chvojníky jsou bohatě rozvětvené keře připomínající přesličku. První […]
Historie Ostatní 9.11.2024
Archeologové objevili důkazy o raných křesťanských pohřebních zvyklostech ze čtvrtého století díky bazilice uprostřed egyptské pouště, která i přes nánosy dvou tisíciletí zůstala neuvěřitelně zachovaná. V této bazilice odborníci nalezli více než deset hrobů, z nichž značná část překvapivě patřila ženám a dětem. Při typických křesťanských pohřbech ze čtvrtého století byli duchovní jako kněží nebo […]
Historie 8.11.2024
Forenzní patologové zanalyzovali slavnou fresku Michelangela Buonarrotiho s názvem Potopa, která se nachází v Sixtinské kapli. Podle všeho je na ní zachycena mladá žena s příznaky rakoviny prsu. Výsledky svého zkoumání zveřejnili v odborném časopise The Brest. Odhalené ženská ňadra jsou ve výtvarném umění velmi častým motivem, zpravidla v souvislosti s mateřstvím či erotikou. Mohou […]
Architektura Historie 31.10.2024
Ke konci života už byl zcela slepý, přesto stále úspěšně velel husitským vojskům. Jeho muži ho respektovali jako geniálního stratéga, stejně jako nepřítel. Kontroverze budil už za svého života a rozdílné názory přetrvávají po celých 600 let. Přesně tolik uplynulo od jeho smrti. Co o Žižkovi (ne)víme? Jméno Jan Žižka z Trocnova (1360–1424) si většina […]
Historie 29.10.2024
Myši domácí se poprvé objevily zhruba před 500 tisíci lety, a to na indicko-pákistánském subkontinentu nebo íránské náhorní plošině, později se rozdělily do několika poddruhů. K lidským společnostem se připojily asi před 12 000 let a spolu s nimi se šířily po světě. Jak a kdy si podmanily Evropu? Mezi lidmi a myšmi panuje už […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz