Domů     Historie
Londýn: město, které vzniklo z ničeho

komerční sdělení

Metropole Velké Británie, Londýn, je dnes jedním z nejdůležitějších měst západní civilizace, jenže nebylo tomu tak vždycky. Historie Londýna je sice 2 tisíce let stará, ale přesto tohle město vzniklo podobně jako mnohé jiné – na nehostinných bažinách, které dávní kartografové odepisovali slovy hic sunt leones – zde jsou lvi.

První punc civilizace dali Londýnu přirozeně Římané, kteří vytvořili jakousi „první vrstvu“. Tou zatím poslední je právě budovaná rychlodráha Crossrail, která má protnout celé město a ulevit tak dopravě na jeho povrchu. Ale to už je jiná kapitola.

Vývoj Londýna od počátků až po současnost mapuje nový dokumentární seriál Londýn: Dva tisíce let historie. V jeho jednotlivých dílech se podíváme na to, jak Londýn přežil až do dnešních dnů navzdory nájezdům nepřátel, požárům, při kterých lehla popelem podstatná část města i moru, jemuž zase ve středověku podlehla podstatná část jeho obyvatel.

Původně malé římské obchodní centrum se tak postupně stalo hlavním městem království Británie, aby nakonec přerostlo v megapoli dnešního globalizovaného světa.

Právě díky zmíněnému megalomanskému projektu Crossrail dostali archeologové jedinečnou příležitost dostat se k podložním vrstvám současného města, které odkrývají velice zajímavé detaily historie. Dan Jones, Suzannah Lipscombová a Rob Bell, historici a zároveň moderátoři pořadu, tak postupně (a chronologicky) odkrývají jednotlivé vrstvy s jejich příběhy.

Slyšeli jste například někdy o královně-bojovnici jménem Boudica? Londýňané kdysi dávno ano, vždyť kvůli ní město poprvé lehlo popelem. Díky Crossrailu se navíc archeologové dostali k informacím v podobě ručně psaných vzkazů běžných římských obyvatel Londýna, ale také k úžasným detailům prvního londýnského mostu, postaveného na počátku letopočtu právě Římany a zničeného při dramatickém obléhání o osm set let později Vikingy.

Morová rána označovaná jako černá smrt, která město zasáhla ve 14. století, je zase nejlépe zdokumentovaná v hlavním londýnském muzeu (Museum of London), kde zkoumají kosti nebohých Londýňanů, které tahle pandemie skosila.

O pár století později, konkrétně po roce 1666, pak město získalo zcela nový vzhled. Muselo, protože právě v tom roce většina jeho staveb padla za oběť ničivému požáru. Z trosek původního města ovšem vznikla nová metropole, tak jak ji známe až do dnešních dnů.

Historie Londýna je stejně zajímavá jako jeho současnost, a dá se předpokládat, že i budoucnost. Jestli se o ní chcete dozvědět víc, nezapomeňte naladit každou neděli od 9. února ve 21:00 hodin kanál Viasat History, a postupně tak vstřebat čtyři hodiny nezapomenutelných zážitků z tohoto nevšedního města v dokumentárním seriálu Londýn: Dva tisíce let historie..

https://youtu.be/57wXNQwuOEc

Související články
Historie Objevy 3.4.2025
Téměř dva tisíce let staré svitky, pohřbené pod nánosy sopečného popela v Herkulaneu, se dlouho zdály být navždy ztracené. Extrémní teplo při erupci Vesuvu v roce 79 n. l. je proměnilo v křehké, spálené „nic“, co se zdálo být nerozluštitelné. Díky moderním zobrazovacím technikám a umělé inteligenci však nyní vědci dokázali virtuálně rozvinout a přečíst […]
Historie Technika 27.3.2025
Před sto lety v březnu 1925 šéfpilot společnosti Aero Josef Novák dosáhl výškového rekordu 8 651 metrů na stíhacím letounu Aero A-18. Tento výkon o dva měsíce později ještě překonal, když se stejným strojem a upraveným motorem vystoupal do rekordní výšky 9 140 metrů. Úspěch potvrdil nejen výjimečné vlastnosti první sériově vyráběné československé stíhačky, ale také významnou […]
Historie 12.3.2025
Pražské Národní muzeum hostí jednu z nejvýznamnějších výstav letošního roku. Pod názvem Čingischán a jeho svět se návštěvníci mohou ponořit do fascinující historie mongolského impéria a jeho vládce. Tato unikátní expozice, připravená ve spolupráci s mongolským Národním muzeem Čingischán a Archeologickým ústavem Mongolské akademie věd, představuje více než 260 vzácných exponátů z období Velké Mongolské […]
Historie 25.2.2025
Řeč umožnila rozvoj lidské společnosti, díky ní si byli jednotlivci schopni sdělit důležité informace, a plánovat, přispěla i k rozvoji kreativity a lepšímu porozumění záměrům jiných. Vědci z Rockefellerovy univerzity nyní zkoumali, co vedlo k jejímu rozvoji právě u lidí a nikoliv u jiného zvířecího druhu. Na „vině“ byla pravděpodobně mutace, drobná změna v DNA… […]
Historie 25.2.2025
Vědci měli dlouho za dané, že fosilizací dojde ke zničení všech organických složek ve vzorku a tudíž jakýkoliv jejich nález svědčí jen a pouze o kontaminaci vzorku. Nyní se však ukazuje, že se zřejmě mýlili. Ve zkamenělé kosti Edmontosaura byly totiž objeveny zbytky kolagenu. Edmontosaurus je rod velkého kachnozubého dinosaura, jednoho z nejmladších známých neptačích […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz