V roce 2018 nalezli olomoučtí archeologové u obce Ostrov v Pardubickém kraji studnu ze dřeva, jež se nacházela pod plánovanou trasou dálnice D35. Podle odborníků se jedná o nejstarší pravěký dřevěný objekt na světě, jak nyní potvrdil dosavadní výzkum..
Objeveno bylo celkem sedm studen, stáří té nejstarší je odhadováno na asi 5256 až 5255 př. n. l. „Potvrdilo se jak dendrochronologickým, tak radiokarbonovým datováním, že skutečně je to v této chvíli nejstarší pravěká dřevěná struktura, která je známa.
Protože nic staršího takto datováno zatím není, můžeme ji označit za nejstarší na světě,“ sdělil ředitel Archeologického centra Olomouc Jaroslav Peška. Zřejmě se nebude jednat o trvalé prvenství, ale pro tuto chvíli je tato záležitost aktuální.
Je třeba upozornit na fakt, že se jedná o třetí raně neolitickou studnu nalezenou v Česku v uplynulých čtyřech letech. Nejstarší dubová studna je poměrně zachovalá, složena je ze čtyř rohových kůlů, jež měly podélné drážky, do nichž se dávala opracovaná prkna.
„Podle dosavadních archeologických nálezů jsme si mysleli, že tato technika byla použita až někdy v době bronzové a později, například v době římské. Nyní už víme, že byla používána i tímto neolitickým lidem,“ podotkl Peška.
Půdorysné rozměry studny jsou 80×80 centimetrů a její celková hloubka se pohybuje okolo 140 centimetrů.
Části studny jsou v současné době konzervovány v cukerném roztoku a podstupují další analýzy. „Nyní pracujeme na mikromorfologii studny, na rozboru určitých chemických látek, které by tam mohly být obsaženy a mohly by nám ukázat, jak tehdy vypadalo kolem studny přírodní prostředí,“ dodal ředitel.
Až tento výzkumný projekt skončí, bude studna vystavena ve Východočeském muzeu v Pardubicích.