Domů     Příroda
Sázení stromů kompenzuje produkci uhlíkových emisí
Dagmar Garciová 31.1.2020

26. leden byl uznán OSN v roce 1975 jako Světový den environmentálního vzdělávání s cílem zvýšit informovanost o potřebě ochrany životního prostředí. Změny klimatu jsou v současnosti každodenně diskutovaným tématem.

Existuje jednoduchý, levný a efektivní způsob boje se změnami klimatu – vysazení stromů..

Díky více než 130 000 jednotlivců a téměř 2 200 firem bylo v rámci projektu globální zalesňovací platformy Tree-Nation vysazeno 5 milionů stromů na čtyřech kontinentech. Od 1. ledna 2020 bylo zasazeno už více než 50 000 stromů.

Stromy ovlivňují život na Zemi dvěma základními způsoby. Společně s oceány jsou na planetě jedním z hlavních mechanismů zachycujících uhlík, především během své růstové fáze, kdy zachycují oxid uhličitý (CO2) z ovzduší a skladují ho.

Stromy také vyrábějí kyslík (O), jenž je nezbytný pro dýchání. Ve skutečnosti jsou to právě rostliny a řasy, jež dělají povrch naší planety obyvatelným. Země už nebude domovem pro budoucí generace, pokud bude nadále pokračovat současné tempo odlesňování a znečisťování moří a oceánů.

V průměru každý člověk vyprodukuje ročně kolem 6 tun CO2, a přestože napříč planetou existují rozdíly, podle Eurostatu je v Evropě průměrná roční produkce CO2 9 tun na hlavu. To je daleko více emisí CO2 než ve většině rozvojových zemí, kde průměrný člověk vyprodukuje jen 2 tuny ročně.

Tyto emise pocházejí hlavně z dopravy, průmyslu, výroby elektřiny a dalších aktivit.

Na nedávné konferenci OSN o změnách klimatu v Madridu (COP25) se země na tom, jak omezit emise skleníkových plynů, nedokázaly dohodnout. Dobrá zpráva je, že zatímco se vlády stále dohadují, každý jednotlivec může jednat a sázet stromy.

Možností, jak se zapojit, je řada. Nicméně větší garanci poskytuje zalesňování prostřednictvím projektů, které vedou profesionálové v chráněných oblastech a se speciálním výběrem druhů stromů. Platformy jako Tree-Nation umožňují vysazování stromů přes internet.

Tree-Nation v současné době řídí prostřednictvím spolupráce s místními subjekty více než 190 plantáží s 300 odrůd rostlin ve 33 zemích na 4 kontinentech, což je dosud nejširší dostupná nabídka. Online zasazení stromu přes web Tree-Nation je velice jednoduché.

Každý uživatel má svůj virtuální les, který může sdílet s ostatními uživateli a pozvat je, aby se připojili k zalesňovacímu projektu. Rovněž se nabízí možnost zasazení stromu jako dárek s osobním vzkazem obdarovanému.

Jakmile je strom vysazen, obdržíte url adresu, na které je mimo jiné vidět množství kompenzovaného CO2 a informace o zalesňovacím projektu včetně geografického umístění.

Související články
Vědci z Biologického centra Akademie věd ČR našli během letoška čtyřicet nových sladkovodních virů, které napadají vodní mikroorganismy. První, který se jim podařilo izolovat a podrobně popsat, dostal jméno podle jihočeské metropole – Budvirus. Jedná se o takzvaný obří virus, který napadá jednobuněčné vodní řasy skrytěnky. Výzkumníci potvrdili, že tento virus má významnou roli v ekosystému, protože […]
Ostatní Příroda 21.11.2024
Vědci z Biologického centra Akademie věd ČR společně s portugalskými odborníky odlovili dvě dosud největší ryby, které byly kdy uloveny ve sladkých vodách Portugalska. Jednalo se o sumce velké, z nichž jeden měřil 222 cm a vážil 76,5 kg a druhý měl 228 cm a 91,5 kg. Sumec velký (Silurus glanis) je přitom ve vodách  jižní Evropy […]
Ostatní Příroda 20.11.2024
Když u břehů Mauriciu poprvé přistála evropská loď, námořníci se mohli potrhat smíchy: Jídlo jim tam chodilo samo naproti! Ptáci velcí jako krocani se dali bezelstně ubíjet, neutíkali a svá vejce nechávali ležet na zemi. Tím blbounu nejapnému začaly odtikávat hodiny – o století později už jako druh neexistoval. Nejbližším žijícím příbuzným doda zůstává holub […]
Ostatní Příroda 19.11.2024
Mořští biologové strávili 20 let zkoumáním hlubokomořského tvora, kterého pojmenovali Bathydevius caudactylus, aby nyní potvrdili, že se jedná o zcela nový, dosud neobjevený druh. Mořský plž, obývající hlubiny východního severního Tichého oceánu, připomíná průhlednou kapuci a jako ochranu před predátory využívá bioluminiscenci. Na rozdíl od běžných mořských plžů, kteří žijí na mořském dně případně u […]
Jsou pouhým okem neviditelné, bez chuti a bez zápachu. Nemáte šanci je v jídle postřehnout, přitom jde o vysoce nebezpečné karcinogeny. Z přírody se vymýtit nedají. Jistou naději ale dávají výzkumy biologických metod boje proti plísním, které aflatoxiny tvoří. Počátkem 60. let minulého století postihla britské chovatele drůbeže nečekaná rána. Ve velkém jim hynuly především krůty. Vypadalo to […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz