Domů     Medicína
Loni se v ČR zvýšil podíl neplodných českých párů oproti zahraničním
Pavel Polcar 31.1.2020

Lékaři na reprodukčních klinikách nejčastěji v loňském roce slýchali větu – „Nedaří se nám přirozeně otěhotnět“ v českém jazyce. V meziročním srovnání se totiž loni zvětšil podíl českých párů, které si přišly pro pomoc ke specialistům na umělé oplodnění.

A to zejména ve srovnání s páry, které sem jezdí ze zahraničí. Vzrostl tak počet asistenčních výkonů, a to především v kategorii mražení vajíček a embryí..

Nárůst českých pacientek oproti ženám ze zahraničí zaznamenali i na největší tuzemské klinice umělého oplodnění Reprofit. Zatímco počet párů z ciziny se meziročně nemění, zájem Češek o asistovanou reprodukci vzrostl v posledním roce o 15 %.

Nárůst pacientek, které se s pomocí lékařů pokouší o potomky, zaznamenali lékaři především na nově otevřené klinice v Ostravě. „Roste také průměrný věk žen, které se k nám přicházejí léčit – přesahuje 37 let.

Nejsme výjimkou, ale potvrzujeme trend vyspělých zemí v Evropě i v USA,“ říká Jonáš Vokřál. Optimální biologický věk pro početí potomka je přitom podle lékařů do 25. roku života. „Od tohoto věku plodnost postupně klesá.

Šance, že zdravá žena ve věku 30 až 35 let v době své ovulace otěhotní, se pohybuje pouze mezi 12 a 17 %,“ vysvětluje MUDr. Štěpán Machač, Ph.D., z IVF Clinic.

Založení rodiny páry odkládají z různých důvodů, ať už kvůli finančnímu zabezpečení, studiu, kariéře nebo cestování. Roli hraje podle expertů i vysoká rozvodovost, která se v Česku podle statistik pohybuje mezi 45 a 50 %.

„Lidé si po prvním neúspěšném manželství budují rodiny s novým partnerem a často je to právě mezi 35. a 40. rokem života. Bohužel pak mnohdy zjišťují, že otěhotnět v tomto věku není tak snadné. Ženy čelí klesajícímu počtu a kvalitě vajíček a muži snižujícímu se množství oplodnění schopných spermií,“ říká MUDr. Machač.

I z tohoto důvodu roste mezi českými pacientkami zájem o asistenční výkony, kam spadá například mražení vajíček a embryí.

Vajíčka nově také mrazí odborníci přímým ponořením do tekutého dusíku. Unikátní metoda tzv. otevřeného mražení je spolehlivější a snižuje riziko, že při rozmrazení dojde k poškození buněk. „Úspěšnost, že vajíčka přežijí, se pohybuje až kolem 90 %.

Výhodou je, že ženy nemusí opakovaně podstupovat celý cyklus umělého oplodnění včetně odebírání čerstvých vajíček, které se odehrává v celkové anestezii“ dodává Machač.

Související články
Zatím z nejasných důvodů stoupá nyní počet mladých lidí, zejména ve vyspělých zemích, kteří trpí rakovinou střev. Odborníci se domnívají, že za tím stojí příliš průmyslově zpracovaná strava, a tak hledají potraviny, které by mohly toto riziko zvrátit. Podle nejnovějšího výzkumu jsou jimi například mléčné a jiné výrobky s obsahem vápníku. Rakovina tlustého střeva a […]
Moderní anestetika, vakcíny, penicilin, inzulín, skenovací techniky včetně CT a MRI, to vše při svém vývoji spoléhalo na výzkum na zvířatech. Držíme je v klecích, studujeme jejich chování a v mnoha případech analyzujeme jejich tkáně poté, co jsou utraceni. Proto zůstává otázka výzkumu na zvířatech ožehavým tématem. V roce 1901 získal vůbec první Nobelovu cenu za […]
O tom, že jsou polyfenoly, obsažené v rostlinách, prospěšné lidskému zdraví, se ví mezi odborníky již delší dobu, pozvolna tato informace proniká i mezi laiky. Ukazuje se, že nejen zlepšují zdraví srdce a metabolismus, ale snižují i rizika rozvoje neurodegenerativních onemocnění, jako je Alzheimerova choroba. Kde polyfenoly hledat? Polyfenoly jsou chemické sloučeniny charakterizované přítomností více […]
Medicína 2.1.2025
Po vánočních hodech zpět do reality. V Česku významně přibývá pacientů s Crohnovou chorobou a ulcerózní kolitidou. Podle odborníků se počet nemocných s tzv. idiopatickými střevními záněty (IBD), mezi které obě nemoci patří, vyšplhá přibližně do pěti let až na 100 000. IBD choroby nejčastěji propukají kolem 20. až 30. roku věku. Léčit se musí […]
Historie Medicína 2.1.2025
Na jednu stranu podivín, který se v mládí rozhodl, že nebude jíst maso, pít alkohol a neožení se, na druhou stranu lékař s pronikavým úsudkem, který se nebál jít vlastní cestou. Za jeho podíl na zastavení cholery v Londýně mu město postavilo unikátní pomník v podobě historické vodní pumpy. K medicíně se John Snow dostal jen shodou šťastných okolností. Jeho […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz