Domů     Vesmír
Slunce: Hvězda, bez které bychom tu nebyli

komerční sdělení

Slunce je základem naší sluneční soustavy, okolo kterého se všechno točí, což samozřejmě ví každý, kdo někdy navštěvoval základní školu. Jenže i okolo této hvězdy se objevuje řada záhadných jevů, které exaktní věda neví dostatečně uspokojivě vysvětlit.

Ohromný zdroj energie, nacházející se 150 milionů kilometrů od nás, je přirozeně analyzovatelný pouze zdálky. Kvůli extrémním fyzikálním podmínkám se k němu nikdy nepřiblížíme natolik, abychom ho byli schopni zkoumat dopodrobna. Proto pro nás některé jeho záhady zůstanou navždy záhadami.

Jsou ovšem lidé, kteří se s tímto stavem nesmíří a pokouší se o Slunci dozvědět co možná nejvíce i na dálku. K takovým lidem patří i dvě ženy, Helen Czerski a Kate Humble, které mají „na svědomí“ dokumentární film BBC s názvem Tajný život Slunce.

A právě ten pojednává o záhadách, které souvisejí s tzv. vnitřní aktivitou naší nejbližší hvězdy. Slunce v posledních letech doslova násobí svoji aktivitu a vědci jen bezradně kroutí hlavou nad tím, proč tomu tak je.

Štáb vedený oběma ženami a expertkami na vědu a populárně-vědeckou žurnalistiku sleduje především britské vědce, kteří se pokoušejí předpovědět, jaký vliv mohou mít záhadné cykly Slunce a jeho výbuchy žhavé plazmy a obrovské vlny záření vysílané směrem k zemi na naši planetu, především pak na klima na ní.

Při pohledu na tohoto obra pokorně zjišťujeme, jak jsme jako lidé maličcí a jak pramalý vliv máme na to, jak se bude situace okolo klimatu na Zemi vyvíjet dále. Bez naší nejbližší hvězdy a její energie bychom tu nebyli, ale zároveň vůbec nejsme schopni ovlivnit její nepředvídatelné chování.

Což by rozhodně neměl být důvod na nějakou paniku, ale zároveň bychom měli vzít v úvahu, že z pohledu všehomíra mohou naše regulační kroky k „záchraně planety“ působit jako zrnko písku v moři a v konečném důsledku nám spíše mohou ubližovat, než aby nám pomáhaly.

Pokud se o tomto tématu chcete dozvědět víc, rozhodně si nenechte ujít dokument Tajný život Slunce, který se českým divákům představí 27.12. v 18:00 na kanále Viasat Nauture.

https://youtu.be/ABorxcymYOQ

Související články
Při pohledu na hvězdný pár v srdci úchvatného oblaku plynu a prachu astronomy čekalo překvapení. Hvězdné páry jsou si obvykle velmi podobné, jako dvojčata, ale v případě HD 148937 se jedna hvězda zdá být mladší a na rozdíl od druhé je magnetická. Nová data Evropské jižní observatoře (ESO) naznačují, že v systému byly původně hvězdy […]
Šest protonů v jádře, schopnost vytvářet čtyři vazby, za pozemských teplot a tlaků pevné skupenství, tak takový je uhlík. Právě on je základním stavebním kamenem veškerého života, jak jej na naší planetě známe. Nové výzkumy však ukazují, že nejen on je teoreticky schopen vytvářet živé organismy. Podle čerstvé studie by na jiných světech mohly fungovat […]
Americká agentura NASA hodlá v letošním roce odstartovat pátrání po stopách života v rámci Sluneční soustavy. K měsíci Europa proto bude vyslána sonda, která kromě vědeckých přístrojů ponese také speciální poselství o člověku a planetě Zemi. Budoucím poslíčkem byla „jmenována“ Europa Clipper, jež bude vybavena spoustou špičkových přístrojů sloužících k měření ledu zakrývajícího oceán či […]
V pondělí 8. dubna k nebi nad severní Amerikou vzhlédnou miliony pohledů. Uprostřed dne nebe potemní a obloha se zbarví do soumračna. Nastane úplné zatmění Slunce. I když od posledního neuplynulo ani 7 let, to letošní bude výjimečné. Měsíc je asi 400krát menší než Slunce, shodou okolností je také 400krát blíže Zemi. Čas od času nastane okamžik, […]
Lidí, kteří delší dobu pobývali ve vesmíru, není mnoho, takže se jakýkoliv výzkum, týkající se působení vesmírného prostřední na lidské zdraví, potýká s nedostatkem „účastníků“. Proto dlouhou dobu nebylo jasné, jak častým problémem je při pobytu na ISS „obyčejná“ bolest hlavy. Ačkoliv již od dob programu Apollo astronauti hlásili, že se při pobytu v prostředí […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz