Domů     Vesmír
Slunce: Hvězda, bez které bychom tu nebyli

komerční sdělení

Slunce je základem naší sluneční soustavy, okolo kterého se všechno točí, což samozřejmě ví každý, kdo někdy navštěvoval základní školu. Jenže i okolo této hvězdy se objevuje řada záhadných jevů, které exaktní věda neví dostatečně uspokojivě vysvětlit.

Ohromný zdroj energie, nacházející se 150 milionů kilometrů od nás, je přirozeně analyzovatelný pouze zdálky. Kvůli extrémním fyzikálním podmínkám se k němu nikdy nepřiblížíme natolik, abychom ho byli schopni zkoumat dopodrobna. Proto pro nás některé jeho záhady zůstanou navždy záhadami.

Jsou ovšem lidé, kteří se s tímto stavem nesmíří a pokouší se o Slunci dozvědět co možná nejvíce i na dálku. K takovým lidem patří i dvě ženy, Helen Czerski a Kate Humble, které mají „na svědomí“ dokumentární film BBC s názvem Tajný život Slunce.

A právě ten pojednává o záhadách, které souvisejí s tzv. vnitřní aktivitou naší nejbližší hvězdy. Slunce v posledních letech doslova násobí svoji aktivitu a vědci jen bezradně kroutí hlavou nad tím, proč tomu tak je.

Štáb vedený oběma ženami a expertkami na vědu a populárně-vědeckou žurnalistiku sleduje především britské vědce, kteří se pokoušejí předpovědět, jaký vliv mohou mít záhadné cykly Slunce a jeho výbuchy žhavé plazmy a obrovské vlny záření vysílané směrem k zemi na naši planetu, především pak na klima na ní.

Při pohledu na tohoto obra pokorně zjišťujeme, jak jsme jako lidé maličcí a jak pramalý vliv máme na to, jak se bude situace okolo klimatu na Zemi vyvíjet dále. Bez naší nejbližší hvězdy a její energie bychom tu nebyli, ale zároveň vůbec nejsme schopni ovlivnit její nepředvídatelné chování.

Což by rozhodně neměl být důvod na nějakou paniku, ale zároveň bychom měli vzít v úvahu, že z pohledu všehomíra mohou naše regulační kroky k „záchraně planety“ působit jako zrnko písku v moři a v konečném důsledku nám spíše mohou ubližovat, než aby nám pomáhaly.

Pokud se o tomto tématu chcete dozvědět víc, rozhodně si nenechte ujít dokument Tajný život Slunce, který se českým divákům představí 27.12. v 18:00 na kanále Viasat Nauture.

https://youtu.be/ABorxcymYOQ

Související články
Americká kosmická agentura NASA využije vodíkové vozidlo Toyota Lunar Cruiser pro svou nadcházejí pilotovanou misi na Měsíc. Šestikolové vozítko pro jízdu po povrchu umožní vědcům ještě detailnější průzkum zemské družice. Zapojení lunárního křižníku je jedním z hlavních bodů dohody o spolupráci, kterou NASA uzavřela s Japonskou agenturou pro výzkum vesmíru JAXA. Projekt stavby lunárního křižníku […]
Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) ukončil vývoj vozítka VIPER. Jeho úkolem mělo být pátrání po vodě či dalších zdrojích na Měsíci. Jako důvod uvedla rostoucí náklady, odkládání startu, ale také možné ohrožení dalších projektů Původně měl VIPER započít svou misi k Měsíci už na sklonku minulého roku. Nakonec však NASA požádala o odložení […]
Jeden rok večerního sledování televize, jedna cesta letadlem z východního na západní pobřeží USA nebo 3 dny strávené v Atlantě. Všemi těmito činnosti do sebe průměrný Severoameričan dostane dávku 0,1 miliSievertu (mSv) ionizujícího záření. Dalších přibližně 6,1 mSv za rok načerpá tím, že chodí k lékaři, jí, pije, dýchá a funguje ve světě, ve kterém […]
V květnu patřil obzor polárním zářím, které se v podobné intenzitě opakují jednou za 500 let. Zatímco se svět kochal, naše planeta čelila nejsilnější geomagnetické bouři za více než 20 let. Podle vědců šlo ale jen o ochutnávku toho, co nás čeká v nejbližších letech. Žhavme foťáky, chraňme elektroniku, Slunce se dostává do ráže. Mezi 3. a 9. […]
Zatímco přivrácená strana Měsíce byla lidmi prozkoumána do detailu, ta druhá, odvrácená lidstvu dlouho unikala. To nyní změnila čínská sonda, Čchang-e 6, která na ní přistála a nasbírala na ní vzorky hornin, které nyní doputovaly zpět na Zemi. Měsíc, věčný souputník naší Země je s ní v takzvané vázané rotaci. Což znamená, že je k […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz