Domů     Zajímavosti
Jak začít podnikat?

komerční sdělení

Toužíte začít podnikat, ale nevíte co to obnáší? Přinášíme vám základní informace, které musíte znát, než se do podnikání pustíte.

Před založením živnosti

Zjistili jste, že je nějaká firma na prodej nebo máte skvělý nápad a rádi byste začali podnikat?

V samotných začátcích je vhodné provést analýzu své konkurence. Můžete se poučit z jejich chyb a využít je ve svůj prospěch.

Rovněž si stanovte cíle. Chcete vydělávat 10 000 Kč nebo milion? Chcete vytvořit start -up nebo malou rodinnou firmu? Důležitým krokem je také vybrání vhodného názvu a motta společnosti, které jasně říkají, co mohou zákazníci od ní očekávat.

Stejně tak si promyslete místo, odkud své podnikání povedete. Prodej služeb či zboží, které nemusí zákazník nejprve vidět či vyzkoušet, lze provádět i z domova. V případě potřeby je vhodné si pronajmout kancelář či obchodní prostor.

Máte byznys plán?

Vše výše uvedené byste měli shrnout do byznys plánu neboli podnikatelského plánu. Tento dokument je stěžejním nejen pro začínající podnikatele. Měl by obsahovat koncept podnikání, financování, plán a jednotlivá stádia vývoje firmy, právní formu, osoby a funkce, popis a definice produktu, marketingovou strategii, konkurenční analýzu a také pesimistický, realistický a optimistický výhled do budoucna.

Založení živnosti

Než zahájíte svou podnikatelskou činnost, je potřeba navštívit živnostenský úřad a vyplnit Jednotný registrační formulář, díky kterému se zároveň přihlásíte k dani z příjmů, sociálnímu i zdravotnímu pojištění.

Vybrat si můžete také právní formu svého podnikání – OSVČ nebo právnická osoba (s.r.o., a.s., ..). K založení živnosti potřebujete občanský průkaz a 1 000 Kč jako poplatek za založení.

Druhy živností:

Pro své podnikání si můžete vybrat ze dvou druhů živností:

1 – živnosti ohlašovací – volná, vázaná, koncesovaná

2 – živnosti koncesované

Podnikání na základě volné živnosti je nejjednodušší. Není nutné mít další doklad o vzdělání či praxi. Abyste získali volnou živnost, musíte splnit tyto podmínky:

Bezúhonnost

Plná svéprávnost – tu lze nahradit povolením soudu k získání souhlasu zákonného zástupce nezletilého k samostatnému provozování podnikatelské činnosti.

U řemeslné živnosti musíte doložit svou odbornou způsobilost, kterou prokazujete doklady:

výučním listem v příslušném oboru

maturitou v příslušném oboru nebo s předměty odborné přípravy v daném oboru

doložením řádně ukončeného vyššího odborného vzdělání v daném oboru

doložením řádně ukončeného vysokoškolského vzdělání

uznání odborné kvalifikace

doložením toho, že jste získali všechny profesní kvalifikace tak, jak jsou pro odpovídající povolání stanoveny v Národní soustavě kvalifikací

Tyto doklady můžete nahradit absolvováním rekvalifikačního kurzu, dokladem vykonání jednoleté praxe v oboru či šestileté praxe v oboru.

Na živnostenském úřadě je třeba doložit také souhlas majitele nemovitosti, ve které chcete podnikat. Získáte pak identifikační číslo provozovny. IČ a výpis ze živnostenského rejstříku lze získat na počkání, některé úřady vám jej vydají do týdne.

Hlavní a vedlejší činnost

Podnikání lze provozovat na hlavní nebo vedlejší činnost. Vedlejší činnost vzniká, když jste zaměstnán, na mateřské nebo třeba student. Podle toho se liší platba zdravotního pojištění. Při vedlejší činnosti zálohy na zdravotní pojištění neplatíte.

Pokud za vás zdravotní pojištění platí stát, zálohy budete platit pouze v případě, že budete mít za uplynulý rok zisk.

Jakmile máte zřízený živnostenský list, nezapomeňte si také založit běžný účet pro podnikatele. Řada bank jej dnes již nabízí zcela bez poplatků.

Související články
Kvantové technologie zažívají boom. Spolu s ním také výrazně roste počet odborných publikací, které tuto technologii zkoumají. Od stostránkových článků přiznávajících, že algoritmy bude možné nasadit nejprve za 10 let, až po třístránkové zprávy oznamující zdařilou implementaci algoritmů, avšak s velmi omezenými výsledky. Jen málo odborných článků splňuje obojí, a tak je i pro řadu […]
Tomáš Jungwirth z Fyzikálního ústavu Akademie věd obdržel nejvyšší české vědecké ocenění – Národní cenu Česká hlava. Cena vyjadřuje uznání za celoživotní úspěšné a excelentní působení ve výzkumné, vývojové a inovační oblasti, zejména za výzkum spintroniky. Jungwirthův výzkum spintronických pamětí je zásadní pro vývoj procesorových čipů budoucnosti. Tradiční magnetické materiály, které dnes nacházíme i v […]
Vědci z Biologického centra Akademie věd ČR našli během letoška čtyřicet nových sladkovodních virů, které napadají vodní mikroorganismy. První, který se jim podařilo izolovat a podrobně popsat, dostal jméno podle jihočeské metropole – Budvirus. Jedná se o takzvaný obří virus, který napadá jednobuněčné vodní řasy skrytěnky. Výzkumníci potvrdili, že tento virus má významnou roli v ekosystému, protože […]
Ostatní Zajímavosti 15.11.2024
Před objevem elektřiny trávili lidé noci ve tmě a potřebné činnosti vykonávali maximálně za svitu měsíce, ohně a později petrolejových lamp. Dnes je asi 80 % světové populace vystaveno večer vysoké úrovni umělé světelné záře. Podle vědců může mít toto nadměrné světelné znečištění negativní vliv na lidské zdraví, od špatného spánku po rakovinu prsu, mrtvici […]
Příroda Zajímavosti 14.11.2024
Díváte se na 10krát zvětšený zvláštní organismus, který se pohybuje na hranici mezi houbami, zvířaty a prvoky. Jde o rod Lamproderma a patří mezi pravé slizovky, obzvláště známé svými lesklými, kovově zbarvenými spory. Slizovky jsou záhadnými organismy, které překvapují nejen vědce, ale i amatérské biology. Patří do skupiny pravých slizovek, známé jako Myxomycetes, a rod […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz