Domů     Technika
Ochrana biometrických údajů: Umělé otisky na prstenu
Jan Zelenka 4.12.2019

Jak používat biometrické údaje pro ověřování identity, aniž by se uživatelé museli obávat zneužití těchto jedinečných dat? S možným řešením tohoto problému nyní přichází kyberbezpečnostní společnost Kaspersky.

Ta se spojila se švédským designérem módních doplňků a společně vytvořili unikátní šperk, který v sobě snoubí moderní technologie s uměním. Vznikl jedinečný prsten sloužící jako rozšíření digitální identity uživatele, který chrání jeho biometrická data.

Naše těla v poslední době nahrazují zaběhlé způsoby digitálního ověřování identity jako jsou piny a jiná hesla. Jedinečná biometrická data se stávají důležitým prvkem při odemykání a zpřístupňování čím dál více služeb, které jsou v narůstající míře digitalizované a automatizované.

Otisk prstu nebo obličej tak používáme k odemknutí telefonu, k ověření plateb nebo v některých případech i ke vstupu do domu či kanceláře. Tato biometrická data jsou jedinečná – na světě nenajdete nikoho s identickým otiskem prstu, stejnými rysy v obličeji nebo duhovkami.

Ačkoliv se jedná o výborný nástroj autentifikace, jejich časté využívání s sebou přináší i mnohá úskalí – biometrické údaje jsou uloženy na mnoha místech za různých podmínek. Pokud dojde k jejich odcizení či zneužití, jsou biometrická data na rozdíl od hesel nebo pin kódů ztracena navždy.

K tomuto černému scénáři už došlo. V roce 2015 hackeři zaútočili na americký Vládní personální úřad (OPM), kvůli čemuž se jim do rukou dostalo 5,6 milionu otisků prstů. V nedávné době pak byly objeveny otisky prstů více než jednoho milionu lidí ve veřejně dostupné databázi, kterou využívá britská metropolitní policie nebo různé banky.

Ke krádežím otisků prstů navíc může například dojít i prostřednictvím speciálních kamer a dalších běžně dostupných nástrojů.

Digitální hrozby, zaměřené na krádeže biometrických dat, mapovala i nedávná analýza odborníků z Kaspersky. Ta odhalila celou řadu hrozeb, určených k infikování IT systémů, které zpracovávají a ukládají biometrická data.

Patřily mezi ně trojské koně umožňující vzdálený přístup do IT systému, ransomwary, bankovní trojani a další. V samotném třetím čtvrtletí tohoto roku se s jednou z těchto hrozeb setkalo 37 % systémů zpracovávajících biometrická data.

Znamená to, že by uživatelé měli přestat používat tyto technologie, aby tak ochránili svá unikátní biometrická data před zneužitím? Vůbec ne.

Vývojáři z Kaspersky se spojili s návrhářem 3D módních doplňků, Benjaminem Wayem, a kreativní agenturou Archetype, aby společně vytvořili jedinečný šperk – speciální prsten, který obsahuje umělý otisk prstu, jenž lze použít k ověření identity.

Tento prsten představuje jednu z možností ochrany biometrických dat v prostředí, kde neexistuje 100% záruka toho, že k jejich uložení přistupuje třetí strana s maximálním ohledem na bezpečnost. Díky tomuto doplňku mohou uživatelé odemykat své telefony a používat další systémy, které vyžadují autentifikaci prostřednictvím otisku prstu, aniž by se museli bát, že budou jejich biometrická data odcizena. Na rozdíl od skutečného otisku prstu lze ten umělý změnit a znovu přenastavit. Pokud tak budou tato uživatelova „biometrická data“ ukradena hackery, stačí vyměnit umělý vzor na prstenu, a jedinečné osobní údaje uživatele zůstanou v bezpečí.

„Tento prsten je jen jedním z možných způsobů řešení současných problémů s kybernetickým zabezpečením biometrických údajů. Není však všeobjímající. Skutečné řešení musí zahrnovat vytvoření takových pravidel a technologií, které zaručí ochranu jedinečných uživatelských identit.

Komplexní řešení zatím neexistuje, a i proto je současná situace okolo ochrany biometrie neutěšená. Jsme přesvědčeni, že je nyní nutné zahájit diskuzi v rámci příslušných odvětví, na jejímž základě vznikne mezioborová spolupráce a celkový přístup vedoucí k zajištění ochrany těchto údajů,“ dodává Marco Preuss, člen GReAT týmu společnosti Kaspersky.

Související články
Toyotu C-HR si nemůžete splést s žádným jiným autem. Charakteristická silueta je čistou esencí dynamiky a městského stylu. Výjimečný je také interiér z těch nejkvalitnějších materiálů. A ještě něco… má štempl na nejekologičtější auto roku… Už před téměř 25 lety začínaly v Toyotě vznikat první hybridní vozy. Měly nižší spotřebu, nabíjely se jim baterie při brždění, […]
Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava už dávno strhla nálepku hornické univerzity. Naopak se v reakci na aktuální problémy skrze spojení technických, ekonomických, přírodovědných a uměleckých oborů v moderní studijní programy zaměřuje na udržitelnost. Nejlepším příkladem, jak tento posun v oblasti udržitelnosti demonstrovat, jsou jednotlivé iniciativy, které v kampusu univerzity probíhají. Spolupráce studentů, akademických pracovníků a vědců […]
Automobilka JLR na výrobu a testování elektromobilů v Coventry rozšířil svůj seznam nových zaměstnanců o nevšedního kolegu v podobě čtyřnohého robotického psa jménem Rover. Vzhledem k tomu, že testovací centrum je složité a energeticky náročné prostředí s tisíci zařízeními, které vyžaduje neustálý dohled, má Roverova role hlídacího psa pro JLR a její lidské kolegy zásadní […]
Plánovaná dostavba jaderných bloků v Dukovanech se blíží a s tím se zvyšuje i zájem studentů o jaderné obory – skoro 40% nárůst zapsaných eviduje i Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská ČVUT v Praze (FJFI), která je v Česku i ve střední Evropě již od svého založení vůdčí institucí v oblasti vzdělávání jaderných inženýrů. Studenti FJFI se teď mohou těšit […]
Už je tu. Nová záležitost nastavující v segmentu C-SUV tak trochu jiná měřítka. Nový postrach konkurence, který ve 100% elektrické verzi jako jediný na trhu nabízí prostor v kabině až pro sedm cestujících, a k tomu elektrický dojezd až 660 km. Nový Peugeot 5008. Vznikl a vyrábí se výhradně ve Francii. Elektromotor uvádí na trh společný podnik […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz