Domů     Medicína
Byly uděleny ceny Czech DIGI@MED Award
Pavel Polcar 3.12.2019

Soutěž Czech DIGI@MED Award, kterou pořádá biotechnologická společnost Roche, již zná své vítěze. Desetičlenná porota složená z renomovaných odborníků působících v oblasti farmacie, medicíny, digitálních technologií, obchodu a marketingu hodnotila celkem devět přihlášených projektů..

První ročník soutěže inovativních digitálních řešení ve zdravotnictví vyhrála v kategorii Existující projekt aplikace CF Hero – kouč pro mladé pacienty s cystickou fibrózou. V kategorii Nápad, idea, prototyp zvítězila aplikace LISA, která rozšiřuje možnosti současné klinické péče o pacienty s nádorovým onemocněním jater.

Čestné uznání si zasloužila již zavedená Záchranka, která je oficiální aplikací Zdravotních záchranných služeb ČR. První dva vítězné projekty získaly od společnosti Roche každý po 100 000 Kč na svůj další vývoj a rozšíření.

„Cílem Czech DIGI@MED Award je ocenit projekty, které v praxi přináší užitek nejen lékařům a farmaceutům, ale zejména pacientům. Některé typy projektů získávají publicitu a finance na rozvoj obtížně, také proto jsme založili soutěž Czech DIGI@MED Award, která pomůže startupům v jejich rozvoji a zvýší tak jejich dostupnost potřebným pacientům,“ vysvětluje David Skalický.

Mobilní aplikace CF Hero pro teenagery s cystickou fibrózou

CF Hero zábavnou formou buduje dlouhodobý návyk denních inhalací a dechových rehabilitací u pacientů s cystickou fibrózou. Jádro realizačního týmu autorů tvoří Marek Vosecký, otec 5leté dívky s cystickou fibrózou, Jan Mihule, který se sám s nemocí úspěšně potýká už 37 let, a jejich kolegyně Barbora Červenková.

Oni a jejich tým se snaží zlepšit život mladých pacientů a zvýšit jejich věk dožití. Pacienti totiž často ztrácejí motivaci v náročném léčebném režimu pokračovat, a kvůli tomu jeho dodržování u teenagerů klesá v průměru na méně než 60 %.

CF Hero zlepšuje nejen odhodlání vytrvat v časově náročné terapii, ale pomáhá ji i zefektivnit.

LISA modeluje výsledky operace a podporuje výzkum regeneračního potenciálu jater

Základní myšlenkou aplikace LISA (Liver Surgery Analyzer), jejímž autorem je Ing. Miroslav Jiřík, Ph.D., je rozšířit možnosti současné klinické péče o pacienty s nádorovým onemocněním jater.

Jejím cílem je provádět operace co nejefektivněji pomocí modelování výsledku operace a přesnějšího odhadování zbytkového objemu orgánu. Aplikace, přestože je zatím ve fázi prototypu pro výzkum, je unikátní díky schopnostem mapování a statistického popisu geometrie cévního systému jater na základě analýzy obrazových dat, ale i následné vizualizace používané pro vyhodnocování, výuku a výzkum regeneračního potenciálu jater.

Aplikace Záchranka pomohla již desítkám tisíc lidí

Čestné uznání za mimořádný přínos si odnáší aplikace první pomoci Záchranka, která dokáže lokalizovat zraněného pomocí GPS. Záchranku si od jejího uvedení stáhlo přes milion Čechů a Češek a pomohla k záchraně desetitisíce životů. Za aplikací stojí Ing. Filip Maleňák.

Související články
Medicína Ostatní 20.11.2024
Metabolismus znamená život a život je nemyslitelný bez buňky. Tyhle automatické pravdy začíná výzkum zpochybňovat. Vědci vyvinuli metabolismus, který se sám udržuje, přitom buňku nepotřebuje. Je to zatím jen první krok, spíš nesmělý, ale naděje – i obavy – s ním spojené jsou obrovské.   Před několika měsíci vydala Společnost Maxe Plancka zprávu, která by […]
Jsou pouhým okem neviditelné, bez chuti a bez zápachu. Nemáte šanci je v jídle postřehnout, přitom jde o vysoce nebezpečné karcinogeny. Z přírody se vymýtit nedají. Jistou naději ale dávají výzkumy biologických metod boje proti plísním, které aflatoxiny tvoří. Počátkem 60. let minulého století postihla britské chovatele drůbeže nečekaná rána. Ve velkém jim hynuly především krůty. Vypadalo to […]
Medicína 16.11.2024
Puberta startuje u dívek kolem 10 až 12 let, ale stále častěji se objevují případy, kdy k tomuto procesu dochází mnohem dříve. Nové studie naznačují, že jedním z faktorů, které mohou hrát roli při předčasném nástupu puberty, jsou chemikálie přítomné v prostředí, s nimiž děti přicházejí do styku od útlého věku. Chemikálie, které jsou spojovány […]
Medicína Ostatní 15.11.2024
Postupná ztráta vlasů u mužů je přijímána jako něco běžného a normálního. Oproti tomu o ztrátě vlasů u žen se příliš nemluví, přestože s ní bojuje až 40 % žen po čtyřicítce. Příčin může být hned několik. Vypadávání vlasů ve formě skvrn nebo úplná ztráta vlasů i tělního ochlupení je pak příznakem autoimunitního onemocněními, zvaného […]
Medicína 10.11.2024
Vědecký svět dosáhl dalšího významného milníku. Výzkumníci totiž dokázali vytvořit syntetická lidská embrya pouze z kmenových buněk, což znamená, že pro jejich vznik nebyly potřeba vajíčka ani spermie. Tento objev, který je považován za přelom v oblasti výzkumu embryonálního vývoje, nabízí nové příležitosti pro pochopení genetických poruch a příčin opakovaných potratů. Zároveň však přináší řadu […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz