Lékaři z Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) se pochlubili novou metodou odběru srdce určeného k transplantaci. Představili přístroj, jenž simuluje lidský tep a díky němuž mohou převážet bijící srdce.
Lékaři se o podobnou metodu, kdy se v průběhu transportu udržují orgány tak říkajíc při životě, snaží již u všech orgánů. „Jde o zásadní posun v kvalitě transplantací v ČR a zvyšuje šanci dočkat se nového srdce.
Rozšíří se tak i nabídka orgánů k transplantaci až o 20 procent,“ uvedl tiskový mluvčí Institutu.
Díky přístroji je umožněn mnohem delší transport, než tomu bylo dosud, a to včetně leteckého. Srdce se totiž musí nejprve vyjmout z těla dárce, zchladit a zastavit, poté je teprve připojeno na přístroj, aby se mohlo znovu rozeběhnout, před samotnou transplantací je ho opět potřeba zchladit a zastavit.
Během celého procesu je srdce uvnitř promýváno teplou, okysličenou krví, pasivně sice bije, ale nemusí čerpat krev, což ho nikterak nezatěžuje.
„Odebrané srdce se napojí na přístroj, který simuluje fyziologické prostředí člověka. Srdce začne znovu tepat a my jsme schopni ho dostat do metabolicky optimální kondice a posoudit jeho použitelnost,“ řekl prof. MUDr. Ivan Netuka, Ph.D. přednosta Kliniky kardiovaskulární chirurgie IKEM.
Za 35 let lékaři v Česku transplantovali přes 2000 srdcí, v průměru se jedná o 70 transplantací srdce ročně.