Domů     Zajímavosti
Jak správně fotit jídlo?

komerční sdělení
Food photography of baked pork with fresh vegetables. Home made food photo for social networks. Top view mobile phone photo of baked meat.

Fotky jídel denně vidíte na sociálních sítích. Některá vypadají lákavěji, jiná méně. A nemusíte být zrovna influenceři zaměření na vaření, abyste chtěli své jídlo vyfotit. Mnozí rádi zvěční doma uvařené speciality nebo krásně nachystané jídlo v restauraci, třeba při romantické večeři s drahou polovičkou.

Tomu všemu nahrává také fakt, že jen málokdo u sebe v dnešní době nemá chytrý telefon s kvalitním vestavěným fotoaparátem..

Nabídka chytrých telefonů s kvalitním fotoaparátem.

Chce to sice trpělivost, jistou dávkou šikovnosti a trénink, ale pokud budete dodržovat pár základních principů, jistě brzo uvidíte ve fotografování pokroky a pak už můžete libovolně experimentovat a dávat průchod své kreativitě.

Najděte správné světlo

Pokud fotíte na mobil, nemusíte sice nic složitě nastavovat, ale čeká vás možná ještě složitější úkol – najít, případně si zajistit vhodné světlo.

Fotka by neměla být ani příliš přesvětlená a naopak, ani příliš tmavá. Jestliže máte tu možnost, snažte se fotit v přirozeném světle, tedy buď venku, nebo alespoň u okna, přičemž nejlepší fotky vznikají zpravidla odpoledne, kdy slunce dodává světla ještě dostatek, ale už není tak ostré.

Využít můžete i nějakou improvizovanou odrazovou desku, například jídelní lístek.

Pokud jste nuceni fotit při umělém světle, snažte se ho změkčit, například použitím papírového ubrousku, který dáte mezi zdroj světla a jídlo. Při focení fotoaparátem je samozřejmě správné světlo také důležité, určitou část jste ale schopni vyřešit přes nastavení.

Pohrajte si s kompozicí

Zkuste k talíři přidat ještě třeba květiny nebo hezký hrnek a uvidíte, že kompozice bude rázem vypadat jinak. Dobré je zkusit různé úhly a podklady, některé pokrmy lépe vyniknou z leteckého pohledu na ubrusu, jiné zase ze strany na dřevu s jasně viditelnou strukturou.

Při focení s fotoaparátem uděláte nejlépe, pokud se postavíte o trochu dál, třeba jeden až dva metry od jídla, a použijete zoom. Focení zblízka, pokud nemáte makro objektiv, zásadně nedopadá moc dobře.

S mobilem tuto šanci bohužel nemáte, s tím to totiž není možné. Při focení zblízka širokoúhlým objektivem fotoaparátu mobilu se fotka většinou nehezky zdeformuje. Ale nezoufejte. Pokud máte v plánu fotit mobilem jídlo častěji, porozhlédněte se po přídavných objektivech a pořiďte si alespoň jeden na makro.

Pokaždé se snažte do fotky dostat barvy, ve výsledku to dělá hotové zázraky. Pokud jídlo nemá samo o sobě výrazné barvy, využít můžete barevný talíř, ubrus, květiny, drobné barevné kamínky nebo třeba potraviny, ze kterých je jídlo udělané.

Závěrečná úprava promění obyčejnou fotografii v umělecké dílo

Závěrečné grafické úpravy mohou krásně vytáhnout detaily, na které chceme upozornit, oživit nebo naopak utlumit některé barvy, dodat nebo ubrat kontrast a jas a mnoho dalších užitečných efektů. Na úpravu můžete využít nespočet různých programů, kromě velmi známých placených také srovnatelně dobré programy zdarma nebo dokonce online editory.

Také aplikací pro úpravu fotek přímo v mobilu je takové množství, že by snad zasloužily i vlastní článek. Takže neváhejte zkoušet, zkoušet a zase zkoušet, která vám vyhovuje nejvíce.

Po focení ale přichází ta nejspíš nejpříjemnější část, a to pořádně si focený objekt vychutnat.

Související články
Nejrozlehlejší světový kontinent ukrývá mnoho měst, paláců a dalších míst, které i po několik staletí halí závoj tajemna. Podíleli se na jejich vzniku bohové, andělé nebo snad démoni? Od chvíle, kdy byla na dálném východě založena říše, která se svou mocí vyrovnala těm největším civilizacím historie uplynulo již mnoho let. Khmérská civilizace po více než […]
Virtuální realita už není jen hračkou geeků, odnoží herního zábavního průmyslu nebo vědců. Její potenciál je větší, s přesahem do každodenního života. Městská knihovna v Praze prostřednictvím VR nejen zpřístupnila zajímavou, bezmála stoletou historii budovy knihovny na Mariánském náměstí, ale umožňuje i pohlédnout na knihovnu a její služby novýma očima. Městská knihovna v Praze zahájila projekt před […]
Pro dospělé není život černo-bílý, žijeme v mnoha barvách. Pro dítě se však dělí na dvě poloviny – ženskou a mužskou. Od chvíle, kdy dítě začne vnímat, je pro něj otec zástupcem/modelem jedné poloviny lidstva. A pokud muž chce být skutečným mužem/otcem, musí být i „dobrým tátou“… Role otce před 100 lety byla někde úplně […]
Larvy potemníka moučného, kterému se přezdívá moučný červ, patří mezi potravinové a skladištní škůdce. V domácnostech se s nimi naštěstí, na rozdíl od potravinových molů, setká málokdo. Larvy totiž potřebují velké zásoby potravin, protože se vyvíjejí dlouho. Podle českých vědců by se však v budoucnosti mohly právě ony stát základem našeho jídelníčku. Vzhledem k rostoucí […]
Byla to senzace, když v roce 2003 na indonéském ostrově Flores našli vědci kosterní pozůstatky asi metr vysokého humanoida. Právě kvůli výšce se mu začalo přezdívat hobit. Kdo byli tito lidé ale zač? Trpěli záhadnou nemocí, v jejímž důsledku se zmenšili, jak si experti myslí? Oficiálně jde o člověka floreského (Homo floresiensis), mnohem více se však uchytilo […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz