Povedlo se! Kosmonauti na oběžné dráze připravili funkční beton

Tým vědců na palubě Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) dokázal v nehostinných podmínkách mikrogravitace připravit beton, který by mohl být materiálem budoucnosti v případě kolonizování dalších planet. Výroba probíhala tak, že se sloučenina zvaná trikalciumsilikát smíchala s vodou a posléze se hmota nechala tuhnout 45 dní. Nutno podotknout, že výsledek je uspokojivý, ale nikoliv dokonalý.

Pro kolonizaci Měsíce nebo Marsu je schopnost vyrábět materiál pro stavbu budov zásadní. Beton se na Zemi používá v různých podobách už od starověku, ale jeho výroba ve vesmíru doposud ověřena nebyla.

„Nyní víme, že existují určité rozdíly mezi pozemskými a vesmírnými systémy a můžeme tyto rozdíly prozkoumat, abychom zjistili, které z nich jsou z hlediska využití tohoto materiálu v kosmu přínosné a které škodlivé,“ uvedla hlavní badatelka Aleksandra Radlinska z Pennsylvania State University, která tím mohla narážet i na aktuální případ s betonem. Bohužel i u něj je malý háček…

Podíváme-li se na vlastnosti betonového prachu na naší planetě, pak zjistíme, že hmota absorbuje molekuly vody a vytváří krystalickou strukturu. Jenže na ISS jim vzniklo něco trochu jiného – mikrogravitace totiž zvyšuje pórovitost betonu a odborníci se obávají, do jaké míry tento rozdíl ovlivní pevnost hmoty na oběžné dráze. Mimo to je třeba brát ohled na skutečnost, že testované vzorky byly uzavřeny v sáčcích a nikdo tak dosud neví, jak se bude celý proces vyvíjet v nejištěném prostředí. Lze proto očekávat další testování, která odhalí případné nedostatky a pomohou s jejich řešeními.