U Střelic na Brněnsku byly nalezeny pozůstatky osady z mladší doby kamenné. Archeologové zde našli zhruba čtyřicet jam a terénních nerovností. Zřejmě se jedná o stopy po domech umístěných na kůlech, skladištích obilí a po dalších budovách, u nichž se prozatím nepodařilo určit, k čemu přesně sloužily..
Obec Střelice je v archeologické literatuře proslavená jako lokalita s četnými nálezy z období neolitu, konkrétně kultury s moravskou malovanou keramikou.
V minulosti zde byla např. objevena soška ženy, jež se označuje jako „Střelická venuše“. Badatelé v jednom ze zahloubených objektů nalezli pozůstatky menší psovité šelmy, mohlo se jednat o psa či lišku.
Mezi objekty vynikaly dvě zásobní jámy kruhovitého tvaru, na jejichž zdech bylo obrovské množstvím mazanice, na níž byly patrné otisky prken a prutů různých velikostí. Dále byly objeveny keramické úlomky či části sekeromlatů.
„Jako velmi zajímavá se jeví část nadzemní stavby v severní části zkoumané lokality, jejíž odkrytý půdorys byl vymezen mělkými obvodovými žlaby. Patrně odváděly vodu z dešťů od obydleného objektu. S ohledem na hloubku základových žlabů je pravděpodobné, že velká část pozůstatků těchto žlabů byla zničena později při práci na polích,“ řekl vedoucí archeologického výzkumu Ivan Čižmář.