Domů     Historie
Zažijte výstavu Tutanchamon RealExperience v Národním muzeu
Pavel Polcar 20.8.2019

Národní muzeum ve spolupráci s italskými partnery Civita Mostre e Musei a společností Laboratoriorosso otevírá unikátní výstavu kombinující moderní multimediální technologie s originálními předměty s názvem Tutanchamon RealExperience.

V Historické budově Národního muzea se tak návštěvníci mohou od 21. srpna 2019 do 31. ledna 2020 podrobně seznámit s životem a dobou faraona Tutanchamona prostřednictvím nevšedního zážitku..

Návštěvníkům se naskytne jedinečná příležitost poznat příběh jednoho z nejznámějších egyptských faraonů prostřednictvím výstavy, která kombinuje originální artefakty s nejnovějšími multimediálními technologiemi.

Prožitková část výstavy je postavena na velice komplexním multimediálním systému vyvinutém s použitím těch nejnovějších technologií, který umožní příchozím sledovat posmrtný život faraona a jeho poddaných.

Vědecká přesnost této fascinující podívané je zajištěna renomovanými, světově proslulými egyptology, kteří se na projektu podíleli. Odbornými garanty výstavy jsou Prof. Dr. Miroslav Bárta (1969), ředitel Českého egyptologického ústavu FF UK a PhDr. Pavel Onderka (1982) z Národního muzea.

Prostřednictvím neobyčejných obrazů si návštěvník projde charakteristické rysy egyptské civilizace od Théb až po Údolí králů. Temná, matně osvětlená chodba pak vede do míst, kde na příchozí čeká zážitek cesty faraona věčností.

Ta bude velkolepým završením celé výstavy, kde návštěvník zapojí své smysly díky animacím vytvořených s pomocí obrazů nejdůležitějších hrobek panovníků.

Ve výstavě uvidíte také výběr originálních předmětů, jejichž prostřednictvím se seznámíte s tím, jaké představy měli staří Egypťané o posmrtném životě. Většina těchto vzácných artefaktů, které nejsou veřejnosti běžně přístupné, pochází ze sbírek Národního muzea – Náprstkova muzea asijských, afrických a amerických kultur.

Kromě toho bude k vidění například i jedinečná socha mladého faraona zapůjčená z Musea August Kestner v Hannoveru Nadací Fritze Behrense.

„Národní muzeum se pro své návštěvníky snaží připravovat výstavy, které jsou nejen na vysoké odborné úrovni, ale zároveň jsou i zajímavé a atraktivní. Na výstavě Tutanchamon její návštěvník spatří nejen celou řadu originálních předmětů, ale také bude doslova vtažen do doby faraona Tutanchamona za pomoci nejmodernějších multimediálních technologií.

Jsem přesvědčen, že právě výstavy, které kombinují prezentaci unikátních artefaktů s využíváním moderních technologií, jsou budoucností muzeí a cestou jak oslovit co nejvíce návštěvníků,“ říká generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš (1975).

Významným podkladem pro multimediální část výstavy jsou fotografie světoznámého fotografa Sandra Vanniniho, který patří k nejuznávanějším fotografům egyptských památek, spolupracujícím s osobnostmi jako je Zahi Hawass.

Vannini je rovněž spoluautorem multimediální expozice. „Je nám velkou ctí, že tak výjimečný a inovativní výstavní projekt, který vznikl na základě mezinárodní spolupráce, zahájí svou cestu po Evropě právě v Národním muzeu v Praze,“ dodává prezident společnosti Civita Mostre e Musei Alberto Rossetti.

Výstava bude zakončena částí věnovanou profesoru Jaroslavu Černému (1898–1970), jedné z klíčových postav české egyptologie a významnému odborníkovi na epigrafii, který většinu svého života zasvětil studiu starověké vesnice královských řemeslníků Dér el-Medína.

Tato sekce svým návštěvníkům představí jedinečné sbírkové předměty a archiválie související s jeho soukromým i vědeckým životem. K vidění budou předměty ze sbírek, které Národní muzeum díky Jaroslavu Černému a jeho rodině získalo mezi lety 1937 až 2019. Vystavena bude pravděpodobně nejstarší známá kopie slavného staroegyptského textu Naučení krále Amenemheta I. (1991 př.

n. l. – 1962 př. n. l.) nebo ostrakon (keramický střep) z 13. století př. n. l. s dopisem zachycujícím manželský svár mezi královským řemeslníkem Merymaatem, jeho manželkou a jeho tchýní.

Výstava Tutanchamon RealExperience je součástí oslav egyptologického výročí a není tak jediným výstavním projektem, který připomíná 100 let české egyptologie. Český egyptologický ústav FF UK uspořádal výstavu ve spolupráci s Univerzitou Karlovou ve výstavních prostorách Karolina s názvem Mezi Prahou a Káhirou.

Národní muzeum v Náprstkově muzeu asijských, afrických a amerických kultur zase otevřelo v červenci letošního roku výstavu nazvanou Na březích Nilu. Za symbolický vrchol těchto oslav lze pak považovat plánovanou výstavu v Národním muzeu Sluneční králové, která se návštěvníkům otevře v příštím roce.

Související články
Pražské Metro slaví 50 let a jako oslavu přinášíme vzpomínky pamětníků a dokumentů z firemních archivů – přehlídku zapomenutých příběhů. Zaměstnanci Metrostavu vybudovali traťové tunely na všech třech trasách pražského metra a celkem 49 stanic, z toho 33 hloubených a 16 ražených. V roce 2018 bylo pražské metro zařazeno mezi 100 nejlepších děl v anketě […]
Těžké dělostřelectvo a kulomety způsobují zranění dosud nevídaná. Šrapnely odtrhávají kusy tváře. Jedovaté plyny poškozují tkáně. I „obyčejný“ požár nadělá pořádnou paseku… Zdá se, že osudem znetvořených vojáků je dožít v ústraní a zahalení. Pak ale přichází lékař, který jim navrátí naději. Objev anestezie, sepse a dezinfekce v 19. století spustily skutečný rozvoj v oblasti plastické chirurgie. Tohle […]
Svatý Vojtěch, který pocházel ze slavného rodu Slavníkovců, jež bojovali s Přemyslovci o český trůn, byl druhým pražským biskupem a prvním českého původu. Unikl vyvraždění Slavníkovců, aby byl zabit na misii v Prusku. Nyní se mezinárodnímu týmu podařilo zrekonstruovat jeho tvář. Vojtěch, který je v zahraničí známý pod svým biřmovacím jménem Adalbert, se narodil kolem […]
Avaři, kočovníci mongolského původu, byli zřejmě příčinou vzniku Sámovy říše na našem území. O jejich životě se toho však mnoho neví. Genetické zkoumání ostatků z jejich pohřebišť na území dnešního Maďarska, za kterým stála česká vědkyně Zuzana Hofmanová, tak nyní odhaluje taje avarské společnosti. Zuzana Hofmanová, která působí v Ústavu archeologie a muzeologie Filozofické fakulty […]
V lokalitě Cañada Seca na západě Argentiny objevili vědci hrob, který vedle koster nejméně 24 lidí obsahoval i částečnou kostru vyhynulého druhu lišky. Zkoumání naznačují, že byla zřejmě oblíbeným „domácím“ mazlíčkem, proto se jí dostalo pocty být pohřbená spolu se svými „páníčky“. Naleziště, nacházející se asi 210 kilometrů jižně od argentinského města Mendoza, bylo objeveno […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz