Mezinárodní tým včetně odborníků z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy a Zoo Praha publikoval v nejnovějším čísle časopisu Nature Ecology & Evolution své výsledky ze čtení a analýzy genomu největšího ještěra světa – varana komodského (Varanus komodoensis)..
Dosavadní české úspěchy v chovu varanů a odhalování jejich dosud nepoznaných skutečností vedly k tomu, že se právě naši odborníci stali neodmyslitelnou součástí mezinárodního týmu, který se po celých osm let zabýval genomem těchto živočichů.
Tato poslední práce sice vyžadovala spoustu času, ale výsledek je vynikající. Genom je totiž unikátní svou kvalitou, ke které český tým přispěl roztříděním jednotlivých chromosomů a přečtením jejich sekvencí.
Výsledky prakticky okamžitě vnesly světlo do některých dosud nejasných témat. Odhalil například, že varani mají značně rozrůzněné geny umožňující rozvinutou chemorecepci pomocí na patře umístěném vomeronazálním orgánu nebo že si „komodští draci“ v rámci evoluce pohrávali s geny pro srážení krve, pravděpodobně proto, aby se sami chránili před svým jedem, který vyvolává krvácení.
Mimo jiné tato zjištění pomohou usnadnit identifikaci pohlaví jednotlivých varanů, což by se na první pohled mohlo zdát jako snadná věc, ale není. Odlišit od sebe samce a samici je ve skutečnosti téměř nemožné a někdy nepomůže ani pohled na pohlavní orgány vzhledem ke skutečnosti, že samice zpravidla disponují několikacentimetrovým „hemiklitorisem“, jen těžko rozeznatelným od pohlavního orgánu samce. V úvahu pak přichází jedině genetické vyšetření…