Domů     .Top
Solná pláň velká jako střední Čechy
Martin Janda 2.8.2019

Sůl nad zlato? Zcela jistě to neplatí na pláni Salar de Uyuni v Bolívii. Tato rozlehlá oblast je poseta velkými kaktusy, zvláštními homolemi a zejména bílým pláštěm. Hlavně je to však největší solné území na planetě..

Jihoamerická Bolívie se může pochlubit řadou světových unikátů. Nachází se zde nejvýše položené město, stejně tak jako nejvýše položené splavné jezero. Podle mnoha řidičů jsou zde i nejrizikovější cesty, byť je tato země jinak bezpečná.

A také se zde rozkládá pláň, kde v případě, že platí citát Karla Čapka, že „humor je solí země“, se člověk musí doslova válet smíchy.

Představme si bílou pláň táhnoucí se od Kolína přes Prahu, Kladno až stylově po Slaný. Tak velká je pláň Salar de Uyuni, svou rozlohou 10 582 km² je srovnatelná se Středočeským krajem. Leží však poněkud výše než středočeská pahorkatina.

Aby si ji člověk mohl prohlédnout, musí se vydrápat až do výšky 3 650 metrů nad mořem, kde by dal čekat spíše sníh než sůl. Za odměnu se tu však lze pokochat nejen samotnou plání, ale i reliéfem And, které se nad ní tyčí.

Před 40 000 lety se zde rozkládalo obrovské jezero. To však postupem času vyschlo a zůstaly zde dvě solné pláně: Salar de Uyuni a menší Salar de Coipasa (2218 km²).

Vrstva soli je vskutku úctyhodná, pohybuje se mezi dvěma až dvaceti metry. Sůl si zde dokáže vyhrát, tvoří tu nejrůznější obrazce, připomínající včelí plásty, homole nebo krystaly. Fascinující divadlo pak nastává, když v oblasti zaprší. Pláň se pak promění v největší zrcadlo na světě.

Mohlo by se zdát, že takové přesolené místo bude bez života, ale není to pravda. Kaktusy si tu svůj prostor našly. A nejen ony, každý rok v listopadu zde přebývají tři druhy jihoamerických plameňáků.

Salar de Uyuni ale hlavně láká turisty. Dokonce zde byl postaven hotel. Na tom by nebylo nic až tak zvláštního, ale stavba je celá – včetně vnitřního vybavení – ze soli, ostatně jak jinak. Dnes slouží jako muzeum.

Oblast samozřejmě láká i těžaře soli. Ročně se zde vytěží 25 000 tun soli. Vzhledem k tomu, že v regionu jsou zásoby čítající 10 000 000 000 tun, pláň těžbou zatím příliš netrpí. Horší je, že pod solnou krustou se skrývají velké zásoby lithia. A jeho těžba by se na tváři jednoho z divů světa už podepsala výrazně…

Související články
Působivá kolekce slabých, ale barevných kosmických objektů na tomto snímku je známá jako mlhovina Racek, protože svým vzhledem připomíná ptáka v letu. Útvar tvoří oblaky prachu, vodíku, hélia a malého množství těžších chemických prvků. Celá oblast je místem zrodu nových hvězd. Mimořádné rozlišení tohoto záběru pořízeného pomocí přehlídkového teleskopu ESO/VST odhaluje detaily jednotlivých astronomických objektů, […]
Zřejmě největší druh papouška v historii objevili australští paleontologové. Podle všech indicií dosahoval výšky až jednoho metru, vážil asi 7 kilogramů, nelétal a mohl se chlubit skutečně silným zobákem. Pták dostal pojmenování Heracles inexpectatus a doba jeho života je datována přibližně před 19 miliony lety. „Nový Zéland je dobře známý svými velkými nelétavými ptáky. Dominantní […]
Čeští egyptologové mají v brzké době v plánu tříměsíční výpravu do lokality Abúsír, kde chtějí pokračovat v průzkumu údolního chrámu faraona Niuserrea a okolí hrobky hodnostáře Ceje. Lucie Jirásková z Českého egyptologického ústavu FF UK řekla, že je v plánu také zpracování vykopaných předmětů. „V průběhu výzkumů není moc času na zpracování nálezů. Necháváme si na to tedy měsíc, kdy […]
Protože elektrokola nebývají úplně levnou záležitostí, je pro každého majitele nejdůležitější ze všeho kvalitní ochrana před krádeží. Toho si je dobře vědom i nizozemský výrobce kol VanMoof, který bez mrknutí oka tvrdí, že má tu nejlepší ochranu na světě. Skutečně nepřehání? Pokud se podrobněji podíváme na ochranu jejich elektrokol Electrified S2 a X2, pak je […]
Kriticky ohrožený sýček obecný letos významně posílil populaci díky velkému množství hrabošů. Teď pro něj malý hlodavec může být hrozbou. Zemědělci dostali povolení trávit hraboše plošně rozhozeným jedem. Od 5. srpna jim to umožňuje rozhodnutí Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) podřízeného ministerstvu zemědělství. Ornitologové varují, že v ohrožení je mnoho živočichů a především […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz