Když jsme nešťastní nebo v depresi, míváme kolikrát tendenci utápět se v žalu při poslechu smutné hudby. Na první pohled by to mohlo působit jako zbytečné sebetrýznění, jenže vědci zjistili, že taková hudba člověku s depresemi skutečně pomáhá..
V časopise Emotion byla nedávno zveřejněná studie vědců z University of South Florida, která navázala na poznatky předchozí práce z roku 2015. Tehdy se zjistilo, že lidé s depresemi dávají přednost smutné muzice. Ale proč?
To se nyní pokoušeli zjistit američtí vědci, když do svého průzkumu zařadili 76 vysokoškolaček (polovině z nich byla diagnostikována deprese) a požádali je, aby poslouchaly různé typy skladem z vybraného repertoáru.
Ten byl rozdělen do dvou prostých skupin – smutné (Adagio for Strings od Samuela Barbera aj.) a veselé (úryvek z Orfea v podsvětí od Jacquese Offenbacha aj.).
Výsledek? Většina dívek s depresí uvedla že je smutná hudba činí šťastnějšími. „Skutečně se cítily lépe, když poslouchaly smutnou hudbu, než tomu bylo předtím,“ řekl spoluautor studie Jonathan Rottenberg.
Přestože budou k detailnějšímu nahlédnutí do této problematiky potřeba ještě další výzkumy, můžeme již nyní předpokládat, že si lidé s depresemi touto hudbou neprohlubují svůj problém, nýbrž se jejím prostřednictvím uvolní a dokážou lépe relaxovat.
Pochopitelně je třeba brát v potaz, že byl vzorek testovaných jedinců poměrně malý a navíc byl omezen na ženy-vysokoškolačky. Takže lze tuto studii považovat spíše za takový odrazový můstek vstříc dalším rozsáhlejším studiím na stejné či podobné téma.