Jakkoliv to může znít zvláštně, staly se narůstající počty medúz skutečným problémem pro elektrárny, a to i ty jaderné. Na vině však není nikdo jiný, než sám člověk.
Člověk se právě dočkal dalšího důsledku svého neohleduplného jednání, když vlivem znečišťování životního prostředí spolu s klimatickými změnami přispěl znepokojujícímu nárůstu počtu medúz, které mimo jiné začaly ohrožovat elektrárny.
Podle odborníků jde o další varování přírody, související s lidskou činností, narušující vztahy v ekosystému.
Medúzy obývají planetu již půl miliardy let a jsou velmi dobře uzpůsobené životu v teplé a znečištěné vodě, neboť nepotřebují tolik kyslíku jako řada jiných vodních živočichů. Takže zatímco jiné druhy vlivem lidské činnosti trpí, medúz dlouhodobě přibývá.
S tím úzce souvisí jeden poněkud kuriózní problém – početné populace medúz se totiž začaly s oblibou shlukovat v elektrárnách, ty jaderné nevyjímaje. Kvůli nim pak nezřídka dochází k výpadkům sítě.
„Jeden odborník na medúzy z Japonska mi řekl, že hrozbou číslo jedna pro tamější elektrický systém jsou zemětřesení a hrozbou číslo dva medúza. Máme co do činění se skutečně všudypřítomným stvořením,“ sdělila médiím Juli Berwald, autorka knihy Spineless:
The Science of Jellyfish and the Art of Growing a Backbone. Na závěr pak dodala následující: „Protože jsme suchozemské bytosti, o zdraví oceánů jsme opravdu nepřemýšleli. Považovali jsme je za místo příliš velké na to, abychom byli schopni ho vážně poškodit. Poselství od medúzy nám říká, že toho schopni jsme.“.