Domů     .Top
JAMESTOWN: První britská kolonie v Severní Americe, jejímiž obyvateli byli více jak deset let pouze muži

komerční sdělení

Světoznámý režisér Bill Gallagher se rozhodl příběh kolonie přiblížit v strhujícím šestidílném seriálu Jamestown, který můžete sledovat od neděle 20. ledna 2019 ve 21.00 hod. na televizní stanici EPIC DRAMA..

Začínat život v nehostinné krajině není žádná vábná představa. Přináší to s sebou odloučení od rodiny, domova, mnoho odříkaní, častokrát až nadlidskou trpělivost nebo morální a fyzickou sílu na překonávání různých překážek. Avšak na druhé straně je tu naděje na nový, lepší život.

Své o tom věděli generace, které ať už z vlastní vůle nebo z donucení jako součást trestu, byli odvezení na odlehlá místa s cílem zakládání nových kolonií.

Kolonizace Ameriky přinesla mnoho příběhů a k jednomu z nich neodmyslitelně patří Jamestown – město obchodu a tabáku, které v podstatě můžeme považovat za zrod Ameriky. Je spojováno se vznikem první americké legislativy, demokracie i s prvním příchodem otroků. Město bylo založeno 14. května 1607 v oblasti zátoky Chesapeake.

První osadníky do této lokality vyslala obchodní společnost Virginia Company London se záměrem konvertovat domorodé obyvatele na protestantskou víru a prozkoumat možné zdroje, ze kterých by mohla komerčně profitovat společnost v domovské krajině.

Skupinu 105 osadníků přivezly tři lodě Discovery, Susan Constant a Gospeed a tvořili ji len muži, většinou bohatí angličtí džentlmeni nebo nemajetní šlechtici, kteří nebyli zvyklí pracovat. Žili v naději, že zbohatnou hledáním zlata, prodejem olivového oleje nebo dřeva, vhodného na stavbu lodí.

Brzy však zjistili, že realita je mnohem drsnější a netušili, na čem vlastně kolonie v budoucnosti zbohatne a zajistí si zdroje pro trvalé přežití. Svůj čas trávili hraním karet a kostek, což se nelíbilo jejich veliteli a proto zavedl pravidlo “Kdo nebude pracovat, nebude jíst”.

Nedílnou součástí života v Novém světě byly neustále střety osadníků s domorodými obyvateli (indiány), ale i různé choroby, kterým osadníci v mnoha případech podlehli.

Pro život mužů v Jamestownu byla ovšem nepostradatelné jedna zásadní složka, a to chybějící ženy, které společnost Virginia Company nedovolila přivézt. Její prioritou bylo vybudovat základnu, prozkoumat a určit nejlepší využití zdrojů pro komerční zisky společnosti.  Nesouhlas s přítomností žen tak obhajovala tím, že jde vlastně o výzkumnou expedici než o kolonizaci a proto nejsou ženy potřebné.

Ovšem pro udržení růstu zisku společnosti bolo nezbytné trvalé udržení kolonie a zachování stability, proto nakonec Virginia Company souhlasila a 12 let od prvního osídlení roku 1619 nechala přivézt ženy.

Pro Jamestown byla přítomnost odvážných žen, které byly ochotné opustit svoje anglické domovy a čelit výzvám v nehostinné krajině, naprosto zásadní.  Tyto ženy vytvářely mužům pocit stability a pomohly osadníkům vidět Virginii nejen jako dočasné místo či dobrodružství, ale především jako oblast, ve které se dá vytvořit nová domov.

Navíc v roce 1916, ještě před příchodem žen, byla osadníkům přidělená půda, což byl počátek pozemkového soukromého vlastnictví mužů z Virginie.

Více o životě prvních osadníků můžete sledovat v šestidílném historickém seriálu Jamestown, který začíná 20. ledna ve 21 hod. na televizní stanici EPIC DRAMA..

Související články
Působivá kolekce slabých, ale barevných kosmických objektů na tomto snímku je známá jako mlhovina Racek, protože svým vzhledem připomíná ptáka v letu. Útvar tvoří oblaky prachu, vodíku, hélia a malého množství těžších chemických prvků. Celá oblast je místem zrodu nových hvězd. Mimořádné rozlišení tohoto záběru pořízeného pomocí přehlídkového teleskopu ESO/VST odhaluje detaily jednotlivých astronomických objektů, […]
Zřejmě největší druh papouška v historii objevili australští paleontologové. Podle všech indicií dosahoval výšky až jednoho metru, vážil asi 7 kilogramů, nelétal a mohl se chlubit skutečně silným zobákem. Pták dostal pojmenování Heracles inexpectatus a doba jeho života je datována přibližně před 19 miliony lety. „Nový Zéland je dobře známý svými velkými nelétavými ptáky. Dominantní […]
Čeští egyptologové mají v brzké době v plánu tříměsíční výpravu do lokality Abúsír, kde chtějí pokračovat v průzkumu údolního chrámu faraona Niuserrea a okolí hrobky hodnostáře Ceje. Lucie Jirásková z Českého egyptologického ústavu FF UK řekla, že je v plánu také zpracování vykopaných předmětů. „V průběhu výzkumů není moc času na zpracování nálezů. Necháváme si na to tedy měsíc, kdy […]
Protože elektrokola nebývají úplně levnou záležitostí, je pro každého majitele nejdůležitější ze všeho kvalitní ochrana před krádeží. Toho si je dobře vědom i nizozemský výrobce kol VanMoof, který bez mrknutí oka tvrdí, že má tu nejlepší ochranu na světě. Skutečně nepřehání? Pokud se podrobněji podíváme na ochranu jejich elektrokol Electrified S2 a X2, pak je […]
Kriticky ohrožený sýček obecný letos významně posílil populaci díky velkému množství hrabošů. Teď pro něj malý hlodavec může být hrozbou. Zemědělci dostali povolení trávit hraboše plošně rozhozeným jedem. Od 5. srpna jim to umožňuje rozhodnutí Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) podřízeného ministerstvu zemědělství. Ornitologové varují, že v ohrožení je mnoho živočichů a především […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz