Námořní bitvy budoucnosti už by se mohly obejít bez přítomnosti námořníků. Alespoň to vyplývá z plánů britské zbrojařské firmy BAE Systems, která považuje dálkově řízená polo-autonomní válečná plavidla za průlomová co se týče bezpečnosti posádky i samotné konstrukce lodí..
Válečná plavidla budoucnosti by mohla být dálkově řízená operátory prostřednictvím virtuální reality a výraznou část provozu i samotného boje by měla zastat umělá inteligence, přičemž by lidská posádka do některých akcí sice zasahovala, ovšem klidně ze základny vzdálené tisíce kilometrů od lodi samotné.
Krom bezpečnosti pro posádku by se mohla tomuto novému způsobu vedení námořní války přizpůsobit též konstrukce lodě, která je dnes do jisté míry přizpůsobována potřebám posádky a jejímu bezpečí, zatímco lodě budoucnosti už by mohly takové komponenty vynechat a nahradit je třeba další výzbrojí.
Přesto má revoluční projekt i svá značná rizika. Největší obavy britského námořnictva v souvislosti s tímto plánem se týkají rizika hacknutí systému. Proto bude boji proti nebezpečí spojenému s narušením komunikace mezi operátorem a ovládaným strojem věnován mimořádný důraz.