Podle oficiálních statistik jsou sebevraždy druhou nejčastější příčinou úmrtí amerických vysokoškoláků. Vědci z Pittsburghu se tomu rozhodli učinit přítrž funkční magnetickou rezonancí, která by podle nich mohla sklon k sebevraždě odhalit..
Až dosud museli terapeuti spoléhat především na to, co jim pacient říká. Jenže to se kolikrát minulo účinkem a proto bylo třeba pátrat po nějakém spolehlivějším způsobu, jak odhalit sebevražedné tendence.
Tím by měla být funkční magnetická rezonance, která odhalí rozdíly mezi skeny mozku duševně zdravých lidí a lidí se sebevražednými úmysly.
Již v minulosti se prokázalo, že lze retroaktivně zjistit, kdo se někdy pokusil o sebevraždu. Nyní se odborníci pokouší o to, zda by nešel odhalit už samotný úmysl, který by pomohl uskutečnění činu předejít.
Funkční magnetická rezonance se od té klasické liší schopností detekovat dynamické změny signálu zapříčiněné kolísáním poměru oxyhemoglobinu a deoxyhemoglobinu s ohledem na neuronální aktivitu.
Odborníci vědí, že lidé se sebevražednými sklony mívají odlišné emoce při přemýšlení o určitých tématech, čehož hodlají využít. Nadějná studie bude spuštěna již tento měsíc na testovacím vzorku čítajícím 450 lidí.