Evropská organizace pro jaderný výzkum (CERN) hlásí další pokrok ve výzkumu Higgsova bosonu. Badatelé pozorovali jeho rozpad na dva spodní kvarky (kvarky b).
Jedná se o další významnou událost v jaderné fyzice. Objev je také potvrzením, že standardní model částicové fyziky funguje. „Toto pozorování je milníkem ve zkoumání Higgsova bosonu,“ prohlásil Karl Jakobs, vedoucí experimentálního programu Atlas ve výzkumném centru CERNu.
Potvrzení existence Higgsova bosonu, ke kterému došlo v červnu 2012, znamenal pro vědu vyřešení jedné z jejích zásadních otázek, jímž bylo doplnění skládačky tzv. standardního modelu. Ukazuje se však, že tato částice by mohla posloužit i jako odrazový můstek k vyřešení dalších dosud nevyřešených problémů. Mezi ně patří i záhady související s temnou energií.
Boson byl přitom předpovězen již v roce 1964 britským fyzikem Peterem Higgsem. Životnost částice je téměř neměřitelná, Jde o čas o délce ve zlomcích sekundy (10-23 sekundy). Za takovou dobu by částice, letící rychlostí světla, stihla překonat dráhu vzdálenost sotva o délce průměru jádra atomu.
Přesto by se bez Higgsova bosonu současné modely fyziky rozpadaly, či by badatelé docházeli k nesmyslným závěrům.