Nápad vznikl při pozorování primitivních mořských obratlovců zvaných sliznatky, jejichž tělo je pokryté slizovými žlázami, schopnými vylučovat obrovské množství lepkavé a mazlavé tekutiny – ta jim slouží k obraně i útoku. .
Sliznatky ve chvíli nebezpečí vyloučí litry slizu, díky kterým se dokážou lovcům vysmeknout nebo je dokonce samy napadnou. Důvodem, proč sliz vylučovaný těmito obratlovci tolik zaujal příslušníky US Navy je především schopnost slizu (složeného z vláken a glykoproteinového hlenu) změnit vlastnosti velkého objemu vody.
Když sliz naváže na vodu, znepřístupní její proudění kolem vláken. Vzniká tak lepkavý a elastický materiál, který ovšem neznečistí vodní plochu trvale, a po určité době se rozpustí. Američané se nyní pokouší vytvořit syntetický materiál, který by svými vlastnostmi korespondoval právě s hlenem sliznatek.
Pokud se zadaří, mohlo by americké námořnictvo v brzké budoucnosti zastavovat nepřátelská plavidla slizovou municí, která by zasáhla lodní šroub a tím plavidlo zcela znehybnila.