Čím to, že má řada lidí největší chuť na jídlo pozdě večer, přestože je noční přejídání obecně vzato považováno za to nejhorší vůbec? Vědci se rozhodli přijít tomu na kloub. A jak se zdá, povedlo se..
Testování podstoupila skupina dobrovolníků trpících nadváhou či obezitou. Část z nich problémy s nočním přejídáním měla a část nikoliv. Odborný tým pod vedením psychiatričky Susan Carnell z Univerzity Johna Hopkinse podával testovaným vždy v 9 ráno a v 16 hodin odpoledne porci jídla o 400 kaloriích.
Pak následoval stresový test, kdy museli mít účastníci studie po několik minut ponořenou ruku v ledové vodě. Na závěr následoval test, kdy vědci přichystali testovaným bohatě obložený stůl a sledovali, jak se lidé vypořádají s lákadly jako byla pizza, čokoláda nebo chipsy.
Během celého procesu byl testovaným měřena hladina různých hormonů, kupříkladu stresového hormonu kortizolu a dalších látek ovlivňujících chutě k jídlu. Výsledek? Měřené látky mají podle všeho skutečně dopad na večerní chutě k jídlu.
Během studie se zjistilo, že ranní hladina peptidu YY (tvořeného 36 aminokyselinami a vylučovaného z trávicího ústrojí) je podstatně vyšší než k večeru. Jedná se přitom o peptid, který nám dodává pocit sytosti.
Naproti tomu hladina hormonu ghrelinu (podílejícím se na pocitu hladu) k večeru roste.
Jakkoliv se mohou zdát takové skutečnosti osvobozující a k výmluvám nabádající, vědci zároveň dodávají, že by měla znalost těchto skutečností naopak vést k zodpovědnějšímu přístupu, předcházejícímu touze po večerním mlsání.
Chce to silnou vůli, promyšlenější výběr konzumovaných potravin a především pravidelné stravovací návyky, díky kterým bychom se měli dostatečně najíst již přes den, abychom večer netrpěli hlady.