Ať už se nám to líbí nebo ne, strach je běžnou součástí lidského života. Každý se něčeho bojí. Nebo spíše skoro každý. Ve světě totiž existuje asi 400 „Nebojsů“, kteří kvůli nemoci strach neznají, a tak jsou podle vědců trvale jednou nohou v hrobě..
Tzv. Urbachův-Wietheho syndrom se projevuje chraptivým hlasem, malými hrbolky okolo očí a usazeninami vápníku v mozku, což postupně vede ke zvápenatění amygdalu – emočního centra v mozku, které je mimo jiné zodpovědné za „tvorbu“ strachu. Jedná se o velice vzácnou nemoc, kterou trpí pouze 400 lidí na světě.
Vědci se nedávno snažili tomuto syndromu přijít na kloub a zjistit, jaké by bylo, kdybychom takoví byli všichni. A výsledek? Na základě několika testů došli odborníci k závěru, že bychom neměli šanci přežít.
Během testů se projevilo, že jsou tito pacienti schopní učinit prakticky cokoliv, aniž by jim včas došlo, jak moc je jejich jednání nebezpečné. Testovaná osmačtyřicetiletá Američanka chtěla kupříkladu bez jakéhokoliv zaváhání uposlechnout výzvu k tomu, aby se dotkla zjevně jedovatého hada.
Chybí jí totiž rychlá a podvědomá reakce na nebezpečí. Že jí mohl plaz zabít by si uvědomila až ve chvíli, kdy už by bylo pozdě…