V poslední době 21. STOLETÍ opakovaně informovalo o problematice znečišťování planety plasty. Zhoršující se situace už postihla i slavný Mariánský příkop, jehož součástí je i nejhlubší místo v oceánu, hluboké 11 kilometrů..
Vědci se až dosud věnovali hloubce do 2 000 metrů v mylném domnění, že se plasty hlouběji nedostanou. Nedávno zveřejněná studie japonských vědců bohužel tuto domněnku vyvrátila, když podala zprávu o přítomnosti plastového odpadu v hloubce dosahující samotného dna příkopu!
„Z 5010 ponorů v databázi bylo zaznamenáno 3425 člověkem vyrobených předmětů. Přes 33 procent odpadu tvořily makroplasty, z nichž 89 procent byly výrobky určené na jedno použití, a tyto poměry v hloubkách větších než 6000 metrů ještě narostly na 52, resp.
92 procent. Hloubkovým rekordem byla plastová taška v 10.898 metrech pod hladinou v Mariánském příkopě,“ sdělili k výzkumu japonští oceánografové, kteří výzkum prováděli.
Dopady lidské činnosti na flóru a faunu jsou čím dál tím děsivější. Aby se situace zlepšila, musela by se podle odborníků omezit výroba jednorázových plastových produktů a lidé by museli začít chápat závažnost svého jednání. Těžko říct, zda má taková změna naději na úspěch…