Domů     Zajímavosti
Dnes je historicky první Mezinárodní den světla

Oslavy připravila organizace UNESCO, která ve svém sídle v Paříži přivítá řadu významných světových vědců, laureátů Nobelovy ceny, ale i představitele průmyslu a zástupce z oblasti umění, architektury, vzdělávání, nebo designu.

O jeho konání se rozhodlo loni na listopadové konferenci. Mezinárodní den světla je připomínkou prvního rozsvícení laseru na světě..

https://youtu.be/acelisSU6Nw

Oficiální video „Day of light“

Jeho konstruktérem byl americký fyzik a inženýr Theodore Harold Maiman (1927 – 2007). Po prvních testech ho představil v červenci 1960 na konferenci v Manhattanu. Později na svůj vynález získal patent.

Britská Královská akademie věd hovoří o vynálezu laseru jako o objevu 20. století a jeho význam na poli vědy stále roste.

Oslavy v Česku

V České republice se k oslavám připojila i laserová centra v Dolních Břežanech u Prahy, kde sídlí ELI Beamlines a HiLASE. HiLASE na svých webových stránkách píše: „V historii laseru, který je dokonalým příkladem toho, jak vědecký objev může společnosti přinést revoluční výhody v mnoha oblastech, hráli čeští vědci vždy významnou roli.

Byli jsme po USA a Sovětském svazu třetí zemí, která měla vlastní laser už v roce 1962. Není tedy překvapením, že při slavnostní inauguraci v Paříži bude přítomen i český vědec Tomáš Mocek, koordinátor výzkumného programu „Světlo ve službách společnosti“ Strategie AV21 a vedoucí centra HiLASE v Dolních Břežanech.“ Mocek se k slavnostem v Paříži vyjádřil takto: „Vyhlášení 16. května Mezinárodním dnem světla je důkazem klíčového významu laseru a světelných technologii pro člověka 21. století.

Je pro mne velká čest účastnit se slavnostního inauguračního ceremoniálu v centru UNESCO v Paříži a důstojně reprezentovat Českou republiku v tomto strategickém oboru.“.

Co je laser?

Světlo lze rozdělit na různé vlnové délky například pomocí hranolu na jednotlivé složky – spektra. Rozklad světla můžeme pozorovat i za deště, když svítí slunce a objeví se duha. Slovo laser je zkratkou z anglického Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation, což v překladu znamená „zesilování světla stimulovanou emisí záření“.

Jedná se o záření elektromagnetické, které je definováno vlnovou délkou (frekvencí) a je tzv. monochromatické – jednobarevné. Vlnová délka světla souvisí s jeho barvou – nejmenší vlnovou délku má světlo fialové, největší světlo červené.  Laser obsahuje pouze jednu vlnovou délku z celého světelného spektra, a tím můžeme pozorovat jednobarevný úzký provazec.

Další jeho vlastností je koherentnost. Paprsky laseru jsou oproti běžně viditelnému světlu uspořádané a jeho jednotlivé vlny cestují prostorem společně.

Jeden provazec světla

Světlo obecně vzniká přechodem atomů z vyššího do nižšího energetického stavu. A to laserové je „disciplinované“ světlo vybuzené (excitované) vnějším podnětem, kdy jednotlivé atomy vyzáří fotony „na povel“.

Cílem vědců je co nejvíce atomů dostat do vybuzeného stavu a pak, aby v takovém stavu atomy zůstaly co nejdéle. K tomu využívají tzv. aktivního prostředí. U prvního laseru, který Maiman sestrojil, bylo jako aktivního prostředí využito rubínového krystalu.

 Pomocí dodané energie (výbojka podobná té u prvních fotoaparátů) a tzv. optického rezonátoru – optická dutina vymezená zrcadly – se měnila energetická hladina elektronů a tím docházelo k vyzařování fotonů.

Související články
Děti jsou nyní zpravidla vyšší než jejich rodiče. Tento trend je spojován především s dostatkem potravy. Vědci z University of Roehampton pod vedení profesora Lewise Halseye se rozhodli zjistit, k jakému nárůstu výšky došlo u lidí za posledních 100 let. Z jejich studie plyne, že existují značné rozdíly mezi pohlavími… Halsey a jeho kolegové využili […]
Mezinárodní výzkumný tým pod vedením odborníků z Kalifornské univerzity v Irvine objevil nový typ chrupavčité tkáně, který by mohl znamenat velkou změnu v možnostech regenerativní medicíny a tkáňového inženýrství… Chrupavka je pojivová tkáň sloužící zpravidla k pružnému spojení kostních tkání. Je tuhá, ale i poměrně pružná a schopná vyrovnávat otřesy. Obsahuje větší množství mezibuněčné hmoty […]
Když se necítíme dobře, často hledáme rychlé řešení, jak se co nejdříve uzdravit. Antibiotika jsou mocným nástrojem moderní medicíny, ale ne vždy jsou tou správnou volbou. Zde jsou nejčastější dotazy pacientů, kteří při viróze žádají antibiotika, a odpovědi od MUDr. Václavy Adámkové, Ph.D., primářky Klinické mikrobiologie a ATB centra Ústavu lékařské biochemie a laboratorní diagnostiky 1. LF UK a VFN v Praze. […]
Vesmír Zajímavosti 22.1.2025
Struktura rozprostírající se po nočním nebi, připomínající antickým Řekům vylité mléko, zaměstnává lidskou zvědavost po celá tisíciletí. Čím dokonalejší prostředky k jejímu zkoumání máme, tím pozoruhodnější se nám zdá. Od jejich mlhavých hranic tvořených temnou hmotou po střed ukrývající nenasytnou černou díru – Mléčná dráha ukrývá řadu fenoménů, nad kterými si vědci nepřestávají lámat hlavu. V září […]
Sourozence pojí jedinečné pouto vybudované na základě společných vzpomínek, rodinných rituálů i občasných hádek a naschválů. Když ale dojde na lámání chleba, často má jeden z nich, anebo oba pocit, že ten druhý byl rodiči upřednostňovanější a oblíbenější. Nový výzkum odhalil, kterého sourozence rodiče zpravidla preferují, často aniž by si to uvědomovali… Vědci z Univerzity […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz